Róża jerychońska niesamowita roślina

Róża jerychońska niesamowita roślina

16 komentarzy

Jedną z najciekawszych roślin uprawianych w naszych domach jest bez wątpienia widliczka zwana różą jerychońską. Cecha, które sprawia że roślina ta jest tak niezwykła to dość rzadka właściwość. Gdy roślinie braknie wody, kurczy się i zwija do środka, stopniowo zasychając.  Po dostarczeniu roślinie wody, błyskawicznie rozwija się a jej pędy zielenieją. Dzięki temu roślina ta często nazywa się zmartwychwstanką.

Roślina pochodzi z obszarów ameryki Północnej i Azji, gdzie w obszarach pustynnych są idealne warunki do rozwoju tej rośliny. W rejonach występowania opady deszczu są niezwykle rzadkie a okresy suszy trwają przez długie miesiące. W procesie ewolucji róża jerychońska dostosowała się do takich warunków i jako ciekawostka przyrodnicza rozpowszechniona została praktycznie na całym świecie.

 

 

W sklepach ogrodniczych można nabyć suche okazy widliczki. Okazy takie zazwyczaj mają kształt zwiniętej do środka małej kuli w kolorze szaro-brązowym. Forma taka chroni roślinę przed nadmiernym parowaniem, dzięki czemu może przetrwać długie okresy bez wody. Aby roślina ożyła należy położyć ją najlepiej na talerzyku i podlać przegotowaną wodą. Woda po zagotowaniu powinna zostać schłodzona do temperatury pokojowej. Podlewając ciepłą wodą przyśpieszamy rozwój rośliny. Pamiętajmy, aby zanurzone w wodzie były jedynie korzonki rośliny. Następnie niemal w oczach obserwować możemy stopniowe rozwijanie rośliny. Pędy stają się jasnozielone i stopniowo ciemnieją. Po 2 dniach okaz jest już całkowicie rozwinięty a jago rozeta osiąga średnicę do 25 centymetrów. Po tygodniu zaprzestajemy podlewania. Roślina stopniowo zasycha zwijając się w kłębek. Po ok. 2-3 tygodniach powinna mieć formę suchego okazu. Proces „ożywiania” i zasuszania możemy przeprowadzać wielokrotnie, za każdym razem obserwując cudowne zmartwychwstanie rośliny. Widliczka może pozostać bez wody przez długie miesiące. Ciekawostką jest fakt, iż cudowne ożywianie występuje tylko u martwych roślin. Roślina jest martwa i nie ma sensu sadzenie jej do podłoża.

Fozy rozwoju róży jerychońskiej

Róża jerychońska

czytaj dalej...

16 komentarzy

 1. Dodał: kaska, Tytuł: pieknisia

  jest wspaniala jak sie rozwinie

 2. Dodał: Tomasz, Tytuł: Róża Jerychońska

  Witam ! ...Roślina nie leczy żadnych chorób ani nie jest cudownym lekiem. Woda spod rośliny również nie ma żadnych właściwości leczniczych.... Jakieś badania ??? Czy tak sobie napisaliście ?

 3. Dodał: cybkaj, Tytuł: pięknie rośnie RJ

  kupiłem na talerzu nalałem przegotowanej wody i rozwija się oraz staje się zielona. Dopiero drugi dzień, mam ja w pracy jak zaschnie w weekend to w poniedziałek ja ożywię. Zobaczę jak długo przetrwa.

 4. Dodał: Mia., Tytuł: A mi się udało

  Nie doczytałam, że woda ma być przegotowana, namoczyłam korzonki w zwykłej, zimnej wodzie z kranu i po kilku godzinach liście mam ciemnozielone.

 5. Dodał: Agnieszka, Tytuł: róża jerychońska

  Aby róża nabrała zielonego koloru , nieraz potrzebne jest jej kilkakrotne zasuszanie i ożywianie .

 6. Dodał: Barbara, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  Otrzymałam od corki, prezent z Egiptu, tak samo nie jest zielona, a tam bardzo chciałabym ożywić ją, córka odeszła nie mam Jej już,bardzo z tego powodu cierpię.Proszę 9o rade.

 7. Dodał: sfs kjks, Tytuł: róża Jerychońska

  żeby roślina pokazała prawdziwe swoje oblicze nie wystarczy jej zamoczyć w wodzie... potrzebny jest jeszcze jeden cud a mianowicie deszcz spadający na liście, dlatego też warto ją całą zamoczyć w wodzie. Spadający deszcz uwalnia nasiona które zaczną kiełkować.

 8. Dodał: elzbieta, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  tak to prawda kupiłam trzy ,maja być kazda inna ,niestety z rozwijania nici rozwinęły się troszeczkę i są brązowe z zaparwieniem leciutko zielonym,powtarzałam już trzy krotnie proces rozwijania i nic.wywaliłam pieniądzr,pozdrawiam

 9. Dodał: ZOFIA, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  MAM ZAMIAR NABYC,,,,DZIWI MNIE BRAK KOLORU ZIELONEGO,,CZYLI CO?JEST ZIELONA W SWOIM KLIMACIE? U NAS JEST SZARO BURA,,,,A TAK JA PIEKNIE REKLAMUJA,,,,NASTEPNE OSZUSTWO....

 10. Dodał: Barbara, Tytuł: Róża jerychonska

  Otrzymałam od córki , przywiozła jako prezent.Tak samo, rozwinęła sie ,ale nier jest zielona.

 11. Dodał: Agaa, Tytuł: róża jerychońska

  moja już 4 dni stoi w wodzie i tylko sie rozwinęła ale dalej jest sucha :(

 12. Dodał: cccc, Tytuł: dccccccccccc

  zamoczcie całą, moja odeazu po kilkunastu minutach byla lekko zielona

 13. Dodał: cccc, Tytuł: dccccccccccc

  zamoczcie całą, moja odeazu po kilkunastu minutach byla lekko zielona

 14. Dodał: anna, Tytuł: róża jerychońska

  takie samo pytanie - co z tym zrobić próbowałam kilka razy ją ożywiać i bez efektu nadal jest szaro brązowa

 15. Dodał: siwyyy, Tytuł: róża jerychońska

  rozwinęła się,ale nie jest zielona.Jest dalej szarobrązowa. czyli takie samo pytanie

 16. Dodał: Basia, Tytuł: Moja róża

  rozwinęła się,ale nie jest zielona.Jest dalej szarobrązowa.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże