Hyzop lekarski

Hyzop lekarski

Skomentuj artykuł

Hyssopus officinalis doskonale nadaje się do uprawy z rozsady. Można również zastosować siew do inspektu, a także wprost do gruntu. Rozsada daje jednak najlepsze rezultaty. Nasiona można wysiewać do skrzynek bądź doniczek, na głębokość około 0,5- 1 cm. Wzrost roślin jest dość powolny, tak więc niewielkie, około kilkucentymetrowe siewki, należy w okresie letnim posadzić na miejsce stałe. Ze względu na osiąganie sporych rozmiarów, sadzimy je w rozstawie około 40 x 40 cm. Nim rośliny zyskają większą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne należy o nie szczególnie zadbać m.in. poprzez podlewanie- w razie potrzeby. Hyzop lekarski możemy rozmnożyć także poprzez sadzonki zielne, pobrane wczesną wiosną. Najlepiej ukorzeniać je w cieplejszym pomieszczeniu, wówczas zyskamy większą skuteczność. Wiosną możemy także podzielić roślinę. Pamiętajmy o tym, że roślina daje  obfity samosiew.
   

Surowiec najlepiej pozyskiwać na początku kwitnienia roślin. Ścinamy tylko szczytową część i suszymy w przewiewnym, osłoniętym przed bezpośrednim słońcem pomieszczeniu, w temperaturze wynoszącej ponad 30°C. W przypadku roślin wieloletnich, zbiór można dokonać dwukrotnie. Pozyskane ziele należy przechowywać w szczelnych opakowaniach, w suchym oraz zacienionym miejscu.
   

Hyzop lekarski, jak sama nazwa wskazuje znalazł zastosowanie przede wszystkim w lecznictwie. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że tak naprawdę, jest on doskonałą propozycją do ogrodu naturalistycznego. Znakomicie sprawdzi się na skalistych założeniach np. z kocimiętką oraz szałwią. Nie powinno go zabraknąć także w ogródkach ziołowych. Ziele jest doskonałe do potraw mięsnych, sosów oraz wędlin. Poza tym hyzop lekarski jest rośliną miododajną.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: