Pomysł na ogród

Pomysł na ogród

Skomentuj artykuł

Ogrody są miejscem gdzie możemy uprawiać rośliny pochodzące niemalże z całego świata. Uprawiane przede wszystkim ze względu na swoje walory ozdobne. Zależnie od naszych potrzeb możemy skorzystać także z bogactwa gatunkowego roślin użytkowych, które mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety. Poza tym możemy urozmaicić ogród małą architekturą oraz modyfikacjami w ukształtowaniu powierzchni ogrodu. Najpiękniejsze ogrody to takie, które łączą piękno roślin z pasją tworzącego.
   

Jeżeli jesteśmy na początku przygody z ogrodnictwem i tworzenia ogrodu, przede wszystkim należy być bardzo otwartym na wiedzę w zakresie uprawy roślin. Książki, czasopisma oraz Internet to te źródła wiedzy, które sprawią, że na pewne kwestie spojrzymy całkiem inaczej. Przeglądając setki zdjęć ogrodów, kompozycji, roślin innych pasjonatów z pewnością narodzą się bardzo ciekawe pomysły na zaaranżowanie własnego kawałka ziemi
   

Każdy pomysł na ogród musi zostać poprzedzony inwentaryzacją miejsca w którym będzie się znajdował. Nie powinno się tworzyć ogrodu całkowicie sprzecznego z zaistniałymi warunkami klimatyczno- glebowymi. Rośliny nie dostosowane do warunków panujących w ogrodzie sprawią zbyt wiele problemów oraz będą chorować i źle wyglądać, sprawiając, że ogród nie stanie się tym wymarzonym, jaki został nakreślony w naszej głowie. Przy wyborze roślin uwzględnijmy także położenie ogrodu. W przypadku otwartych oraz wietrznych przestrzeni nie ma sensu aranżować ogrodu z uwzględnieniem delikatnych roślin takich jak np. rhododendrony. Koniecznie przy planowaniu ogrodzenia posesji, skorzystajmy z takiej opcji, która sprawdzi się w roli wiatrochronu. Unikajmy jednolitych ogrodzeń, gdyż wiry powietrza powstające wewnątrz ogrodu są bardzo niekorzystne dla roślin. Z pewnością w roli ogrodzenia i wiatrochronu sprawdzi się żywopłot np. z buka zwyczajnego. Równie istotną kwestią jest siła wzrostu roślin. Powinna zostać dostosowana do charakteru ogrodu i wielkości ogrodu. Jeżeli chcemy szybciej osiągnąć efekt dojrzałego ogrodu korzystajmy z roślin charakteryzujących się szybszym wzrostem. Szybszy wzrost jest tożsamy z dużymi rozmiarami danych gatunków, a co się z tym wiąże, potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni. Koniecznie dostosujmy dane gatunki oraz ich ilość do powierzchni ogrodu. Dekoracyjność (barwa, pokrój, struktura)  to te elementy które przede wszystkim są brane pod uwagę przy doborze roślin. Jest to zrozumiałe, ale nawet najpiękniejsze okazy bez uwzględnienia wcześniejszych czynników staną się tylko minimalną namiastką tego piękna, jakie dane gatunki roślin prezentują w swoim naturalnym środowisku.

   

 

Tak więc rośliny w ogrodzie są priorytetem, a cała reszta dodatkiem podkreślającym oraz dopełniającym ich piękno.
   

Często mamy problem z urządzeniem własnego ogrodu, gubiąc się w mnogości roślin i możliwych aranżacji. Widząc piękne ogrody, chcielibyśmy skorzystać z wielu pomysłów, ale tak się nie da, należy wybrać takie kompozycje, taki styl ogrodu, który będzie nam najbliższy. Konsekwencja w wyborze, sprawi,  że w ciągu kilku lat uzyskamy efekt, który wzbudzi podziw odwiedzających i wówczas nasz ogród stanie się inspiracją dla innych.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: