Byliny - kilka uwag na temat ich pielęgnacji

Byliny - kilka uwag na temat ich pielęgnacji

Skomentuj artykuł

Mnogość gatunków bylin i ich zróżnicowanie pod względem warunków klimatycznych, glebowych itd., sprawia, że w każdym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce, gdzie będą mogły ukazać pełnię swoich dekoracyjnych możliwości. Bogata oferta handlowa tych roślin sprawia, wciąż nowe odmiany sprawiają, że nie brak chętnych ogrodowych pasjonatów, którzy wzbogacają swoje kolekcje. Obecnie, dzięki sprzedaży bylin w pojemnikach, handel nimi odbywa się cały rok, a możliwość sadzenia ograniczona jest wyłącznie w okresie, kiedy ziemia jest zmarznięta. Oczywiście najczęściej sadzimy je na wiosnę, bądź jesienią, z tym, że gatunki kwitnące latem najlepiej wiosną (zwłaszcza, gdy są mikre) a gatunki kwitnące wiosną na jesień poprzedniego roku.

 

Czynność sadzenia dla większości roślin jest zbliżona, dlatego też i tutaj nie ma żadnych rewelacji, trzeba na samym początku wybrać odpowiednie miejsce dla danej rośliny, w którym znajdzie ona optymalne warunki do efektywnego rozwoju. Musimy miejsce odchwaścić, podłoże dobrze napowietrzyć, zapewnić podłoże o dobrych parametrach, z odpowiednią ilością próchnicy i składników mineralnych. Aby uzyskać takie podłoże musimy przekopać teren na głębokość ponad 20 cm a następnie dodać kompost, bądź obornik tudzież nawóz sztuczny. Zanim przystąpimy do sadzenia, zakupionej uprzednio rośliny, trzeba ją obficie podlać, aby nie była narażona na przesuszenie i sadzimy na głębokość, na jaką była uprzednio posadzona. Musimy uwzględnić, jaką rozstawę zastosujemy, gdyż z czasem jak rośliny ulegną rozrostowi mogą się zagłuszać, więc już w tej fazie stosujmy w miarę stosowne odległości, uwzględniając wysokość i pokrój danej rośliny. Po zasadzeniu, podłoże wokół rośliny ugniatamy i obficie podlewamy, nie przesadzając z jego częstotliwością, gdyż może dojść do procesów gnilnych i na tym kończymy proces sadzenia i czekamy na wzmożony rozrost danej rośliny i wraz z upływem czasu ograniczamy się do typowej pielęgnacji.

Gleba wokół roślin winna być dość często spulchniana wraz z usuwaniem chwastów, które pozostawione same sobie, mogą przyczynić się do start. Jest wiele sposobów na walkę z chwastami, poza chemią jest jeszcze ściółkowanie, które ma wiele pozytywnych opinii i należycie wykonane zdecydowanie hamuje rozwój chwastów i dodatkowo utrzymują stałą wilgotność podłoża.

 

Nawożenie zależnie od rodzaju roślin, gdyż zasadniczo nie są to rośliny potrzebujące do prawidłowego rozwoju zbytniego wynawożenia, często wystarczy sam kompostownik, a dla wielkich żarłoków, można czasami dosypać trochę odpowiednich składników, nie czyniąc tego roślinom skalnym, które nie potrzebują dużego wynawożenia.

 

W przedłużające się upalne dni warto również zadbać o zapewnienie odpowiedniej wilgotności, czyli podlewamy rośliny rzadko, ale obficie rano, bądź wieczorem, jak rośliny są już wychłodzone.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ

 
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: