Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe

Skomentuj artykuł

Rośliny okrywowe

Pod pojęciem tych roślin, kryją się gatunki, które charakteryzują się niskim i gęstym rozrostem, powodujące okrywanie gleby, zwane również roślinami kobiercowymi, dywanowymi, okrywowo zagarniającymi. Obejmują one swym zasięgiem zarówno byliny, krzewinki, krzewy, pnącza, paprocie. Mimo ich wielości warto wskazać na te cechy, które decydują o skutecznym ich wykorzystaniu.

 

Wśród najważniejszych cech, na jakie należy zwracać uwagę znajduje się odporność na mróz. To bardzo ważna cecha, od której zależy trwałość naszej koncepcji, dlatego też musimy dobierać takie gatunki, które są odpowiednie na konkretne warunki klimatyczne. Od długowieczności danej rośliny zależy trwałość i efektywność naszej pracy. Wybierajmy takie rośliny, które dadzą przetrwać wiele lat, chyba, że mamy w planach ciągłe zmiany wówczas można wybrać mniej trwalsze. Ważną cechą jest również siła wzrostu, od odpowiedniego doboru zależy, czy całość powierzchni zostanie pokryta w ciągu 2-3 lat czy może o wiele dłużej. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie, musimy szczególnie wziąć ją pod uwagę. Kolejną ważną sprawą jest tolerancja na choroby i szkodniki które u roślin podatnych w jednogatunkowych nasadzeniach mogą zniszczyć nasz wysiłek, od zdolności regeneracyjnej zależy odrodzenie naszych roślin po cięciu odmładzającym, które jest co jakiś czas niezbędnym zabiegiem. Dużą wagę zwraca się również na wartości dekoracyjne, przecież nie każdy lubi monotonne akcenty, a bardziej kolorowe i urozmaicone ze względu na barwę liści, kwiaty, owoce, choć często ciężko jest połączyć w całość te cechy razem, często pewne walory są ze sobą sprzeczne. Do podstawy należy również moc danego gatunku do rozrastania się, im ona większa, tym lepiej dla naszych nasadzeń i szybszy efekt całkowitego pokrycia powierzchni. Dobrze jak do tego dołączy się równy wzrost, małe wymagania i szybkie oraz łatwe rozmnażanie, ograniczona ekspansywność przy różnych nasadzeniach.

Jeżeli dane gatunki posiadają jak najwięcej z powyższych cech, wówczas będziemy mieć pewność, że końcowy efekt będzie zadowalający. Najlepiej na samym początku dokładnie przeanalizować, jak i co chcemy zrobić, dobrać gatunki i wówczas po tej wstępnej analizie, możemy się brać do pracy.

 

Wśród roślin okrywowych możemy wyróżnić

 

- byliny okrywowe (typowe byliny, trawy, rośliny rozłogowe, paprocie)

- krzewy okrywowe (półkrzewy- krzewinki, karłowe krzewy liściaste, wiecznie zielone i zimozielone krzewy, krzewy iglaste, pnącza.

Przy tworzeniu kompozycji warto łączyć ze sobą podobne grupy roślin tzn. bylinowe(wyłączając półkrzewy) z bylinami a krzewy z krzewami, co zapobiegnie zarastaniu jednych przez drugie.

Takie rośliny możemy zastosować, wszędzie tam gdzie chcemy, aby powstała zwarta pokrywa, która poza aspektami estetycznymi wpłynie na uniknięcie zachwaszczenia. Najczęściej stosuje się je w miejscach silnie ocienionych, skarpach, wokół drzew, dużych pojemnikach.

 

Zastosowanie roślin okrywowych ma wiele zalet, są bardziej odporne od trawnika na trudne warunki, wymagają mniejszej pielęgnacji (w dłuższej perspektywie), są bardzo atrakcyjne, na skarpach ograniczają erozję. To co musimy im zapewnić przez pierwszych kilka lat to systematyczna pielęgnacja, a dalej, to już nie ma wiele z nimi pracy.

Przy projektowaniu miejsca do obsadzenia, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

- dobranie rośliny do panujących warunków (nasłonecznienie, podłoże, wilgotność, zasobność w składniki pokarmowe, klimat)

- do obsadzania małych powierzchni wykorzystujemy rośliny niższe i słabiej rosnące, natomiast na większe odwrotnie

- rozstawa roślin musi uwzględniać ekspansywność danej rośliny

- na większych obszarach lepiej stosować obsadzenia wielogatunkowe

- wokół drzew sadzimy rośliny o płytkim systemie korzeniowym

- po wysadzeniu roślin obsypujemy je ściółką.

Przy wysadzaniu zwracać uwagę na zachowanie wymaganych odległości, aby z czasem nie doszło w najgorszym przypadku do zamierania części roślin (Zob. tabela)

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: