Chmiel w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

Chmiel w ogrodzie uprawa i pielęgnacja

4 komentarzy

Pnącza chmielu nie są odporna na ataki chorób. najczęściej uprzykrzają uprawę mączniaki prawdziwy oraz rzekomy. Pierwszy objawia się bardzo jasnym lub białym nalotem na liściach, drugi natomiast ciemnymi, brązowo – brunatnymi plamami na górnej części liścia oraz brunatno – szarymi na dolnej. W obu przypadkach należy działać szybko. Przede wszystkim zbieramy porażone liście i je palimy, a na całe pnącze stosujemy opryski. Jeżeli chodzi o szkodniki, to jedynie przędziorki mogą się pokusić na chmiel. Występują jednak rzadko, a aby mieć pewność, że nie zaatakują, wystarczy dość często zraszać roślinę wodą.

Chmiel w ogrodzie

Najczęściej spotykany jest jako roślina okrywowa i to jest główne zastosowanie chmielu. Dzięki temu pnączu rosnącemu na pergoli ogrodowej, możemy uzyskać przyjemny cień, w którym będziemy mogli spędzać letnie dni. Ze względu na szybki wzrost, możemy sadzić wszędzie, gdzie potrzebujemy w krótkim czasie okryć jakiś element. Zieleń liści jest bardzo ceniona przy okrywaniu budynków, a także altan ogrodowych.

Oczywiście głównym zastosowaniem chmielu, jest przemysł browarniczy. Dzięki zawartej w szyszkach goryczce, jest jednym z głównych składników stosowanych w produkcji piwa. Dużo mniej znane są jego właściwości kulinarne (przede wszystkim młode pędy), lecznicze (napar z chmielu zwyczajnego może pozytywnie wpływać na nadpobudliwość, a także wspomagać zasypianie), a także kosmetyczne (stosowany do opóźnienia procesu starzenia się skóry).

 

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny - szyszki

Jak widać, chmiel jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, jednocześnie posiadającą bardzo szerokie zastosowanie. Jest przepiękną rośliną okrywową, która przez wspaniałą zieleń swoich liści, wprowadza dużo życia do naszego ogrodu. Ponadto dzięki szybkiemu wzrostowi, chmiel jest ceniony przez wielu ogrodników, a jego popularność stale rośnie.

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Wera, Tytuł: Chmiel

    Dlaczego polecacie ten"chwast"?...tak inwazyjną roślinę powinno się tepić ,a nie pielęgnować !!! Dodatkowo można zrobić sobie krzywdę,gdy chcemy ja wyrwać ,a ona owinie i zaciśnie nam się wokół ręki czy nogi-pozostawia wręcz krwawe ślady.Rany goją się tygodniami,a blizny sa brązowe przez kilkanaście tygodni.O wszędobylskich siewkach nie wspomnę.To gorsze od podagrycznika.

  2. Dodał: Kamil, Tytuł: Chmiel

    Chyba ktoś zapomniał dodać że w dogodnych warunkach rozrasta się z szybkością perzu :) podobnie jak on ma rozwinięty system korzeniowy

  3. Dodał: kasa, Tytuł: chmiel

    jak zrobić sadzonkę chmielu?

  4. Dodał: Krysia, Tytuł: jak zlikwidować chmiel w obrodzie?

    Między chmielem wcześniej posadziłam powojniki, chmiel tak się rozrósł, że zabija inne pnącza, korzenie jego wchodzą pod nową pergolę i pod trawnik-jestem bezsilna,bo nie wie jak się go pozbyć! Pomocy!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także