Wegetatywne sposoby rozmnażania roślin

Wegetatywne sposoby rozmnażania roślin

8 komentarzy

Wegetatywne rozmnażanie roślin jest formą rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na tym, że  z fragmentu rośliny powstaje nowa roślina, z listka Fiołka Afrykańskiego powstaje Fiołek Afrykański. Mała roślinka, która posiada wszelkie cechy rośliny matecznej. 

Rozmnażanie odbywa się na przykład: przy użyciu: rozłogów, bulw, cebul, kłączy oraz odrostów.  Ale, także poprzez podział roślin, sadzonkowanie czy szczepienie.

Jest często stosowane między innymi w szkółkarstwie ozdobnym. Stosuje się tam na ogół rozmnażanie wegetatywne, ponieważ gwarantuje to, że uzyskane w ten sposób krzewy będą identyczne genetycznie jak roślina mateczna, będą wyglądać tak samo.

Rozmnażanie wegetatywne w  odróżnieniu od generatywnego (rozmnażanie z nasion), zajmuje ogrodnikowi więcej czasu. Wynika to z faktu, iż jeżeli chcemy roślinę rozmnożyć to uprzednio musimy ja odpowiednio przygotować oraz podzielić. Jednak rośliny, powstałe z nasion często nie zachowują cech rośliny matecznej i prezentują się dużo gorzej.
Wegetatywne rozmnażanie można też określić jako klonowanie roślin, dlatego, że umożliwia ono odtworzenie z fragmentu rośliny nowego okazu.

Omawiany sposób rozmnażania roślin stosuje się, także w przypadku większości bylin. Polega on na dzieleniu kęp. Byliny, które są dobrze rozrośnięte wykopujemy z ziemi, dzielimy je na kilka części i sadzimy na odpowiednim stanowisku.

 

 

Sposoby rozmnażania roślin w sposób wegetatywny.

Najczęściej w ramach rozmnażania wegetatywnego stosuje się sadzonkowanie. 

Sadzonki dzielimy na: sadzonki zielne, sadzonki zdrewniałe, sadzonki liściowe i sadzonki korzeniowe.
Sadzonki zielne są pozyskiwane z młodych nie zdrewniałych pędów roślin.  Do robienia sadzonek używa się pędów wierzchołkowych.

Sadzonki zdrewniałe powstają ze zdrewniałych tegorocznych pędów.  Najłatwiej pozyskać w ten sposób takie rośliny, jak:  wierzbę, agrest, porzeczki czy  forsycję.

Sadzonki liściowe.

Jednym z najłatwiejszych sposobów w ramach rozmnażania wegetatywnego jest rozmnażanie za pomocą sadzonek liściowych z ogonkiem, (na przykład Fiołek Afrykański). Sadzonki liściowe tworzy się z  liści wraz z ogonkiem liściowym, lub z części liścia.

Sadzonki korzeniowe robimy zimą. Obcinamy w tym celu nożem kawałki korzenia, o długości około ośmiu centymetrów oraz grubości około centymetra. Na górze obcinamy korzeń płasko, natomiast na dole skośnie.

Rozmnażanie roślin

czytaj dalej...

8 komentarzy

  1. Dodał: adrian, Tytuł: podziękowanie

    dzięki pomogłeś mi dzięki napisałem sprawdzian z biologii na piątkę

  2. Dodał: janek, Tytuł: agrest rozmnazanie

    czy agrest mozna rozmnazac przez sztobry jak go najprosciej rozmnozyc

  3. Dodał: wagnina, Tytuł: info dla Marcina

    jakiej ziemi najlepiej używać do rozmnażania wegetatywnego? odp: WILGOTNEJ

  4. Dodał: Marcin, Tytuł: Ziemia......

    jakiej ziemi najlepiej używać do rozmnażania wegetatywnego?

  5. Dodał: ogrodniczka, Tytuł: dretwota dretwa

    odklady-czego,PODZIAL BULW-jakich,kiedy-madra rada jedynie o fiolku.Ta pani co stawia piatki pewnie kwiatka nie widziala.....

  6. Dodał: _Black_CAT_, Tytuł: Supe ARTYKUŁ!!!!

    Przydatne i potrzebe!!!! takie są najlepsze teksty.

  7. Dodał: ale urwał malina(kamil), Tytuł: dostłem piątke z tego artykułu

    bardzo mądre tu są rzeczy napisane bardzo mi pomogły

  8. Dodał: wikuś, Tytuł: super artykuł;)

    Ten artykuł był bardzo mi przydatny do zadania domowego;)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie