Chmiel w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

Chmiel w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

4 komentarzy

Chmiel, jest to bardzo szybko rosnące pnącze, które kojarzy się głównie z browarnictwem, gdyż właśnie jego szyszki są wykorzystywane do produkcji piwa. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż roślina ta ma bardzo atrakcyjne walory dekoracyjne i coraz częściej wykorzystywana jest również w ogrodach, jako pnącze ozdobne.

W polskich ogrodach uprawiane są przede wszystkim chmiel japoński, siany jako roślina jednoroczna, a także chmiel zwyczajny, który jest wieloletni, lecz jego nadziemna część przemarza w okresie zimowym. Pierwszy z nich dorasta do około czterech metrów długości, pokryty jest w całości dużymi, dłoniastymi liśćmi. Drugi natomiast spokojnie może osiągać nawet dwa razy większe rozmiary, liście trój- lub pięcioklapowe. W obu przypadkach główną wartością ozdobną jest przepiękna, żywa zieleń rośliny, a także szyszki, które bogato obsypują roślinę.

Szukając najodpowiedniejszego stanowiska dla tego pnącza, zwróćmy uwagę na tę, gdzie dolna część rośliny będzie w cieniu, a górna natomiast będzie miała dostęp do słońca. W połączeniu z wilgotną i żyzną glebą, o odczynie obojętnym lub nieznacznie zasadowym, będą to warunki sprzyjające szybkiemu oraz zdrowemu rozwojowi tej rośliny. Może jednak rosnąć również w całości w słońcu. Dobrze jest zwrócić także uwagę na stanowiska osłonięte od wiatru.

Podlewamy tak, aby gleba była cały czas wilgotna, szczególnie w czasie upałów. Dla poprawienia zieleni liści chmielu, do 10-15 dni nawozimy nawozami wieloskładnikowymi do roślin. Jeżeli uprawiamy wieloletnią odmianę, na zimę musimy go przyciąć kilkanaście centymetrów nad ziemią.

W celu uzyskania młodych okazów, najłatwiej jest się posłużyć nasionami zakupionymi w sklepie ogrodniczym. Wczesną wiosną wysiewamy je do pojemników, a na stałe miejsce przesadzamy w połowie maja. Można również rozmnażać wegetatywnie, poprzez oddzielanie sadzonek z pędów roślin ubiegłorocznych.

 

Chmiel w ogrodzie

Chmiel w ogrodzie

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Wera, Tytuł: Chmiel

    Dlaczego polecacie ten"chwast"?...tak inwazyjną roślinę powinno się tepić ,a nie pielęgnować !!! Dodatkowo można zrobić sobie krzywdę,gdy chcemy ja wyrwać ,a ona owinie i zaciśnie nam się wokół ręki czy nogi-pozostawia wręcz krwawe ślady.Rany goją się tygodniami,a blizny sa brązowe przez kilkanaście tygodni.O wszędobylskich siewkach nie wspomnę.To gorsze od podagrycznika.

  2. Dodał: Kamil, Tytuł: Chmiel

    Chyba ktoś zapomniał dodać że w dogodnych warunkach rozrasta się z szybkością perzu :) podobnie jak on ma rozwinięty system korzeniowy

  3. Dodał: kasa, Tytuł: chmiel

    jak zrobić sadzonkę chmielu?

  4. Dodał: Krysia, Tytuł: jak zlikwidować chmiel w obrodzie?

    Między chmielem wcześniej posadziłam powojniki, chmiel tak się rozrósł, że zabija inne pnącza, korzenie jego wchodzą pod nową pergolę i pod trawnik-jestem bezsilna,bo nie wie jak się go pozbyć! Pomocy!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także