Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie

Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie

18 komentarzy

Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbardziej w sztuce i literaturze, gdzie była inspiracją dla artystów, owocującą wieloma dziełami. Róża na stałe zagościła również w symbolice a to, że jest symbolem piękna i miłości, jak również i cierpienia jest powszechne znane i na stałe wsiąkło w naszą kulturę.

 

Bogactwo form i barw (wszystkie za wyjątkiem niebieskiej) sprawia, że każdy, nawet najwybredniejszy osobnik znajdzie coś dla siebie. Obecnie dostępnych jest tysiące odmian. Mam zamiar Państwu przybliżyć, w zarysie podstawowe grupy tak, aby Ci, którzy nie wiedzą, a chcą zacząć przygodę z uprawą tych roślin, mogli się zorientować, z jakim bogactwem form mają szansę obcować.

 

Pierwszą z grup, jaką przedstawię są róże wielkokwiatowe, bardzo rozpowszechnione, które zachwycają zarówno pięknymi kwiatami, jaki i barwami oraz zapachem. Powstały one z połączenia róży pachnącej Rosa odorata i róży chińskiej Rosa chinensis , dzięki czemu uzyskano krzewy o wonnych kwiatach, zapachem przypominającym aromat herbaty, stąd też można spotkać je pod nazwą róże herbatnie. W wyniku prac hodowlanych, obecne mieszańce herbatnie, wykazują większą odporność na choroby, mają większe kwiaty i bardziej zróżnicowane barwy. Dorastają do jednego metra wysokości i kwitną od czerwca do jesieni a w warunkach szklarniowych cały rok. Są znakomite do ogrodów przydomowych, parków do tzw. różanek oraz na kwiat cięty. Wyraziściej się prezentują na tle zieleni w grupie po kilka krzewów.

 

 

Róże wielokwiatowe znane również pod nazwą róże rabatowe, bukietowe, są efektem krzyżowania odmian róż ogrodowych. Powstało ich kilka grup (polianty właściwie, mieszańce poliantów, mieszańce bukietowe, mieszańce bukietowe wielokwiatowe). Róże wielokwiatowe najczęściej dorastają do 80 cm, więc znakomicie się nadają na rabaty. Kwiaty mają zebrane w baldachogrona i nie przeszkadza im towarzystwo innych roślin.

 

Róże miniaturowe pochodzą od róż chińskich należących do form karłowatych. Ich wysokość nie przekracza 30 cm a średnica kwiatów najczęściej nie przekracza trzech centymetrów. Wykorzystywane są jako rośliny doniczkowe, hodowane w warunkach domowych, jak i na niskie rabaty, skalniaki, czy obsadzania pojemników, ponieważ jest również wytrzymała na mróz.

 

Kolejną grupą są róże parkowe powstałe w wyniku krzyżowania form dzikich z różami wielokwiatowymi. Uzyskane formy mają większe i pełniejsze kwiaty oraz dłużej kwitną. Jak sama nazwa wskazuje, znakomicie się nadają na tereny zieleni, ale również i do naszych ogrodów przydomowych. Ciekawie prezentują się pojedynczo na trawniku oraz jako niestrzyżone żywopłoty.

 

róże róża

 

Róże pnące, zwane również czepnymi wywodzą się od Rosa wichuraiana (róże o wiotkich pędach i Rosa multiflora ( róże o sztywnych pędach). Na bazie tych gatunków stworzono wiele pięknych odmian, zajmujących ważne miejsce wśród róż. Róże o wiotkich pędach nazywane Klimbery, kwitną kilka razy w roku, charakteryzują się tym, że kwiaty rozwijają się na pędach tegorocznych a ich wysokość dochodzi do trzech metrów. Natomiast Ramblery, które w przeciwieństwie do poprzednich kwitną na pędach zeszłorocznych i mogą osiągać wysokość, nawet rzędu dziesięciu metrów. Mimo, że kwitną najczęściej raz w roku, na przełomie czerwca i lipca, to jednak obfitość kwitnienia zapiera dech w piersiach. Róże pnące wymagają przytwierdzenia do podpór, ponieważ nie wytworzyły organów chwytnych. Mimo tego kłopotu, nie tracą one na swej atrakcyjności i są znakomite do obsadzania pergoli, łuków, ścian, altan itd. Ważnym jest, aby podpory znajdowały się około 10-30 cm od ściany, co pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, ogranicza podatność na choroby. Najlepszą wystawą dla róż pnących jest wystawa południowo-wschodnia, chroniąca je przed palącym słońcem.

 

Róże dzikie reprezentowane są u nas, najczęściej przez Rosa multiflora, Rosa canina, Rosa rugowa. Kwitną one raz do roku i dochodzą do sporych rozmiarów (nawet 3-4 metry). Mogą być wykorzystane w większych ogrodach, parkach, jak również w celach spożywczych.

 

Nieco mniejsze rozmiary (około 2 metry) niż formy dzikie osiągają róże krzaczaste, które jak mało które rośliny, mogą się poszczycić długotrwałością i mnogością kwitnienia.

 

Róże pnące

 

 

Róże pnące

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki róż – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

18 komentarzy

  1. Dodał: Krzysztof, Tytuł: Poszukuję czarnych róż

    Wiem, ze trudno je znaleźć, wszelkie wiadomości na ich temat mile widziane E-mail krzysztofmaciag1951@o2.pl

  2. Dodał: zoza1, Tytuł: Róże po zimie

    Kocham róże,od 15 lat uprawiam w swoim ogródku ale w tym roku chyba mi przemarzły.Bardzo słabo wypuszczają listki a niektóre wcale. Proszę o radę czy czekać ,że może odrosną, czy już pomyśleć o posadzeniu nowych. dziękuję za poradę.

  3. Dodał: halina, Tytuł: wydaje mi się, że...

    wydaje mi się,,,,,ze to róza- kremowe płatki nie pojedyńcze i cały duży środek wypełniony zielonymi pręcikami.

  4. Dodał: jagienka k., Tytuł: roza piekny kwiat.

    szukam rozy,nie znam nazwy,jest bordowa z ciemnymi listkami na koncach platkow,widzialam ta roze w bukiecie,w kwiaciarni,jest piekna.

  5. Dodał: danka, Tytuł: roze jak obcinac

    prosze o pomoc uwielbiam roze i mam ich okolo 50 szt ale w tym roku, opadly wszystkie liscie i sa tylko paki kwiatow, czy mam je obciac na zime , jedne sa posadzone w zeszlym roku jesienia inne na wiosne,prosze o pomoc i rade.

  6. Dodał: agatka , Tytuł: różyczka

    nie lubie róż w hodowli ale we wazonie to uwielbiam ;)

  7. Dodał: Ewa, Tytuł: w przyszłym roku zaczynam

    w przyszłym roku wracam do kraju i chciałam urzadzic ogódek.Kocham róże i czytając cały ten opis wnioskuje ze hodowla róż nie jest taka strasznie trudna.

  8. Dodał: gośka, Tytuł: róże

    Choduję róże od 32 lat, gdy mieszkałam w domu rodziinym mama zawsze miała piękne róże w ogródku. Mój mąż uwielbia róże i cały sezon zrywam mu po jednej na stół.

  9. Dodał: beata, Tytuł: kocham róże

    od dwóch lat,sadzę róże w moim ogrodzie,,mam dopiero 10 gatonkow,,coś pięknego,,,

  10. Dodał: koroliniśka :) , Tytuł: karolinka hi*****

    Kocham różę to znak miłosci :)

  11. Dodał: karolicia :), Tytuł: hi****

    róze sybol małości :)

  12. Dodał: weronika salankiewicz, Tytuł: roze

    najpiekniejszy podarunek dla dziewczyny

  13. Dodał: daro, Tytuł: roze

    czy ktos mi napisze jak szczepic skutecznie roze?

  14. Dodał: daro, Tytuł: roze

    czy ktos mi napisze jak szczepic skutecznie roze?

  15. Dodał: Jola, Tytuł: początek

    Róże zawsze kochałam, ale dopiero od jesieni ubiegłego roku postanowiłam je uprawić. Zasadziłam wielkokwiatowe. mam jeszcze do dyspozycji południowy balkon. Może znacie odmianę róży nadającą się na takie stanowisko?

  16. Dodał: Naxalie12, Tytuł: Róże

    Ja szukam niebieskiej:) Raz miałam ale się zmarnowała

  17. Dodał: Jagoda, Tytuł: Róże to moja wielka miłość

    Mam na ogrodzie ok.70 szt róż. Wszystkie gatunki i chyba dużo kolorów.Twierdzę,że najwspanialszą różą jest stara odmiana zwana GLORIA DEI...Mam ją w trzech odcieniach kolorów/w pierszej wiecej różu,w drugiej żółtego,a w trzeciej pomarańczowego/. Róża ta ma wszystkie zalety ,jakie powinna mieć róża...piękny kwiat,kształtny i lśniący liść,a dodatkowo cudowny zapach.

  18. Dodał: kamila adamowicz, Tytuł:

    ja bym wolała jedną różę to jest bardziej romantyczne

Dodaj swój komentarz

Zobacz także