Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa

7 komentarzy

Trawa cytrynowa zwana palczatką cytrynową (Cymbopogon citratus) to bardzo popularne zioło w kuchni południowo azjatyckiej i w takim celu jest przede wszystkim uprawiana. Nie posiada znaczących walorów dekoracyjnych oraz w naszym klimacie nie nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie. Jeżeli zdecydujemy się na jej uprawę powinniśmy hodować ją w pojemniku, a w okresie zimy przechowywać w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Można spróbować także hodować ją w domu na parapecie. W takich warunkach nigdy nie zakwitnie.
   

Palczatka cytrynowa należy do rodziny wiechlinowatych. Charakteryzuje się wyniosłym pokrojem, ostrymi liśćmi oraz wielokwiatową wiechą.
   

W Polsce zioło mało znane, jednak zyskało już spore grono wielbicieli. O jej wyjątkowości decyduje charakterystyczny smak oraz aromat, który sprawia, że roślina traktowana jest przede wszystkim jako przyprawa. Znalazła zastosowanie także w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym. 
   

Trawa cytrynowa występuje przede wszystkim na półwyspie Malajskim, na wyspach Morza Karaibskiego, w Brazylii oraz  Meksyku.
   

Składa się przede wszystkim z olejków lotnych, a konkretnie z cytralu (80%) oraz mircenu (20%). To dzięki nim ma tak specyficzny smak i aromat. Najbardziej aromatyczną częścią palczatki jest bulwa. W sprzedaży najczęściej możemy ją nabyć w postaci ciętej, suszonej, w formie zmielonej, w zalewie oraz rzadko w formie  świeżej. Jej smak i aromat zbliżony jest do cytryny z domieszką imbiru- nie jest kwaśna.
   

czytaj dalej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Krzych, Tytuł: trawa cytrynowa

  Na tej stronie nigdy nie ma porad, są tylko oferty sprzedaży

 2. Dodał: Fredek, Tytuł: To był art. o uprawie?

  Czy to był artykuł o uprawie? Strasznie lichy!

 3. Dodał: kasia, Tytuł: Traw cytrynowa

  Kupiłam w ubiegłym roku dość ładnie rośnie.Na okres zimy zabrałam ją do domu.Herbatka wychodzi bardzo dobra.

 4. Dodał: malgosia, Tytuł: ukorzeniona z łodyg

  kupiłam łodygi w woreczku foliowym w makro, wsadziłam do wazonu z wodą i po kilku dniach wszystkie puściły korzenie, potem wsadziłam do donicy i całe lato rosła na ogrodzie: spróbuję przechować ją w garażu do wiosny

 5. Dodał: Mirek R , Tytuł: Trawa cytrynowa

  Z tą rośliną miałem okazję się zetknąć podczas swojego pobytu w Liberii (Afryka Zachodnia). Faktycznie wzbogaca smak potraw i napojów. Pokazał mi ją Malaj i nauczył odróżniać od innej, podobnej ale bez zapachu i smaku. Występuje również w innych krajach tego regionu.

 6. Dodał: Matelka, Tytuł: trawa cytrynowa

  Kupiłam nasionka trawy cytrynowej.Wysiałam 9.stycznia 2013.Powschodziły po 5-ciu dniach. Po 10 dniach od wschodu mają już 1,5 cm. Co będzie dalej to zobaczę i podzielę się spostrzeżeniami.

 7. Dodał: Kris, Tytuł: trawa cytrynowa

  No i o uprawie niewiele się dowiedziałam - przy jakiej temp.wschodzi? ile podlewać? jak długo rośnie , kiedy zbierać liście? jaka gleba? etc...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także