Oregano (Lebiodka pospolita)- Origanum vulgare

Oregano (Lebiodka pospolita)- Origanum vulgare

Skomentuj artykuł

Oregano to bardzo popularna roślina wieloletnia, ceniona i wykorzystywana ze względu na swoje walory smakowe jak i właściwości lecznicze. Lebiodka pospolita nazywana jest także dzikim majerankiem, z którym jest blisko spokrewniona.
   

Należąca do rodziny jasnowatych lebiodka przy sprzyjających warunkach może osiągać nawet do 1 m wysokości, zazwyczaj jest o wiele niższa (30- 60 cm). Część nadziemna składa się z wzniesionych, rozgałęzionych, czterokańciastych łodyg na których osadzone są jajowate oraz naprzeciwlegle liście. Kwiaty drobne o zróżnicowanej barwie (róż, karmin, biel), zebrane w szczytowe podbaldachy-  kwitnie od lipca do września.  Owoc stanowi rozłupnia Origanum vulgare zaliczana jest do roślin miododajnych. Część podziemną stanowi kłącze,  z dobrze rozgałęzionymi korzeniami.

Origanum vulgare występuje w strefie umiarkowanej Eurazji, a także  w Ameryce Północnej ( gatunek obcy). W Polsce pospolita w całym kraju.

Uprawa i pielęgnacja

Lebiodka nie należy do roślin wymagających, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z jej uprawą. Jej naturalne siedliska występują w widnych lasach liściastych, w nasłonecznionych zaroślach, polanach, przydrożach itp. Chcąc z sukcesem uprawiać oregano, należy zapewnić jemu słoneczne i zaciszne stanowisko oraz lekkie i przepuszczalne podłoże. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który nie tylko poprawi jego strukturę, ale także dostarczy wielu ważnych składników mineralnych, dzięki którym lebiodka będzie rosła bujniej i osiągnie większe rozmiary. Na jednym stanowisku może być uprawiana przez około 5 lat. Należy pamiętać o spulchnianiu i odchwaszczaniu podłoża, a w przypadku przedłużającej się suszy także podlewaniu. Gatunek mrozoodporny.

Zioło można także uprawiać w pojemnikach na balkonie, a także w mieszkaniu. W uprawie pojemnikowej należy pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem i zapewnić jasne stanowisko. Do uprawy w mieszkaniu najlepiej wybrać odmianę charakteryzującą się mniejszymi rozmiarami.

Rozmnażanie

Oregano możemy rozmnożyć poprzez nasiona oraz podział ( wiosną- minimum trzyletnie rośliny ).   Nasiona wysiewamy rzędami co 30 cm, wprost do gruntu pod koniec kwietnia. Dobre rezultaty daje także siew gniazdowy, po kilka nasion w jednym zagłębieniu, w rozstawie 30x 30 cm. Lebiodkę pospolitą można także rozmnożyć z rozsady. W tym wypadku nasiona należy wysiać już w marcu np. do skrzynek. One zazwyczaj szybko kiełkują i w ciągu miesiąca siewki oregano należy przepikować do doniczek. Zahartowane rośliny na miejsce stałe wysadzamy dopiero na przełomie kwietnia i maja w rozstawie 60x50 cm. Własne nasiona zbiera się we wrześniu, w drugim roku uprawy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: