Uprawa ziół

Uprawa ziół

Skomentuj artykuł

Zioła są z roku na rok coraz bardziej popularnymi roślinami, które uprawiamy w naszych domach oraz ogrodach. Dzieje się tak z pewnością przez to, iż łączą w sobie wiele pozytywnych cech, które ceni każdy prawdziwy ogrodnik, czyli praktyczność, atrakcyjny wygląd oraz wspaniały zapach, roznoszący się na spore obszary. Zajmijmy się dziś tym tematem trochę szerzej.

Na początek odpowiedzmy sobie na jedno proste pytanie – po co uprawiamy zioła? Otóż powodów, dla których siejemy je, a później pielęgnujemy jest przynajmniej kilka. Pierwszym, i chyba najważniejszym jest ich zastosowanie. Używamy je przede wszystkim jako dodatki do dań. Niektórych potraw, szczególnie mięsnych, nie można sobie nawet wyobrazić bez dodatku odpowiednich ziół. Nadają one niepowtarzalnego aromatu, a także smaku. Sporym zainteresowaniem cieszą się również ich właściwości lecznicze. Niektóre gatunki roślin uprawiane w zielnikach, wykazują właściwości uzdrawiające dla naszego organizmu, mogą być pomocne przy walce ze stresem, z problemami trawiennymi, czy przeziębieniem. Oczywiście ich zastosować jest znacznie więcej, a szerzej przeczytać można o nich w encyklopedii roślin, w dziale zioła i przyprawy.

Warto jest również zwracać uwagę na walory estetyczne ziół. Niektóre z nich wytwarzają na tyle piękne kwiaty, iż mogą one konkurować z niejednym kwiatem ozdobnym. Jednak nie kwiaty są główną ozdobą ziół. Jest nią niezwykle żywa i pobudzająca życie w ogrodzie zieleń ich liści oraz kłączy. Również zapach nie pozostaje bez znaczenia. Niektóre gatunki mogą być uprawiane właśnie dlatego, iż ich aromat rozchodzi się po całym zielniku oraz ogrodzie, co znacznie uprzyjemnia nasz wypoczynek, a właśnie w tym celu zakładamy ogrody.

Uprawa ziół

Przejdźmy zatem do samej uprawy. Do wyboru mamy oczywiście dwie formy. Pierwszą z nich jest ogród ziołowy, którego założenie wymaga poświęcenia kawałka działki. Drugim sposobem jest założenie mini zielnika wewnątrz naszego mieszkania, na przykład na parapecie w kuchni. Będziemy mieli wtedy dostęp do nich przez cały czas, a przydatne jest to szczególnie w czasie przygotowywania posiłków. Stanowisko pod uprawę powinno być jasne, słoneczne, chociaż odmiany takie jak np. mięta, czy melisa, wolą lekki półcień.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zielnik