Mniszek lekarski - ogrodowe rośliny lecznicze

Mniszek lekarski - ogrodowe rośliny lecznicze

2 komentarzy

Mniszek lekarski, jest bardzo rozpowszechniony w naszym kraju. Stanowi zmorę dla niejednego ogrodnika, gdyż bardzo się rozsiewa i w krótkim czasie potrafi zdominować ogrodowe nasadzenia. Z pewnością bez ingerencji zachwaściłby cały ogród. Tak, mniszek lekarski zwany pospolicie mleczem bądź dmuchawcem jest zaliczany do bardzo uciążliwych chwastów. Zapominamy, że ta żółto kwitnąca roślina należy do roślin leczniczych, które mogą nam pomóc w przypadku pewnych dolegliwości. Warto przyjrzeć się  jej bliżej, aby dostrzec także jej zalety.
   

Taraxacum officinale należy do bylin z rodziny złożonych. Oprócz języczkowatych, żółtych kwiatów osadzonych na kwiatonośnych, pustych w środku łodygach, charakteryzuje się  rozetą podłużnych oraz powycinanych liści. Roślina osiąga nawet 30 cm wysokości. Część podziemna ma postać długiego oraz palowego korzenia, co utrudnia pozbycie się rośliny. Pełne usunięcie nastąpi
w momencie dokładnego wykopania rośliny zanim jeszcze przekwitnie. Dmuchawce kwitną od wiosny do jesieni, chociaż pełnia ich kwitnienia przypada na maj, kiedy niejednokrotnie całe łąki pokrywają się żółtym płaszczem. Rozmnaża się poprzez nasiona zakończone aparatem lotnym, przypominającym puchaty pędzelek.
   

Do celów leczniczych wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń rośliny oraz kwiaty. Korzeń zawiera liczne substancje czynne m.in. trójterpeny, fitosterole, substancje goryczkowe, kwasy organiczne, witaminy A, B, C, D, sole mineralne oraz pektyny. W kwiatach znajdują się m.in. flawonoidy, trójterpeny, karotenoidy.
   

Mniszek lekarski jako roślina lecznicza wykorzystywany był w już w starożytności. W lecznictwie ludowym stosowany powszechnie jako środek moczopędny oraz przy problemach żołądkowo- trawiennych.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ola, Tytuł: to nie chwasty

    Przez ten artykuł dowiedziałam się że pomimo to że mlecze to chwasty nie trzeba ich tępić.Zresztą ja kocham wszystkie kwiaty i żadnego bym nie zniszczyła.

  2. Dodał: Kacha, Tytuł: doceniajcie ziola

    Mniszek lekarski jest bardzo pozyteczny w ogrodach, przyspiesza kwitnienie i dojrzewanie owocow, bo wydziela etylen. To swietne ziolo, ale ludzie nie doceniaja tego co maja na lakach, w ogrodkach. Wola isc do apteki i zaplacic calkiem sporo za masc, czy susz, bo na lace to sa chwasty.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: