Fiołki Afrykańskie - czyli uprawa i pielęgnacja bukietów w doniczce

Fiołki Afrykańskie - czyli uprawa i pielęgnacja bukietów w doniczce

22 komentarzy

Wady w uprawie.

Gdy liście oraz kwiaty gniją, roślina ma nadmiar wody, lub została spryskana. Ziemia musi przeschnąć, usuwamy chore części kwiatka. Potem podlewamy rzadziej i wlewamy wodę na podstawkę, wylewając jej nadmiar.

Jeżeli liście są drobne i skupione, należy przesadzić roślinę.

Gdy liście bledną, należy roślinę dokarmić nawozem, lub przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.

Jeżeli kwiatek jest zdrowy, ale nie kwitnie trzeba zacząć dokarmiać i zapewnić roślinie sześciotygodniowy okres spoczynku, w chłodniejszym miejscu i przez jakiś czas nie podlewać. Po takim odpoczynku Fiołek obficie zakwitnie.

Gdy Fiołek ma mało kwiatów i są one wyciągnięte, to oznacza, że w zeszłym roku zbyt obficie zakwitł. Należy usunąć kwiaty i zacząć nawozić roślinę.

Jeżeli liście i kwiaty opadają w dół i mamy wrażenie, że więdną to oznacza, że roślina potrzebuje wody, szybkiego podlania.

Zakup rośliny.

Kupujemy zdrową roślinę o ciemnozielonych liściach i wielu pąkach gotowych do zakwitnięcia. Unikamy kwiatów, które mają liście zniekształcone czy z oznakami gnicia.

Fiołki są niedużych rozmiarów, dlatego bardzo ładnie wyglądają posadzone razem w dużej okrągłej donicy czy misie. Nie muszą być tego samego koloru.

 Autor: Agnieszka Krakowiak
Zdjęcie: kasialb1

czytaj dalej...

22 komentarzy

 1. Dodał: Marta, Tytuł: Zielone pączki

  Mam mnóstwo fiołków w różnych odmianach. Niestety kilka z nich ma małe, drobne pączki, które sprawiają wrażenie, że mogłyby rozkwitnąć, ale niestety tak się nie dzieje. Czy coś z nimi nie tak?

 2. Dodał: ffffffffffffffff, Tytuł: fffffffff

  ja też podlewam fiołka od góry, a nie do doniczki i dopiero po takim podlewaniu pięknie zakwitł. wcześniej miał same liscie bez kwaitków. Nigdy nie dodaje zadnych nawozów do moich kwiatów .

 3. Dodał: Menia, Tytuł: Do Jolo

  Bardzo niedobrze - należy "hodować", a nie :"chodować". Powodzenia w hodowli

 4. Dodał: Ewa, Tytuł: zmieniony kolor

  Mam trzy fiołki każdy w innym kolorze( biały ,ciemno różowy , jasno niebieski ) i każde kwitły co roku a kiedy postawiłam je obok siebie to zamiast trzech kolorów to mam tylko jeden różowy Dlaczego , ??

 5. Dodał: janka, Tytuł: żeby ładnie kwitł

  usuwam nadmiar liści, te które się pokrywają. Po kilku dniach fiołek wypuszcza mnóstwo nowych pączków kwiatowych. Oczywiście odpowiednia wilgotność i nawozy raz w tygodniu.

 6. Dodał: ula pola, Tytuł: fiołek afryk

  Dostałam w prezencie fiołka ,draceną i bluszczem w koszykowej doniczce . Kwiatki fiołka zaczęły więdnąć,robią się suche i wyblakłe ,podstawki nie da się włożyć.Może ten zestaw 3 roślin/każda w odrębnej doniczne/jest nie trafiony?

 7. Dodał: Danuta, Tytuł: Fiołki moja pasja

  Mam fiołki w kilkunastu kolorach, przyznam, że przerodziło się to u mnie już chyba w chorobę, jeśli w jakimkolwiek sklepie zauważę nowy kolor nie mogę się mu oprzeć, wymieniam się również listkami ze znajomymi i tak urosła moja piękna kolekcja. Ale one także odwdzięczają mi się obfitym kwitnieniem :)

 8. Dodał: Kasia, Tytuł: Do gosi i Ireny

  Gosiu: Przesusz, dwa tygodnie bez wody i odżywek, jeśli liście szybko zaczna się zachowywac jak z braku wody (opisane w artykule) to podlać lekko - naprawdę leciutko na wyczucie, aby kwiatek nie padł zupełnie, ale ledwo egzytował i dalej suszyć. A później podlewać tak aby ziemia była stale wilgotna, powinny zakwitnąć. U mnie działa zawsze, ewentualnie mozesz przenieść na ten okres przesuszania do chłodniejszego pomieszczenia. Ja już tego nie stosowałam, ale podobno pomaga. Irena to moze być przędziorek, nie znam się na tym zbytnio, ale jakiś białe coś u mnie też kiedyś sie pojawiło, zaryzykowałam przesadziłam do nowej ziemi same korzonki, bez ziemi starej, listki spłukałam do czysta wodą, oberwalam te najbardziej chore i jakos mi to nie wróciło - moze miałam szczescie;?;)

 9. Dodał: gosia, Tytuł: nie kwitnie i nie ma meszku na listkach

  Fiołka kupiłam umordowanego w biedronce już około rok temu...był zalany, z ponadłamywanymi listakmi... przesadziłam do nowej ziemi, pourywałam listki- odżył ma ciemne zielone ładne mięsiste liście, nie ma na nich meszku, wygląda na zdrowego ale nie kwitnie Stoi na parapecie nie słonecznego okna, podlewam je do osłonek- bo stoją wplastikach i w osłonkach ceramicznych- leję rozcieńczony biohumus ... i nic Chyba wogóle robię coś źle bo drugi fiołek też nie kwitnie teraz gdzie nie trafię na ładne fiołki tam kradnę ;) listki trzymam w kieliszeczkach żaby pusciły korzonki i pierwsze maleńkie listeczki i wsadzam do ziemi ... stoi ich już 6 w dniczkach i ok 6 w kieliszeczkach Ponieważ wciągnęło mnie i marzy mi się fiołkowy ogródek na parapecie powiedzcie co mam robić

 10. Dodał: Irena, Tytuł: chory fiołek

  Miałam pięknego fiołka i po dokupieniu drugiego zauważyłam na nim jakby biały pyłek, który się przeniósł. Teraz na obu fiołkach jest to samo. Czy to jest jakaś choroba, czy po prostu pyłek z kwiatów, których było niesamowicie dużo. Nie idzie tego zdmuchnąć ponieważ mocno się trzyma meszku na listkach. Proszę o radę co zrobić?

 11. Dodał: Hanna, Tytuł: kwitnienie fiołka

  jeżeli są zdrowe liście,a fiołek nie kwitnie,należy wokół doniczki położyć pół jabłka ze skórką pokrojone w mniejsze kawałki efekt murowany pozdrawiam

 12. Dodał: AniaA, Tytuł: zdrowy - nie kwitnie.

  Witam, mam zdrowego fiołka, ale nie kwitnie. Gdzieś zasłyszałam, że może to powodować, że jest w jednym pokoju z orchideami. Czy to w ogóle możliwe, że fiołki i storczyki się nie lubią? I jak przestawić fiołka w chłodne miejsce w lato? Nie mam piwnicy, czy innego takiego miejsca.

 13. Dodał: jolo, Tytuł: kwitniencie

  Mam fiołki i chciała bym wam powiedzieć jak je choduje.(Napiszcie w komentarzach czy dobrze). 1.Obrywam stare i suche liście. 2.podlewam je od góry. 3.Wylewam wode z podstawka. 4.Wieczorem wystawiam na dwór.

 14. Dodał: julka, Tytuł: kwitnięcie

  Mam fiołki i mi pięknie kwitną. Fiołki dostałam od mamy i babci, i pięknie mi zakwitły.

 15. Dodał: Mariola, Tytuł: paproć doniczkowa

  przesadziłam paproć i zaczeła mi usychać i nie wiem czego.proszę o odpowiedż.

 16. Dodał: Rusałka , Tytuł: Kwitnięcie

  Mój Fiołek nie kwitł przez trzy lata, miałam już go wyrzucić ale dałam mu ostatnią szansę. Przesadziłam kwiat w nową ziemię, zakupiłam polecony przez znajomą nawóz SUBSTRAL NA ZWIĘKSZENIE KWITNIĘCIA POMIDORÓW i zaczęłam raz w tygodniu po troszku go podlewać do doniczki nie podstawki. Po trzech miesiącach zaczął kwitnąć jak szalony. Teraz można powiedzieć, że ma same kwiaty.

 17. Dodał: Velvet, Tytuł: O zraszaniu...

  Ja mojemu fiołkowi zraszam kwiaty i liście, i kwitnie przez cały rok

 18. Dodał: karolina, Tytuł: Czy fiolek zakwitnie ?

  mojemu fiolkowi uschly czerwone kwiatuszki, naestepne wyrosly blado zolte i szybko uschly. Podejzewam, ze to moglo byc z braku swiatla aczkolwiek liscie nie zmienily koloru .Przesadzilam do wiekszej doniczki i lepszej ziemi. Czy powinnam mu zrobic ten chlodny okres spoczynku?

 19. Dodał: Paulina, Tytuł: Fiołek Choroba

  Witam. Jak u mnie w fiołku sa liście takie zwisające nie jest raczej sucho bo podlewany. co mam z nim zrobic i nie kwitnie.

 20. Dodał: Marlena , Tytuł: przędziorek

  niestety mojego fiołka zaatakował przędziorek... i nie wiem jak zaradzić , bo nie wolno go pryskać :( RATUJCIE !!!

 21. Dodał: Monika, Tytuł: Rozmnażanie

  Mam pytanie co do rozmnażania ... listek się już ukorzenił , nie długo pójdzie do ziemi ale nie bardzo rozumiem co z tymi odnogami ? kiedy je oderwać ?

 22. Dodał: ELŻBIETA, Tytuł: CHOROBA MOJEGO FIJOŁEK

  MÓJ FIJOŁEK W DONICZCE DOSTAJE NIEKTÓRE LISTKI BLEDNĄCE NA OBRZEŻACH JAK TEMU ZARADZIĆ. POZDRAWIAM.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także