Rośliny pnące - kilka wskazówek.

Rośliny pnące - kilka wskazówek.

6 komentarzy

Mimo że już wcześniej cieszyły się one sporą popularnością, to jednak w ostatnich latach są bardzo pożądane zarówno w ogrodach, jak również w architekturze miejskiej. Ich atrakcyjność wynika przede wszystkim z dekoracyjności kwiatów, liści, czy owoców oraz możliwości okrywowa budynków i innych elementów architektonicznych.

 

Pnącze to nic innego jak roślina o łodygach, która wymaga podpór, po których się pnie w górę za pomocą odpowiednich organów: wąsy, kolce, włoski, korzenie.

 

Ze względu na cechy morfologiczne wyróżniamy następujące rodzaje pnączy:

 •   pnącza prymitywne czyli takie, które nie mają wykształconych organów umożliwiających wspinanie się, są to raczej krzewy wspierające się o podpory.
 •  pnącza owijające się (wijące się, wąsoczepne, ogonkoczepne), które wspinają się w górę dzięki pędom, wąsom, ogonkom liściowym, które owijają się wokół podpory.

 •  pnącza samoczepne (korzenioczepne, przylgoczepne), wspinają się dzięki organom czepnym, czyli przylgom lub korzeniom.

Prawie wszystkie pnącza wiją się i to w jednym tylko kierunku, albo w prawo, albo w lewo.

 

 

Istnieje wiele gatunków pnączy, które znakomicie sobie radzą w naszych warunkach, poniżej przedstawione zostały najbardziej popularne gatunki:

 

1. Pnącza owijające się:


Pnącza wijące się:

 • Aktinidia (promienica, ukwiała)- Actinidia
 • Akebia pięciolistkowa- Akebia quinata
 • Kokornak wielkolistny (jajecznica)- Aristolochia macrophylla
 • Obwojnik grecki- Periploca graca
 • Dławisz okrągłolistny- Celastrus orbiculatus
 • Miesięcznik kanadyjski- Menispermum canadense
 • Rdestówka (rdest) Auberta- Fallopia (Polygonum) aubertii
 • Cytrynowiec chiński- Schisandra chinensis
 • Wiciokrzew - Lonicera

 
Pnącza wąsoczepne:

Pnącza ogonkoczepne:

2. Pnącza samoczepne:

Pnącza przylgoczepne

Pnącza korzenioczepne

 

bluszcz - roślina pnąca


Bardzo ważną sprawą przy uprawie tych roślin jest zapewnienie im odpowiedniej podpory. Należy pamiętać, że w naturalnych warunkach podpory zapewnia im sama natura: skały,  skarpy, drzewa, krzewy. W warunkach „sztucznych” musimy sami znaleźć dla nich odpowiednie podpory lub je zbudować. Za podpory mogą posłużyć zarówno istniejące już rośliny, bądź ściany domów, płoty siatki itp. Dla gatunków pozbawionych organów czepnych (lub też nie) warto skonstruować specjalne podpory, przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę takie cechy wybranego pnącza jak: wygląd, wielkość, tempo wzrostu, trwałość, sposób czepiania się i wówczas dobrać odpowiednią podporę.

 

 

Wśród takich konstrukcji najpopularniejsze są pergole i trejaże, oprócz nich stosuje się również różnego rodzaju bramki, furtki ogrodowe, łuki, pawilony ogrodowe, altany, stojak, konstrukcje na ścianach (kraty).

 

Przy podporach naturalnych (drzewa, krzewy) trzeba tak dobierać gatunki, aby nie doszło do zdominowania „podpory” przez pnącze. Już przy niewielkiej wyobraźni można stworzyć bardzo ciekawe zestawienia, znakomicie się uzupełniające i wzajemnie wpływające na swoją atrakcyjność.

 

Rośliny pnące

 

 

Rośliny pnące

 

Niektóre pnącza znakomicie się nadają również jako rośliny okrywowe np. bluszcz, który płoży się po powierzchni ziemi, tworząc szczelne dywany. Podobną cechę posiada wiciokrzew pomorski, miesięcznik kanadyjski, niektóre powojniki (Atragene, Viticella, Integrifolia, Tangutica).

 

Zasadniczo większość pnączy nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych, ale podstawą w ich uprawie jest nie za suche oraz zasobne w składniki pokarmowe podłoże. Oczywiście przy wyborze gatunku należy zapoznać się z jego wymaganiami, ekspansywnością oraz mrozoodpornością.

 

W dobie dynamicznego rozwoju cywilizacji i rozrostu aglomeracji miejskich, człowiekowi coraz częściej towarzyszy tęsknota za zielenią, przyrodą. Pnącza mogą, choć po części zmienić miejską rzeczywistość, nadając budynkom zielonego wymiaru a na balkonie stworzyć znakomity zielony azyl, dlatego bardzo namawiam na ich uprawę, satysfakcja gwarantowana.

 Autor opisu – Sargon.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki pnączy – KLIKNIJ TUTAJ

Opracowanie na podstawie: J. Borowski, P. Latocha, Zastosowanie roślin pnących i okrywowych, Warszawa 2005

czytaj dalej...

6 komentarzy

 1. Dodał: gruszka, Tytuł: pnącza

  Oj oj wszystkie pnącza są piękne . Wiosną latem a jesienią oj jakie piękne. Cały ogród by nimi obsadzić. Tak dziko by było oj tak pięknie.

 2. Dodał: Urszula, Tytuł: pnącza zimozielone

  Szukam pnączy na dom o np.jadalnych owocach zimozielonych .

 3. Dodał: kropka, Tytuł: pnacza na pergole

  chcialabym obsadzic pergole nie wiem czym myslalam o rozy pnacej-glownym problemem jest podlewanie poniewaz nie jestem przez caly czas na dzialce czy sama sobie poradzi podczas suszy.Moze jest jakies pnacze ktore sobie poradzi bez codziennego podlewania

 4. Dodał: dziubek, Tytuł: ?

  czy są jakieś rośliny pnące które można trzymać w domu i które nie potrzebuja dużo słonća?

 5. Dodał: amak, Tytuł: Zima

  Czy Ci nie przemarzła?

 6. Dodał: Tenia, Tytuł: pnącza

  U mnie na południowej stronie budynku rośnie glicynia i winobluszcz trójklapowy, a na północnej stronie pnie się hortensja i bluszcz pospolity. Glicynia jest przepiękna na wiosnę jak kwitnie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także