Newsletter serwisuFiołki Afrykańskie - czyli uprawa i pielęgnacja bukietów w doniczce

Fiołki Afrykańskie swym wyglądem przypominają „bukiet w doniczce”.  Delikatne kwiaty otaczają  ciemnozielone liście, gdybyśmy  ucięli je wraz z liśćmi i przewiązali jedynie wstążeczką otrzymalibyśmy malutki bukiecik idealny do wręczenia na urodziny , imieniny czy inne święto.

Wiosną dostępne były do kupienia identyczne bukieciki z Prymulek - pierwiosnków.

Fiołek Afrykański jest nazywany, także SaintPaulia, nazwano go tak na cześć barona Walteran von Saint Paul St Claire, odkrył on  roślinę pod koniec dziewiętnastego wieku w górach w Afryce Południowej.

Oryginalny gatunek ma kwiaty w kolorze ciemnoniebieskim , ale dzięki pracy hodowców mamy, także kwiaty o barwach:  czerwonej, białej, różowej i fioletowej.

Uprawa.

Stanowisko – miejsce dobrze oświetlone, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Kwiatek dobrze czuje się, także w cieniu.

Podlewanie –  lejemy wodę na podstawkę, skąd roślina pobiera ją poprzez korzenie, dlatego doniczka musi mieć dużo dziur w podstawie. Wylewamy nadmiar wody. Nie wolno zalać rośliny, ani pozostawiać wody na liściach czy kwiatach. Jeżeli krople wody pozostaną na fiołku to ulegnie on poparzeniu słonecznemu lub zaatakuje go mączniak. Latem co trzy tygodnie dodajemy do wody płynny nawóz. Kwiatek lubi duża wilgotność powietrza, ale nie wolno go opryskiwać wodą czy pozwolić, aby podlał go deszcz.

Podłoże – ziemia uniwersalna lub torfowa.

Pielęgnacja -  Zwiększamy wilgotność wokół Fiołka stawiając doniczkę na podstawce z kamykami na dno, której wlewamy wodę. Woda nie dotyka do rośliny. W przypadku zakurzenia liści kwiatka czyścimy je suchym pędzelkiem. Nie używamy mokrej szmatki ani nabłyszczacza.  

Fiołek dobrze czuje się w łazience, gdzie jest dużo pary wodnej. Roślinę można, też wystawić na balkon tuż po deszczu na kilka minut,  wtedy jest bardzo dużo wilgoci w powietrzu. Roślinę przesadzamy raz do roku, szczególnie wtedy, gdy liście są małe i skupione. Usuwamy przekwitnięte i chore kwiaty oraz chore liście.

Rozmnażanierozmnażamy z liści, urywamy pojedynczy listek z ogonkiem i wsadzamy do wody, szybko się ukorzenia. Rośliny zakwitają po około sześciu miesiącach. Nie różnią się od rośliny matecznej. Można, także rozmnażać wysiewając z nasion. Jeżeli chodzi o rozmnażanie z liścia, to wyrośnie z niego kilka odnóżek o mniej więcej czterech listkach i własnych korzonkach. Należy je, gdy podrosną oderwać od listka i wsadzić do oddzielnych doniczek.

Fiołek Afrykański

Fiołki Afrykańskie

Wady w uprawie.

Gdy liście oraz kwiaty gniją, roślina ma nadmiar wody, lub została spryskana. Ziemia musi przeschnąć, usuwamy chore części kwiatka. Potem podlewamy rzadziej i wlewamy wodę na podstawkę, wylewając jej nadmiar.

Jeżeli liście są drobne i skupione, należy przesadzić roślinę.

Gdy liście bledną, należy roślinę dokarmić nawozem, lub przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.

Jeżeli kwiatek jest zdrowy, ale nie kwitnie trzeba zacząć dokarmiać i zapewnić roślinie sześciotygodniowy okres spoczynku, w chłodniejszym miejscu i przez jakiś czas nie podlewać. Po takim odpoczynku Fiołek obficie zakwitnie.

Gdy Fiołek ma mało kwiatów i są one wyciągnięte, to oznacza, że w zeszłym roku zbyt obficie zakwitł. Należy usunąć kwiaty i zacząć nawozić roślinę.

Jeżeli liście i kwiaty opadają w dół i mamy wrażenie, że więdną to oznacza, że roślina potrzebuje wody, szybkiego podlania.

Zakup rośliny.

Kupujemy zdrową roślinę o ciemnozielonych liściach i wielu pąkach gotowych do zakwitnięcia. Unikamy kwiatów, które mają liście zniekształcone czy z oznakami gnicia.

Fiołki są niedużych rozmiarów, dlatego bardzo ładnie wyglądają posadzone razem w dużej okrągłej donicy czy misie. Nie muszą być tego samego koloru.

 Autor: Agnieszka Krakowiak
Zdjęcie: kasialb1


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.00 / 5 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: CHOROBA MOJEGO FIJOŁEK

MÓJ FIJOŁEK W DONICZCE DOSTAJE NIEKTÓRE LISTKI BLEDNĄCE NA OBRZEŻACH JAK TEMU ZARADZIĆ. POZDRAWIAM.

dodał: ELŻBIETA 2010-12-16 15:48:08

Tytuł: Rozmnażanie

Mam pytanie co do rozmnażania ... listek się już ukorzenił , nie długo pójdzie do ziemi ale nie bardzo rozumiem co z tymi odnogami ? kiedy je oderwać ?

dodał: Monika 2011-01-31 17:04:34

Tytuł: przędziorek

niestety mojego fiołka zaatakował przędziorek... i nie wiem jak zaradzić , bo nie wolno go pryskać :( RATUJCIE !!!

dodał: Marlena 2011-02-24 10:43:22

Tytuł: Fiołek Choroba

Witam. Jak u mnie w fiołku sa liście takie zwisające nie jest raczej sucho bo podlewany. co mam z nim zrobic i nie kwitnie.

dodał: Paulina 2012-02-20 13:40:40

Tytuł: Czy fiolek zakwitnie ?

mojemu fiolkowi uschly czerwone kwiatuszki, naestepne wyrosly blado zolte i szybko uschly. Podejzewam, ze to moglo byc z braku swiatla aczkolwiek liscie nie zmienily koloru .Przesadzilam do wiekszej doniczki i lepszej ziemi. Czy powinnam mu zrobic ten chlodny okres spoczynku?

dodał: karolina 2012-02-22 20:45:29

Tytuł: O zraszaniu...

Ja mojemu fiołkowi zraszam kwiaty i liście, i kwitnie przez cały rok

dodał: Velvet 2012-03-25 12:54:45

Tytuł: Kwitnięcie

Mój Fiołek nie kwitł przez trzy lata, miałam już go wyrzucić ale dałam mu ostatnią szansę. Przesadziłam kwiat w nową ziemię, zakupiłam polecony przez znajomą nawóz SUBSTRAL NA ZWIĘKSZENIE KWITNIĘCIA POMIDORÓW i zaczęłam raz w tygodniu po troszku go podlewać do doniczki nie podstawki. Po trzech miesiącach zaczął kwitnąć jak szalony. Teraz można powiedzieć, że ma same kwiaty.

dodał: Rusałka 2012-04-13 12:06:58

Tytuł: paproć doniczkowa

przesadziłam paproć i zaczeła mi usychać i nie wiem czego.proszę o odpowiedż.

dodał: Mariola 2012-04-23 22:38:44

Tytuł: kwitnięcie

Mam fiołki i mi pięknie kwitną. Fiołki dostałam od mamy i babci, i pięknie mi zakwitły.

dodał: julka 2012-07-21 18:03:01

Tytuł: kwitniencie

Mam fiołki i chciała bym wam powiedzieć jak je choduje.(Napiszcie w komentarzach czy dobrze). 1.Obrywam stare i suche liście. 2.podlewam je od góry. 3.Wylewam wode z podstawka. 4.Wieczorem wystawiam na dwór.

dodał: jolo 2012-07-22 18:07:19

Tytuł: zdrowy - nie kwitnie.

Witam, mam zdrowego fiołka, ale nie kwitnie. Gdzieś zasłyszałam, że może to powodować, że jest w jednym pokoju z orchideami. Czy to w ogóle możliwe, że fiołki i storczyki się nie lubią? I jak przestawić fiołka w chłodne miejsce w lato? Nie mam piwnicy, czy innego takiego miejsca.

dodał: AniaA 2012-07-30 15:10:04

Tytuł: kwitnienie fiołka

jeżeli są zdrowe liście,a fiołek nie kwitnie,należy wokół doniczki położyć pół jabłka ze skórką pokrojone w mniejsze kawałki efekt murowany pozdrawiam

dodał: Hanna 2012-08-06 00:22:18

Tytuł: chory fiołek

Miałam pięknego fiołka i po dokupieniu drugiego zauważyłam na nim jakby biały pyłek, który się przeniósł. Teraz na obu fiołkach jest to samo. Czy to jest jakaś choroba, czy po prostu pyłek z kwiatów, których było niesamowicie dużo. Nie idzie tego zdmuchnąć ponieważ mocno się trzyma meszku na listkach. Proszę o radę co zrobić?

dodał: Irena 2012-08-22 10:23:37

Tytuł: nie kwitnie i nie ma meszku na listkach

Fiołka kupiłam umordowanego w biedronce już około rok temu...był zalany, z ponadłamywanymi listakmi... przesadziłam do nowej ziemi, pourywałam listki- odżył ma ciemne zielone ładne mięsiste liście, nie ma na nich meszku, wygląda na zdrowego ale nie kwitnie Stoi na parapecie nie słonecznego okna, podlewam je do osłonek- bo stoją wplastikach i w osłonkach ceramicznych- leję rozcieńczony biohumus ... i nic Chyba wogóle robię coś źle bo drugi fiołek też nie kwitnie teraz gdzie nie trafię na ładne fiołki tam kradnę ;) listki trzymam w kieliszeczkach żaby pusciły korzonki i pierwsze maleńkie listeczki i wsadzam do ziemi ... stoi ich już 6 w dniczkach i ok 6 w kieliszeczkach Ponieważ wciągnęło mnie i marzy mi się fiołkowy ogródek na parapecie powiedzcie co mam robić

dodał: gosia 2012-10-13 14:25:25

Tytuł: Do gosi i Ireny

Gosiu: Przesusz, dwa tygodnie bez wody i odżywek, jeśli liście szybko zaczna się zachowywac jak z braku wody (opisane w artykule) to podlać lekko - naprawdę leciutko na wyczucie, aby kwiatek nie padł zupełnie, ale ledwo egzytował i dalej suszyć. A później podlewać tak aby ziemia była stale wilgotna, powinny zakwitnąć. U mnie działa zawsze, ewentualnie mozesz przenieść na ten okres przesuszania do chłodniejszego pomieszczenia. Ja już tego nie stosowałam, ale podobno pomaga. Irena to moze być przędziorek, nie znam się na tym zbytnio, ale jakiś białe coś u mnie też kiedyś sie pojawiło, zaryzykowałam przesadziłam do nowej ziemi same korzonki, bez ziemi starej, listki spłukałam do czysta wodą, oberwalam te najbardziej chore i jakos mi to nie wróciło - moze miałam szczescie;?;)

dodał: Kasia 2012-11-25 13:59:32

Tytuł: Fiołki moja pasja

Mam fiołki w kilkunastu kolorach, przyznam, że przerodziło się to u mnie już chyba w chorobę, jeśli w jakimkolwiek sklepie zauważę nowy kolor nie mogę się mu oprzeć, wymieniam się również listkami ze znajomymi i tak urosła moja piękna kolekcja. Ale one także odwdzięczają mi się obfitym kwitnieniem :)

dodał: Danuta 2013-08-07 22:49:10

Tytuł: fiołek afryk

Dostałam w prezencie fiołka ,draceną i bluszczem w koszykowej doniczce . Kwiatki fiołka zaczęły więdnąć,robią się suche i wyblakłe ,podstawki nie da się włożyć.Może ten zestaw 3 roślin/każda w odrębnej doniczne/jest nie trafiony?

dodał: ula pola 2014-05-09 08:23:34


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]