Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Glicynia, Słodlin- Wisteria

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Glicynia, Słodlin- Wisteria
  • Glicynia, Słodlin- Wisteria

Dodatkowe: 25 z 31

Pozostale zdjęcia: Glicynia, Słodlin- Wisteria
Opis:

Jest to jedno z najpiękniejszych pnączy, które podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Pędy ma silne, wijące się prawo lub lewoskrętnie, osiągające nawet 10 m. wysokości. Wymaga bardzo silnych podpór. Liście nieparzystozłożone o całobrzegich listkach. Kwiaty rozwijają się na ubiegłorocznych, bocznych pędach i mają postać dużych gron o niebieskich, białych, jasnofioletowych barwach. Są odmiany o pełnych kwiatach. Owoc stanowi strąk do długości około 10- 15 cm, w którym znajduje się kilka nasion. Występuje w Ameryce Południowej, Azji Wschodniej. U nas można spotkać dwa gatunki, wraz z odmianami. Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) charakteryzuje się długimi gronami kwiatowymi ok. 20-50 cm, ale zdarzają się również o wiele dłuższe. Kwiaty są silnie pachnące. Ten gatunek jest najbardziej odporny z glicynii. Pochodzi z Japonii. Występuje najczęściej w barwie fioletowej, fioletowo-niebieskiej, ale możemy spotkać się również z odmianą białą np. Longissima Alba. Gatunek wspina się niezgodnie z ruchem wskazówek zegara w przeciwieństwie do glicynii chińskiej (Wisteria sinensis), która wspina się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Różni się od kwiecistej tym, że ma większe kwiaty, ale zebrane w mniejsze grona (do 30 cm). Połączenie tych dwóch gatunków dało glicynię cudowną (Wisteria xformosa)

Uprawa:

Glicynia lubi gleby świeże, żyzne, przepuszczalne. Stanowiska winny być ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, najlepiej na południowej wystawie ściany budynku. Wisteria kwitnie dopiero po kilku latach. To co jest ważne w ich uprawie, to cięcie, które jest konieczne, aby uzyskać odpowiednią formę, kształt. Po posadzeniu przycinamy główny przewodnik do wysokości jednego metra oraz usuwamy boczne pędy. Latem jak roślina już wypuści nowe pędy boczne rozstawiamy dwa najsilniejsze, które przywiązujemy do podpór, najlepiej pod kątem ok. 45º. Przycinamy je na wysokości trzech-czterech zdrowych paków. Końcówkę przewodnika również przycinamy. Dolne odrosty usuwamy. Wiosną odczepiamy boczne rozgałęzienia od podpory i obniżamy je do poziomu i ponownie mocujemy, wcześniej przycinając jedną trzecią ich długości. Przewodnik tniemy na wysokości ok. metra od rozgałęzienia. Latem przycinamy boczne pędy do 3-4 pąków i z kolejną parą rozgałęzień czynimy tak jak opisałem wcześniej. Usuwamy dolne odrosty. Wiosną przycinamy boczne pędy o jedną trzecią ich długości i przewodnik. W ten sposób tniemy, aż roślina nie zakryje nam miejsca, które jej przeznaczyliśmy. Dojrzałe rośliny, które już zakryły przeznaczoną im powierzchnię, tniemy tak, aby się zbyt nie rozrosły, albo by pobudzić je do rozkrzewiania się. Gdy je pozostawimy samym sobie, staną się jednym, wielkim kłębowiskiem, poplątanych pędów. Każdego lata można je formować, przycinając zbyt zagęszczone pędy o 15 cm, co 2 tygodnie w ciągu lata. Wczesną wiosną w fazie spoczynku rośliny, skracamy pędy kwitnące o 7-10 cm, w kierunku pędu głównego, zostawiając dwa-trzy pąki na kwitnących pędach. Pąki kwiatowe są większe, ciemniejsze i pokryte włoskami, dlatego łatwo je rozpoznać od pąków wegetatywnych. Po kwitnieniu przycinamy nowe pędy do 15 cm. Glicynia może być również prowadzona w formie krzaczastej.

Zastosowanie:

Głównie do okrywania ścian budynków, altan itd.

Kwitnienie:

Maj-czerwiec

Zimowanie:

W mroźne zimy przemarza. Wymaga okryciaUwagi:

Roślina trująca !!!Autor opisu – Sargon.

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.20 / 10 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 66 komentarzy:

mam glicynię już 8 lat i jeszcze nie kwitła, co może być przyczyną?

dodał(a): lucy

moja glicynia majuż 10 lat i jeszcze nie kwitła. Obecnie na jej lisciach pojawiły się duże jasno brązowe plamy a w ich srodku plamu ciemno brazowe. Podejrzewam chorobe grzybową. proszę o pomoc.

dodał(a): lachowski

Glicynia jeśli nie będzie przycinana, nie będzie kwitła. Może rosnąć wiele lat i nie zakwitnie. Nie bójce się cięcia. To jej dobrze zrobi, a kwiaty są cudne.

dodał(a): Ania

Mam glicynie od kilku lat i po raz pierwszy w tym roku zakwitła,pokryła się cała pięknymi błękitnymi,ślicznie pachnącymi kwiatami.

dodał(a): Aneta

Tytuł: wisteria

Na wiosnę posadziłam wisterię,rośnie pięknie,wszystko było w porządku do zeszłego tygodnia.W tej chwili osiągnęła wys. 2,5m i gdzieś na wys ok. 80cm od ziemi zaczęła tracić liście.Nie wiem czy to już oznaka zbliżającej się zimy???????proszę o wyjaśnienie.

dodał(a): Ewa

Ewo a czy ona gubi liście, czy zasychają. Może przyczyna leży po stronie zbyt suchego podłoża a może faktycznie już jesień poczuła, u mnie już wrzosy zaczynają kwitnąć a clematisy również łysieją już od dołu. Ewo a o jakiej wysokości kupiłaś wisterię. Wysokość 2,5 m od wiosny, to jest to, moja posadzona wiosną prawie nic nie urosła.

dodał(a): Sargon

Tytuł: wisteria

Liście najpierw pożółkły,a potem opadły, obserwuję roślinkę codziennie i wydaje mi się, że sytuacja jest opanowana,...podłoże ma odpowiednie,sadzonka miała około 50cm.A z clematisami to też dzieje się coś dziwnego..wyobraź sobie,że u mnie zakwitły drugi raz.Tak,tak. A może Twoja roślinka ma za mało słonka? Serdecznie pozdrawiam....Ewa Ps piszę tak bezosobowo,bo nie mam pojęcia jak się do Ciebie zwracać? SARGON ?

dodał(a): Ewa

Tytuł: ciemno brązowe plamy na glicyni

też tak sądziłam ze to choroba grzybowa i spryskałam miedzianem 50 wp i dałam nawóz z pokrzywy, plamy ustępują a liście nabierają ciemno zielonego koloru. Przypuszczam że brakowało glicyni nawozu.

dodał(a): Alicja

Ewo moje clematisy też kwitną, bo są z tych późniejszych. Słońca mają opór i pewne susza im tak zaszkodziła. Ps. Mam na imię Grzegorz. Pozdrawiam

dodał(a): Sargon (Grzegorz)

Tytuł: Grzegorzu!...:)))

Myślę,że kłopoty z wisteriami i nie tylko...są spowodowane kapryśną aurą, ale głowy do góry - a w przyszłym roku roślinki buchną kwieciem,i tego Wam życzę.Pozdrawiam.

dodał(a): Ewa

Tytuł: Bo nie kwitnie .

proszę podciąć korzenie , około 0,75 cm 1 metr od glicyni energicznie wbić szpadel jak najgłębiej ,aby odciąć korzenie/część/ to zmusi rośline do kwitnięcia

dodał(a): Wiesław R.

Tytuł: Wisteria

Mam zamiar posadzić wisterie w ogrodzie ale zastanawiam się nad pewną kwestią Wyczytałam że jest to roślina trująca mam małego synka który ma różne ciekawe pomysły Proszę o pomoc i wyjaśnienie , W jaki sposób roślina może zagrażać ludziom szczególnie takim maniunim ? Pozdrawiam

dodał(a): Andzia

Tytuł: Zimowanie

Czym i w jaki sposób okryć wisterie na zime??

dodał(a): Ala

Tytuł: wisteria

czy wisteria jest rośliną miododajna i czy jej nektar nie jest dla pszczół trujący.Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam.

dodał(a): ogrodnik amator

Tytuł: Glicynia ( Wisteria )

Glicynia, Słodlin- Wisteria Glicynia posadzona z nasiona kwitnie po kilku latach a szczepiona kwitnie po roku i lubi być cięta wtedy kwitnie obficie

dodał(a): hibiskus

Tytuł: Glicynia

Mam glicynię od 10 lat .Zrobiłam błąd,bo jej nie ciełam,ale mimo to bardzo się rozkrzewiła i bardzo bujnie rośnie.Pnie się aż na balkon 1 piętra ale nie kwitnie. w tym roku miała 2 blade kwiatki ale nic więcej. Czy mogę cos dla niej zrobić czy wykopać i wyrzucić?

dodał(a): Barbara

Tytuł: Glicynia

czy na balkonie w pojemniku możana uprawiać glicynię

dodał(a): mik

Tytuł: nasionka

mam nasionka (3) i nie wiem jak je posiac, czytalam ze potrzebuje gleby nie kwasnej, skad ja mam taka wziac? i jak dlugo ona kielkuje itp

dodał(a): kaska

chciała bym zasadzić glicynie przy betonowym płocie, od północnej strony. Będzie rosła? I co jest w niej trującego??

dodał(a): AGATA

Tytuł: glicynia

Prosze mi odpowiedzieć, czy glicynia jest trujaca i dla pszczół.Dziekuje

dodał(a): lLidia wawer

Tytuł: glicynia - trująca

Proszę o więcej informacji czy cała roslina jest trująca czy tylko jakieś jej elementy (mam małe dziecko). Pozdrawiam

dodał(a): Kasia

Tytuł: nie kwitnie-

potrzebne mocne obcinanie KORZENI-szpadlem mocno wbijać w obrębie 1metra od krzewa,zdecydowane cięcie gałęzi na przełomie lipiec/sierpień

dodał(a): chomik

Tytuł: glicynia dla cirpliwych

mam glicynie 7 lat w zeszłym roku zakwitła i miała 2 kwiatostany , w tym roku jest obsypana pakami kwiatowymi . byłam zmartwiona że trafiłam odmiane liściasta , patrzę i niedowierzam że może tyle kwiatów zakwitnąć. to pnącze uczy cierpliwości a później pięknie sie odwdzięcza :) 20-04-2009r.

dodał(a): barbara

Tytuł: rpzmnazanie glicynii

Jesli ktos ma doswiadczenie na tym polu, prosze o podpowiedz. Pozdrawiam

dodał(a): zbiracz

Tytuł: Glicynia trująca

Czy grozi zwierzętom mającym do niej dostęp?

dodał(a): Ania

Tytuł: Jak przyspieszyć kwitnięcie

Rok temu posiałam glicynię z ziarenek i dość szybko wykiełkowała a w tym roku już puszcza liście. Martwi mnie tylko fakt iż kwitnie dopiero po kilku latach. czy można przyspieszyć jej kwitnięcie??

dodał(a): Danka

Tytuł: glicynia

mam juz drugi rok glicynie w duzej skrzyni na balkonie sarej kamienicy ma juz okolo 2 m czy ja ciąc juz teraz czy jesienią?

dodał(a): krysia

U nas wisteria kwitnie strasznie obficie i co roku buszują w niej pszczoły, trupków nie widać, więc chyba im służy:) Na choroby grzybowe - opryski, np. miedzianem wg. instrukcji, ale lepiej by było najpierw zidentyfikować chorobę, potem wygooglać co na nią działa. Pozdrawiam.

dodał(a): Ali

Super...posadziłam glicynie kwiecista w ubiegłym roku,a w tym roku są 2 pąki ;)))

dodał(a): teri

Tytuł: Krzew?

Jak prowadzić glicynię w formie krzewu?Dostałam w prezencie mlenką sadzonkę, ale nie mam właściwego miejsca dla niej , jako krzew bardziej by się nadawała

dodał(a): Magda M

Moja Wisteria ma 15 lat i w tym roku przepięknie zakwitła,czekaliśmy z wielką cierpliwością na to CUDO NATURY siedziałam na tarasie i płakałam jak to Pan Bóg stworzył tak piękne kwiaty.Teraz pod koniec lipca będziemy z mężem ciąć bardzo mocno,bo tak zrobiłiśmy tamtego lata /polecam mocne cięcie,cierpliwości i w przyszłym roku przyjemnych wrażeń pod wiszącymi kwiatami Glicyni. Pozdrawiam Bińcia

dodał(a): Bińcia

Tytuł: Wisteria

W tym roku po 15 latach oczekiwania moja Wisteria zakwitła Czekaliśmy z wielką cierpliwością,na to Cudo Natury.Usiadłam na tarasie i płakalam jak to Pan Bóg mógł stworzyć tak cudowne rośliny. W tym roku z mężem pod koniec lipca będziemy mocno przycinać tą piękną roślinę,tak zrobiliśmy zeszłego roku.

dodał(a): Bińcia

Tytuł: biedna glicynia

tak bardzo mi sie podoba!posadzilam malutki okaz ale nie daje znaku zycia!czy długo choruje glicynia po posadzeniu?

dodał(a): bond

Tytuł: do bonda

Glicynia jeśli po posadzeniu zwiędła,i niema nic zielonego to znaczy że się nie przyjęła. Wielka szkoda!

dodał(a): Bińcia

posadzilam 40 cm glicynie.Niestety po 3 tygodniach gorne listki zmienily kolor.Sa jakby slabsze i w innym odcieniu.Co to moze byc?

dodał(a): Kasia Adamczyk

Tytuł: glicynia po posadzeniu

Dodam,ze posadzilam na poludniowej stronie,oslonietej od wiatru.Podlewam w miare potrzeb.

dodał(a): Kasia Adamczyk

czy glicynia może piąć się po drzewie? Mam na myśli to, że nie bardzo mogę ją tam przycinać,a wtedy nie chce kwitnąć...moja jest szczepiona,powinna więc kwitnąć szybko, ma już kilka lat i nie kwitnie

dodał(a): cissuss

Chciałabym uformować wisterię w coś na kształt parasola,a nie wiem czy coś takiego jest możliwe.Bardzo proszę o poradę.

dodał(a): dorociak2

Tytuł: wisteria

kupilam sadzonke wisteri ma ok 30 cm wysokosci i szczerze mowiac to nie mam pojecia jak sie nia zajac

dodał(a): andzia

Tytuł: Renata B.

Posiadam Glicynie która okryła mi całą altanę ale nie chce zakwitnąć .. co zrobić ??? proszę odpisać na moje pytanie -->Misia19937@wp.pl

dodał(a): Renata B

w ubiegłym roku kupiłam na jesień wisterię ok. 40 cm. Powinna zakwitnąć po paru latach,a co się okazało...taka mała ,a już zakwitła na wiosnę. Czym to jest spowodowane?

dodał(a): KasiaB

Tytuł: Choroba wisterii

RATUNKU DLA MOJEJ WISTERII! Ma ponad 10 lat, jest olbrzymia, kilka razy pięknie kwitła. Niestety w zeszłym roku zauważyłam że zaczęła marnieć. W tym roku ginie w oczach. Zrzuciła zeschnięte liście chociaż nie dopatrzyłam się żadnych szkodników ani zmian grzybowych. Po prostu umiera. Czy jest jeszcze dla niej jakaś szansa? Czy ktoś pomoże mi ją uratować? Będę dozgonnie wdzięczna.

dodał(a): Anna

Tytuł: Glicynia

KUPIŁEM GLICYNIĘ 50cm.10 dni temu przesadziłem ją narazie do10 l.doniczki dodając ziemię kwiatową i urosła mijuż40cm.

dodał(a): STRAŻAK

Potrzebne mocne obcinanie KORZENI-szpadlem mocno wbijać w obrębie 1metra od krzewa,zdecydowane cięcie gałęzi na przełomie lipiec/sierpień .Oprysk miedzianem,jednak polecam wybrac sie z kawalkiem liscia glicynii do dobrego fachowca w centrum ogrodowym,lub poszukac na necie.

dodał(a): kasia adamczyk

Do Renaty Glicynię po 20lipca do 1 sierpni trzeba mocno przyciąć,20cm od głównej łodygi i to na całej długości,zresztą jeśli jest bardzo długa to też można przyciąć. Teraz trzeba czekać cierpliwie do następnego roku. Powtarzać co roku ą czynność.Miłych i pachnących wrażeń pod wisterią.

dodał(a): Bińcia

Tytuł: Wisteria różowa

Kupiłam sadzonkę wisterii RÓŻOWEJ wielkości 1m.Przysłano mi z Wrocławia świetnie opakowaną.Posadziłam w tym roku na wiosnę,ma dwa długie pędy na 2,5m.Wydaje mi się,że jest we wspaniałej kondycji.Teraz dowiedziałam się o konieczności przycinania.Obecnie jest lipiec,awięc zgodnie z opiniami posiadaczy roślin czas na cięcie.Muszę spróbować.Zrozumiałam takze,że mam zbyt słabe pergole.W ocenie moich błędów hodowlanych,bardzo mi pomogły Wasze opinie.Dziękuję i pozdrawiam .

dodał(a): Lucy.

Tytuł: Czy to możliwe?

Mam trzyletnią wisterię o kwiatach fioletowo-białych. W ubiegłym roku miała kilka kwiatów. W tym roku w maju kwitła pieknie. Na wiosne gdy zauważyłem pąki kwiatowe w czasie przymrozków okrywalem ją otuliną. Po przekwitnięciu w czerwcu dokonałem drastycznych cięć. Ku mojemu zaskoczeniu w połowie lipca znów pojawiły się pąki kwiatowe i obecnie moja wisteria znów kwitnie.Może nie tak pięknie jak w maju ale ma kwiaty.Czy to jakiś cud natury?

dodał(a): Staszek Dulian

Tytuł: glicynia

moja glicynia kwitnie 2 razy w roku 1 raz w maju po kwitnieniu ją przycinam a teraz w lipcu zaczyna znowu kwitnąć może trochę mniej obficie i znowu ją przytnę w sierpiu/wrześniu

dodał(a): ogroniczka 23.07.2009

Tytuł: Wisteria

Mam w ogrodzie 3-letnia glicynie.Pod koniec lipca poobcinałam boczne pędy.Obecnie jest koniec sierpnia i znów jest duzo bocznych pedów.Nie wiem czy teraz mogę je powycinać?Pozatym glicynia znowu zakwitła.

dodał(a): Bożena

Tytuł: Pomórzcie!!!

Mam nowe przycięte pędy,ktos mi powiedział zeby dac je do wody i puszczą korzenie,i pózniej do ziemi.Ale juz minęło ok 4tyg i stoja w wodzie a korzeni nie widac,czy jest to mozliwe???Prosze o szybka odp.Pozdrawiam

dodał(a): Kasia

« poprzednia 1 2 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]