Hortensja dębolistna uprawa, odmiany i cięcie

Hortensja dębolistna uprawa, odmiany i cięcie

1 komentarzy

Wygląd i charakterystyka gatunku

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) pochodzi z południowo-wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest jeszcze mało popularna jednak szybko zdobywa uznanie z uwagi na swój niezwykle oryginalny wygląd. Tak jak wszystkie hortensje tworzy przepiękne kwiatostany jednak to nie one są uznawane za jej największą ozdobę. Są to ciemnozielone, skórzaste, bardzo duże liście o długości około 20 cm, z charakterystycznymi głębokimi wcięciami na bokach (jak wskazuje nazwa, przypominają one liście dębu, quercifolia od quercus – dąb oraz folium - liść). Od spodu są jaśniejsze, lekko owłosione, a na jesieni przebarwiają się malowniczo na brązowo-czerwono, pomarańczowo i fioletowo-brązowo, pozostając na pędach bardzo długo (nawet do początku zimy). Hortensja dębolistna jest jedynym gatunkiem hortensji, o liściach dekoracyjnie przebarwiających się jesienią.

Krzew nie osiąga dużych rozmiarów, dorasta do około 1,5 metra wysokości (w swojej ojczyźnie nawet do 4 m) . Ma luźny pokrój i cienkie, owłosione, przewieszające się pędy. Dzięki odrostom korzeniowym mocno rozrasta się na boki, tworząc duże kępy. Kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych, zwykle w lipcu i sierpniu. Wyglądem przypominają kwiatostany hortensji bukietowej. Są to duże, luźne wiechy (nawet do 25 cm wysokości) o białej barwie, w miarę przekwitania różowiejące.

Gdzie posadzić hortensję dębolistną?

Warto docenić niezwykłą urodę hortensji dębolistnej i posadzić ją w wyeksponowanym miejscu ogrodu – na froncie domu lub tuż obok tarasu albo innego miejsca wypoczynku. Taka roślina nie może rosnąć z tyłu. Hortensja dębolistna lubi być podziwiana.  Warto posadzić kilka krzewów obok siebie aby stworzyły piękną alejkę. Pięknie się prezentuje także rosnąc samodzielnie jako soliter na trawniku. Ze względu na swoje rozmiary hortensja dębolistna doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych i japońskich. Dobrze wygląda w nasadzeniach naturalistycznych i ogrodach leśnych.

Hortensja dębolistna – uprawa, odmiany i cięcie

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna – uprawa, odmiany i cięcie

Hortensja dębolistna

Odmiany

W Polsce najczęściej uprawia się gatunek wyjściowy (formę botaniczną) hortensji dębolistnej (Hydrangea quercifolia) jednak coraz częściej można spotkać bardziej dekoracyjne odmiany. `Snowflake`, `Snow Gueen` (syn. `Flemygea`) oraz `Alice` mają bardziej dekoracyjne i większe kwiatostany. Odmiana `Hovaria` ma podwójne kwiaty płonne i zwiększoną liczbę płatków, sprzedawana jest jako roślina do uprawy w doniczkach. Odmiana `Harmony` dorasta do 2 metrów wysokości, niewielki `Sikes Dwafr`  tylko do 1 metra, a malusieńka `Little Honey` - zaledwie do 50 cm. Co roku pojawiają się nowe odmiany hortensji dębolistnych, jednak wciąż trudno je zdobyć. Szkółkarze nadal stawiają przede wszystkim na produkcję hortensji bukietowej (H. paniculata) i hortensji ogrodowej (H. macrophylla). Na szczęście rośliny można kupić w sprzedaży wysyłkowej przez internet.

Hortensja dębolistna – uprawa, odmiany i cięcie

Hortensja dębolistna

Wymagania i pielęgnacja

Hortensja dębolistna powinna rosnąc w półcieniu, ale dobrze też czuje się w słońcu, w miejscu zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów. Lubi glebę wilgotną, próchniczną, żyzną, o odczynie lekko kwaśnym (nie lubi gleb wapiennych). Jest dość łatwa w uprawie i poza regularnym podlewaniem nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto co roku sprawdzać pH podłoża i w razie potrzeby (jeśli będzie zbyt zasadowe) zastosować nawozy zakwaszające. Poza nimi warto regularnie stosować nawozy mineralne do hortensji (nawożenie azotem należy zakończyć z końcem lipca aby roślina przygotowała się do zimowego odpoczynku). Hortensja dębolistna  późno rozpoczyna wegetację, nawet dopiero w połowie kwietnia. Wczesną wiosną wycinamy wszystkie przekwitłe kwiatostany oraz przemarznięte i chore pędy. Pozostałe skracamy do pierwszego silnego pąka. Z uwagi na dość powolny wzrost oraz niewysokie rozmiary hortensja dębolistna nie wymaga cięcia formującego.

Mrozoodporność

Ze względu na pochodzenie (południowo-wchodnie regiony stanów Zjednoczonych) hortensja dębolistna w naszym klimacie nie jest wystarczająco odporna na mróz. Podczas mroźnych i bezśnieżnych zim pędy mogą przemarzać. Na szczęście na wiosnę krzew silnie odrasta. Zwłaszcza młode rośliny warto osłonić przed zimą białą agrowłókniną lub słomianym chochołem, a podstawę pędów obsypać kopczykiem ziemi lub kory sosnowej.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: dajana, Tytuł: uprawa hortensji dębolisnej

    Posiadam dębolistną Hortensję Alice od 3 lat. Posadziłam ją w kąciku gdyż obawiałam się mrozów,ogród jest na wschodzie kraju.Roślina kwitła 2 sezony, ostatnio bardzo obficie 13 ogromnych kwiatostanów ,największy miał ponad 30 cm.Ogród przez dwa sezony pozostawał bez opieki gdyż wyjeżdżałam na 4 letnie miesiące i nie miał kto podlać roślin. Niektóre hortensje ,a mam ich ponad 30 straciłam, szczególnie wrażliwe okazały się bukietowe pamiętajmy że były to wyjątkowo suche lata.Mojej hortensji dębolistniej nic nie zaszkodziło.Rozrasta się szybko i nie jest to bynajmniej roślina do małego ogrodu, rośnie dobrze w każdej glebie, bo u mnie kwaśna nie jest.Bardzo szybko wchodzi w okres wegetacji ,dziś ma rozwinięte prawie wszystkie listki, podczas gdy na innych hortensjach dopiero klują się.Bardzo wcześnie zakwita.Tyle o mojej pięknej i trochę zaniedbanej Alice.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Hortensje

Koniecznie zobacz: