Hyzop lekarski

Hyzop lekarski

Skomentuj artykuł

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) zwany także „Józefek”, „Izak lekarski”  jest półkrzewem, znanym przede wszystkim ze względu na swoje właściwości lecznicze. Popularne zioło należy do rodziny Labiatae, a jego naturalne siedliska występują w Azji, Europie oraz Afryce Północnej. Roślina osiąga około 40-60 cm wysokości i składa się z lancetowatych liści osadzonych na cienkiej łodydze, u nasady zdrewniałej. W kątach liści w okresie letnim (lipiec- sierpień) ukazują się niewielkie kwiaty w barwie niebieskawej, różowej, a nawet białej.
   

Jego szczególne  właściwości lecznicze były wykorzystywane już w starożytności. Ziele zawiera olejek eteryczny w skład którego wchodzi wiele związków m.in. beta- pinen, alfa- pinen, alfa- terpinen, pinokamfen, metylomirtenol. Poza nimi hyzop lekarski zawiera także garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
   

Ziele działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, dzięki czemu reguluje zakłóconą pracę jelit sprawiając, że bóle wynikające z nagromadzenia gazów słabną. Ułatwia usunięcie  z organizmu nagromadzonych gazów oraz poprawia trawienie. Poza dobroczynnym wpływem na przewód pokarmowy wykazuje działanie wykrztuśne, które można wykorzystać przy zapaleniu górnych dróg oddechowych. Przy stosowaniu ziela należy nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ w nadmiarze może powodować podrażnienia błon śluzowych. Poza tym działa przeciwbakteryjnie oraz ściągająco.
   

Hyzop lekarski nie należy do wymagających roślin i poradzi sobie na słabej glebie. Ważne, aby była lekka, przepuszczalna oraz zasobna w wapń. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru, choć poradzi sobie także w lekkim zacienieniu. Bardzo dobrze znosi nasze zimy, choć wydawałoby się, że będąc przybyszem z cieplejszych regionów będzie miał z tym problemy. Nie wymaga podlewania. Co kilka lat można podłoże wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: