Newsletter serwisuOrliki kwiaty z charakterem

Z pozoru delikatne, a tak naprawdę bardzo wytrzymałe. Orliki najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, dlatego też stanowią jedną z podstawowych bylin, wykorzystywanych do ożywienia zacienionych zakątków w ogrodzie. Dzięki orlikom kompozycje nabiorą wyrazu i będą zachwycać zróżnicowaniem oraz delikatnością.
 
Rodzaj Aquilegia zaliczany jest do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Uprawiane w ogrodach okazy to najpiękniejsze gatunki rodzaju oraz bardzo zróżnicowane mieszańce, które zdominowały ogrodowe rabaty.

Czy wiesz że …

Nazwa Aquilegia pochodzi od słowa z języka łacińskiego aquila, które oznacza orzeł. Nazwa odnosi się do budowy kwiatów, które zawierając długą ostrygę przypominają szpon orła.


Wybrane gatunki rodzaju


    Aquilegia vulgaris- orlik pospolity
    Aquilegia canadensis- orlik kanadyjski
    Aquilegia chrysantha- orlik złocisty
    Aquilegia formosa- orlik wspaniały
    Aquilegia x hybrida- orlik mieszańcowy
    Aquilegia atrata- orlik ciemny
    Aquilegia alpina- orlik alpejski
    Aquilegia pyrenaica – orlik pirenejski
    Aquilegia discolor- orlik różnobarwny
    Aquilegia olympica- orlik olimpijski
    Aquilegia flabellata- orlik wachlarzowaty
    Aquilegia caerulea- orlik niebieski
    Aquilegia skinneri- orlik Skinnera
    Aquilegia brevistyla
    Aquilegia gracillima
    Aquilegia longissima- orlik wydłużony
    Aquilegia glandulosa- orlik gruczołowaty

Gatunki Aquilegia polecane do uprawy w ogrodzie

W ogrodzie uprawiany jest przede wszystkim orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), który w stanie dzikim występuje także w naszym ojczystym krajobrazie. Poza orlikiem pospolitym warto zwrócić uwagę na orlika wachlarzowatego, pochodzącego z górzystych zakątków Japonii. Osiąga niższą wysokość i z pewnością nadaje się do uprawy pojemnikowej, dając możliwość urozmaicenia balkonu i tarasu. Ponurą rabatę można rozjaśnić orlikiem złocistym, charakteryzującym się jak sama nazwa wskazuje złocistą barwą kwiatów. Poza wspomnianymi gatunkami warto pamiętać o orliku alpejskim ( o niebieskawych kwiatach), orliku kanadyjskim ( bardzo dekoracyjne, żółtoczerwone kwiaty), orliku gruczołowatym ( błękitno- białe kwiaty). W sprzedaży nie brakuje licznych mieszańców rodzaju. Warto zaznaczyć, że gatunki bardzo łatwo się krzyżują, tak więc otrzymamy zmienne okazy, choć zazwyczaj nie będą one na tyle dekoracyjne jak rośliny wyjściowe.

Orliki
Orliki

Docelowa wysokość wybranych gatunków rodzaju

Nazwa gatunku

Wysokość

Orlik pospolity

40- 80 cm

Orlik złocisty

80- 100 cm

Orlik alpejski

do około 40 cm

Orlik wachlarzowaty

do około 50 cm

Orlik gruczołowaty

około 30 cm

Orlik niebieski

do około 80 cm

Orlik kanadyjski

do około 60 cm

Orliki
 
Orliki

Charakterystyka wybranych gatunków

    Orlik pospolity

Gatunek rodzimy, choć należy zauważyć, że coraz rzadziej spotykany. Naturalne siedliska orlika pospolitego występują w Europie oraz Azji. Osiąga nawet do około 80 cm wysokości. Jego dekoracyjność wynika z liści oraz kwiatów. Liście powycinane, trójdzielne, kwiaty z charakterystycznymi, wygiętymi ostrogami. Barwa kwiatów bardzo zróżnicowana. Kwitnie już w maju, a kwitnienie może trwać nawet do lipca.  Jest gatunkiem chronionym, który wykorzystywany jest także jako roślina lecznicza, jednak obecnie zazwyczaj w homeopatii.

    Orlik złocisty

Naturalne siedliska gatunku występują w Ameryce Północnej. Gatunek wysoki, który przy sprzyjających warunkach może osiągać nawet do metra wysokości. Charakteryzuje się trójdzielnymi listkami oraz bardzo delikatnymi złocistożółtymi kwiatami. Kwitnie od maja do sierpnia.

    Orlik wachlarzowaty   

Pochodzący z Japonii, jest przykładem gatunku niskiego, który z powodzeniem można uprawiać w pojemniku, a tym samym można go wykorzystać do wzbogacenia kompozycji kwiatowych na balkonie i tarasie. Jego wysokość sięga do 50 cm, ale zazwyczaj osiąga mniejsze rozmiary. Liście powycinane, kwitnie w maju, charakteryzując się dużymi kwiatami.

Orliki
Orliki

    Orlik niebieski    

Aquilegia caerulea w stanie dzikim występuje w Ameryce Północnej w Górach Skalistych. Osiąga nawet do 80 cm wysokości. W ogrodach spotykamy przede wszystkim barwne mieszańce jak np. ‘Helenae’ o niebiesko- białych kwiatach.


    Orlik mieszańcowy    

Aquilegia x hybrida powstają poprzez krzyżowanie odmiennych gatunków rodzaju. Uzyskane okazy zachwycają zmiennością i pięknem kształtów oraz barw. Przykładem mieszańca może być  ‘Spring Magic’ o dużych kwiatach oraz zmiennej kolorystyce.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany
Uwagi

‘Green Apples’

Orliki o bardzo ciekawych, zielonkawych kwiatach.

‘Crimson Star’

Odmiana o czerwono- białych kwiatach.

‘Ministar’

Niska odmiana o biało- niebieskich kwiatach.

‘Flore Pleno’

Odmiana orlika złocistego o pełnych kwiatach.

‘Pink Bonnets’

Bardzo ciekawa odmiana o delikatnie różowych kwiatach.

‘Helenae’

Mieszaniec o niebiesko- białych kwiatach.

‘Mc Kana Hybrids’

Mieszańce o zróżnicowanej barwie i dużych kwiatach.  

‘Winky Double Red White’

Niskie formy orlików o pełnych kwiatach.

‘Silver Queen’

Orlik złocisty o białych kwiatach.

‘Nivea’

Odmiana orlika pospolitego o białych kwiatach.

‘Rosa Tonungen’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Maxi’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Nora Barlow’

Odmian orlika pospolitego o różowych kwiatach z białym brzegiem.

‘Black Barlow’

Odmiana orlika pospolitego o fioletowych kwiatach.

‘Red Star’

Odmiana o biało- czerwonych kwiatach.

‘Yellow Star’

Odmiana orlika żółtego o żółtych kwiatach.

‘William Guinness’

Odmiana o purpurowo- białych kwiatach.

‘Cameo White’

Odmiana orlika wachlarzowatego o białych kwiatach.

‘Blue Angel’

Odmian orlika wachlarzowatego o niebieskich kwiatach z białym środkiem.

Stanowisko

Orliki należą do bylin krótkowiecznych, które preferują stanowiska półcieniste do słonecznych. W zbyt cienistych zakątkach ogrodu słabiej kwitną, na pełnym słońcu obficiej, ale krócej. Wydaje się, że stanowisko półcieniste do słonecznego, będzie tym, które przychylnie wpłynie na poziom dekoracyjności byliny. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i dość wilgotne.

Orliki
Orliki

Wymagania i pielęgnacja

Najczęściej uprawiane gatunki rodzaju nie są trudne w uprawie, tak więc nie są zajmujące, a ich uprawę można polecić nawet najmniej doświadczonym ogrodnikom amatorom. Kłopotliwe mogą się okazać gatunki, które w stanie naturalnym występują w znacząco odmiennym środowisku, a więc np. orliki z terenów górskich.

Sadzonki możemy uzyskać z nasion bądź zakupić w szkółce. Oferta jest duża i można nabyć także rzadziej spotykane gatunki oraz odmiany.

Przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc oczyścić z chwastów, uprawić, a w razie konieczności wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Kompost uzupełni podłoże w próchnicę, dzięki której gleba będzie bardziej chłonna. W takim podłożu lepiej utrzymuje się wilgoć oraz składniki pokarmowe.

Przy sadzeniu należy pamiętać, że wysokość poszczególnych gatunków oraz odmian jest zróżnicowana. Odległość między roślinami powinna wynieść do około 50 cm przy najwyższych gatunkach i odmianach.

Orliki kwitną od maja do nawet sierpnia. Po kwitnieniu najlepiej je ściąć, dzięki czemu roślina zostanie zmobilizowana do wytworzenia nowych liści, co jest pożądane ze względu na mało estetyczny wygląd roślin po kwitnieniu, które mogą paść ofiarą m.in. chorób grzybowych.

Przy zbyt niskiej wilgotności podłoża warto uzupełnić niedobory wody. Dla ograniczenia parowania, można je ściółkować co także pozwoli na ograniczenie ekspansji chwastów.
   

Orliki
Orliki

Czy wiesz że …

Warto wiedzieć o tym, że orliki stanowią naturalny sposób na odstraszenie ślimaków, które unikają towarzystwa tych roślin.


Rozmnażanie

Orliki najlepiej rozmnażać generatywnie poprzez nasiona. Wysiewamy je zaraz po zbiorze (czerwiec- lipiec), pamiętając, że wiele form daje samosiew. W naszych ogrodach bardzo łatwo dochodzi do krzyżowania się różnych gatunków orlików, tak więc jeżeli chcemy posiadać dany gatunek, daną odmianę, należy zakupić nasiona.

Poza rozmnażaniem generatywnym, można także rozmnożyć orlika poprzez podział, choć może doprowadzić do utraty rośliny, ze względu na palowy system korzeniowy.
   
Choroby i szkodniki   

Rośliny nie wykazują zbytniej podatności na choroby, ale przy dużej wilgotności powietrza mogą zostać porażone przez mączniaka prawdziwego czy też plamistość liści. Ze szkodników najczęstszym problemem są mszyce.

 
Zastosowanie

Orliki to byliny, które doskonale odnajdą się na barwnych rabatach. Radzą sobie na stanowiskach półcienistych do słonecznych. Dzięki swojemu zróżnicowaniu i bogatej kolorystyce, mogą rozjaśnić nie jedną rabatę. Bardzo pięknie prezentują się w ogrodach w stylistyce wiejskiej, bardziej naturalistycznej. Doskonale prezentują się w towarzystwie paproci. Najniższe odmiany nadają się na obwódki, balkon i taras, a najwyższe także na kwiat cięty. Ze względu na fakt, że po przekwitnięciu orliki stają się mało atrakcyjne, najlepiej sadzić je w towarzystwie innych roślin, które zamaskują niedoskonałości. Sprawdzą się także w kompozycjach z krzewami, hostami, żurawkami, goździkami itp. Gatunki i odmiany skalne można sadzić na skalniakach oraz w alpinariach.

Uwagi końcowe

Orlik pospolity zaliczany jest do roślin lekko trujących, ponieważ zawiera cyjanowodór, zwany kwasem pruskim. Najwięcej substancji znajduje się w nasionach.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.62 / 8 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]