Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie

Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie

2 komentarzy

Ziele skrzypu wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Posiada działanie remineralizujące- proces mineralizacji. Proces bardzo ważny ze względu na ciągłe zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki mineralne, które wciąż są wykorzystywane do prawidłowego  funkcjonowania organizmu. Warto się skupić na krzemionce, gdyż krzem jako pierwiastek mimo, że występuje w śladowych ilościach jest bardzo ważny. Wraz z wiekiem jest go coraz mniej w organizmie, tak więc należy go uzupełniać. Ziele skrzypu ze względu na łatwą przyswajalność krzemionki sprawdza się w tej roli. Krzem bierze udział w procesie zabliźniania się ran. Wykazuje dobroczynny wpływ na błony śluzowe i naczynia krwionośnie zapobiegając ich łamliwości i nadmiernej przepuszczalności. Poza tym ma dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Ziele ma działanie moczopędne, przeciwkrwotoczne. Działa pozytywnie w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych oraz miażdżycy. Zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Zewnętrzne stosowanie poprawia wygląd skóry oraz pomaga przy zapaleniu spojówek. Poprzez okłady ze skrzypu polnego można przyśpieszyć gojenie się ran oraz ulżyć przy stłuczeniach i oparzeniach. 
   

W sprzedaży możemy spotkać się z wieloma mieszankami w których składzie znajdziemy skrzyp polny. Korzystajmy z jego dobroczynnych właściwości pamiętając o tym, że zawiera on także antywitaminę B1, więc przy intensywnej kuracji wskazane jest uzupełnianie tej witaminy poprzez inne suplementy.

2 komentarzy

  1. Dodał: Rado, Tytuł: Medyczne zastosowanie roślin

    Ciekawe i fajnie skonsturowane informacje, naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony. W sumie to nie miałem bladego pojęcia o roślinach, nim co ciekawe nie przeczytałem wiedźmina :) okazało się, że takie jaskółcze ziele istnieje :P i w sumie ma dobre właściwości, a teraz szukam sobie dlaej informacji w tym temacie, w sumie czytalem też o tej roślince tutaj - również bardzo fajnie jest wszystko opisane :)

  2. Dodał: Elzbieta, Tytuł: Prośba o podanie większej ilości informacji

    Ciekawe informacje na temat właściwości leczniczych skrzypu. I prawidłowo, bo taki jest temat artykułu, ale brakuje mi tu informacji dotyczących trujących właściwości skrzypu, szczególnie na zwierzęta, oraz informacji dotyczących wykorzystania go jako biologicznego oprysku przeciwko chorobom i roślin.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także