Zioła odchudzające

Zioła odchudzające

2 komentarzy

Wyjątkowe właściwości ziół znane są człowiekowi od tysięcy lat. Cenione  już m.in. w starożytnej Babilonii- rumianek, nagietek, piołun. Dzięki zawartości substancji aktywnych biologicznie, zioła możemy  stosować na różne dolegliwości zdrowotne, a także na walkę z nadwagą.

Należy podkreślić, że zioła są tylko dodatkiem, który może nas wspomóc przy odchudzaniu. Bez diety i aktywności fizycznej nie ma nawet co marzyć o wyraźnych rezultatach. Poza tym efekty przychodzą z czasem, tak więc cierpliwości nikomu nie powinno zabraknąć.

W Polsce możemy naliczyć się setek gatunków roślin, które wykazują właściwości lecznicze. Tylko nieliczne, ze względu na swój skład chemiczny mogą być wykorzystane jako suplement diety, mogący przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Co to są zioła ?

Zioła to rośliny, które ze względu na swój skład chemiczny, znalazły zastosowanie m.in. w ziołolecznictwie, a więc w medycynie naturalnej. Dzięki obecności wybranych substancji aktywnych biologiczne, zioła wykazują pozytywne oddziaływanie na zdrowotność człowieka. Pamiętajmy, że przy nieodpowiednim stosowaniu, nawet zioła mogą stanowić zagrożenie. Dlatego też przy samodzielnym stosowaniu ziół, zwłaszcza tych, których nie znamy, warto skonsultować się z osobą kompetentną w tej dziedzinie, czyli np. z lekarzem.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim zależnie od konkretnego gatunku, może być część podziemna (np. kłącze, bulwa, cebula) oraz nadziemna (łodyga, kwiat, liście). Zawartość substancji czynnych biologicznie, może różnić się w zależności od konkretnego organu rośliny. Najczęściej pozyskuje się surowiec, który charakteryzuje się wysoką zawartością oczekiwanych substancji czynnych.


Wybrane gatunki ziół, wspomagające odchudzanie

 

Możemy wymienić sporo gatunków ziół, które dobroczynnie wpływają na przemianę materii, przyśpieszają metabolizm oraz pozytywnie oddziaływają na przewód pokarmowy. Poniżej przedstawiam te, które bez problemu można uprawiać w ogrodzie ziołowym na działce  czy też na balkonie i tarasie.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest jednym z najbardziej znanych ziół, charakteryzujących się licznymi właściwościami leczniczymi. W jej składzie chemicznym znajduje się m.in. olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne. Szałwia zmaga wydzielanie soku żołądkowego, wspomagając trawienie oraz perystaltykę jelit. Wykorzystywana jest także jako przyprawa do mięs. Jako surowiec zielarski stosuje się głównie liście, które zawierają spore ilości olejku eterycznego. Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to także popularne zioło o wszechstronnym działaniu, powszechnie wykorzystywane w ziołolecznictwie. Mięta pieprzowa zawiera olejek eteryczny, garbniki, gorycze, flawonoidy oraz sole mineralne. Pomaga w problemach żołądkowych, pobudza wydzielanie soków trawiennych, a tym samym ułatwia trawienie. Kminek zwyczajny (Carum carvi) bardzo często wykorzystywany jest w kuchni. Warto wiedzieć, że wspomniane zioło pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, pomagając w różnego rodzaju zaburzeniach np. wzdęciach, bólach brzucha itp. Kolendra siewna (Coriandrum sativum) stanowi doskonałą przyprawę do wędlin. Z pewnością zioło pozytywnie wpłynie na procesy trawienne, zwłaszcza przy problemach związanych z zaburzeniami związanymi np. ze wzdęciami. Tymianek właściwy (Thymus vulgaris) jako dodatek do mięs, ułatwi jego trawienie. Poza tym, podobnymi właściwościami charakteryzują się także ruta zwyczajna (Ruta graveolens), majeranek/ lebiodka pospolita (Origanum vulgare), lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale), bazylia (Ocimum), rozmaryn (Rosmarinus), cząber ogrodowy (Satureja hortensis).

Wspomniane powyżej zioła, przede wszystkim regulują procesy trawienne, pomagają w nieżytach, oczyszczają organizm z toksyn, obniżają poziom cholesterolu, wspomagają przemianę materii, działają moczopędnie itp.

Pamiętajmy, że zioła nie odchudzają, tylko wspomagają odchudzanie.

Zioła odchudzające - mięta

 

 

Zioła odchudzające - mięta

 

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Klaudi , Tytuł: afrykańskie mango

    Czy stosował może ktoś afrykańskie mango?

  2. Dodał: Mariola, Tytuł: Zioła Szwedzkie

    Mi w odchudzaniu pomagają zioła szwedzkie. Codziennie pije dwie łyżeczki nalewki z ziół wymieszanej w herbacie i dzięki temu czuję że mam o wiele lepsze trawienie i szybciej tracę niepotrzebne kilogramy. Polecam bo są naprawdę skuteczne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: