Białe kwiaty w ogrodzie i na balkonie

Białe kwiaty w ogrodzie i na balkonie

1 komentarzy

Biel symbol niewinności i czystości, jest kolorem często występującym w naszych ogrodach. Rośliny kwitnące na biało wprowadzają do naszego ogrodu i na balkon charakterystyczna powagę i odrobinę dostojności. Projektując ogród, warto zastanowić się nad kompozycjami roślin kwitnącymi na biało. Kolor ten uspokaja, a w połączeniu z zielenią liści tworzy piękne i niezapomniane kompozycje ogrodowe.

W punktach sprzedaży oraz sklepach ogrodniczych istnieje olbrzymi wybór roślin kwitnących na biało. Dostępne są rośliny od niskich bylin na skalinki, przez krzewy, po potężne drzewa o białych kwiatach. Planując ogród warto wykorzystać potencjał, który drzemie w bieli. Starajmy się tak dobrać gatunki i odmiany, aby kwiaty pojawiały się kolejno po sobie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się kwiatami przez cały sezon. 

Jako pierwsze kwiaty, przebijające się jeszcze przez śnieg, pojawiają się krokusy i przebiśniegi. Oba gatunki są symbolem zbliżającej się wiosny. Następnie pojawiają się byliny wiosenne. Najciekawiej prezentują się niezapominajki, uroczo pachnące konwalie, ubiorki wiecznie zielone oraz dumne sasanki. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione gatunki, za wyjątkiem konwalii, nadają się do uprawy na skalnikach. Ciekawą roślina o białych kwiatach jest również karmnik ościsty. Bylina ta doskonale potrafi zastąpić trawnik. Jej atutem jest niski pokrój, brak konieczności koszenia oraz urocze białe kwiatki, którymi jest dosłownie obsypana.

Rośliny cebulowe kwitnące na biało oferują nam również wiele ciekawych propozycji. Jako pierwsze bez wątpienia należy wymienić tulipany. W sprzedaży są setki odmian tulipanów o białych płatkach, różniących się między sobą wysokością i kształtem kwiatów. Inne rośliny cebulowe o śnieżnych kwiatach to hiacynty, frezje, narcyzyacidantery, mieczyki, lilie i oczywiście zawilce. Hiacynty i frezje z powodzeniem możemy uprawiać również na balkonach. Tulipany, narcyzy i hiacynty dodatkowo możemy uprawiać w pojemnikach i doniczkach przez cały rok, ciesząc się ich kwiatami. Pędzenie cebulek kwiatowych jest dość proste i nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Inne ciekawe rośliny wieloletnie o białych kwiatach to dzwonki, gęsiówka alpejska, piaskowiec, szarotka alpejska i liatra kłosowa.

Białe Kwiaty

Rośliny jednoroczne i dwuletnie posiadają bardzo bogaty wybór kwiatów w białym kolorze. Biel występuje na popularnych bratkach i aksamitkach. Rośliny te mają szerokie zastosowanie i są łatwe w uprawie. Mało kto może wyobrazić sobie ogród w stylu wielskim, bez strzelistych malw i naparstnic oraz egzotycznych kosmosów i czarnuszek. W ogrodzie nie powinno również zabraknąć wszelakiego rodzaju astrów. Astry oferują nam olbrzymi wybór kwiatów.  Śnieżny kolor kwiatów posiadają również stokrotki, lobelie (zarówno zwisające jak i płożące się ), kocanki i orliki. W sklepach ogrodniczych dostępne są mieszanki roślin jednorocznych o białych kwiatach – kompozycja biała.

 

Białe kwiaty w ogrodzie

 

Białe kwiaty w ogrodzie

Dokonując przeglądu roślin o białych kwiatach nie możemy pominąć drzew i krzewów. Jako pierwsze nasuwają się magnolie. Ich wielkie kwiaty nazywane są królowymi wiosny. Krzewy o białych kwiatach to przede wszystkim pierisy, azalie i lilaki, potocznie zwane bzami. Dodatkowym atutem lilaka pospolitego jest jego piękny zapach, wabiący motyle. Piękną rośliną o białych kwiatach jest tawuła. W okresie wiosennym jej gałązki są dosłownie pokryte tysiącami kwiatów. Drzewa o białych kwiatach to kasztanowce i derenie. W naszym ogrodzie warto posadzić kilka drzewek owocowych, które w okresie wiosennym obsypane będą białymi kwiatami.

 

Białe kwiaty w ogrodzie

 

Białe kwiaty w ogrodzie

Na balkonie i w ogrodzie możemy wykorzystać również rośliny pnące o białych kwiatach. Listę prostych w uprawie pnączy zaczynamy od białej tunbergii. Roślina szybko rośnie i ma dość dużą ilość kwiatów. Inne rośliny pnące to groszek pachnący, kobea pnąca oraz dynie baby boo. Na balkonie nie może zabraknąć oczywiście pelargonii, begonii i surfinii. Te typowo balkonowe rośliny uroczo wyglądają, gdy ich jasne kwiaty kontrastują z żywą zielenią liści. Innym ich atutem jest łatwość uprawy oraz bogactwo kształtów i formatów kwiatów.

Rośliny o jasnych kolorach powinny na stałe zadomowić się w naszych ogrodach. Białe kwiaty uspokajają i pozwalają szybciej odpocząć oczom. Ogrody w tym kolorze są niezwykle eleganckie i mają swój charakterystyczny dość chłodny klimat. Warto wykorzystać również dodatki o białym akcencie. Biel doskonale współgra z różem i błękitem. Pamiętajmy jednak, że nadmiar każdego koloru może wyglądać przytłaczająco i monotonnie, zachowajmy wiec wyczucie smaku i zdrowy rozsądek.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: klaudia, Tytuł: to piękne kwiaty wiosenne

    to naprawde piękne kwiaty ale ponoci po nich kicham ale się nie pszejmuje bo to kwiaty naj lepsze w mojim życiu a wam to się podoba jeżeli chcecie to napiszcie do mnie już daje numer 661468361 a jesili chcecie wstąpici do mojego konkursu to też napiszcie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także