Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
2 z 2

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Melisa, Melisa lekarska – Melisa oficinalis

Melisa, Melisa lekarska – Melisa oficinalis

2 komentarzy

Opis:

Melisa lekarska to trwała bylina osiągająca do 60 cm wysokości. Pochodzi znad terenów morza Śródziemnego, północnej Afryki oraz wschodniej Azji. Posiada drobne, wargowe, białe kwiaty. Liście są zielone, lekko zaokrąglone i sercowate. Jej łodyga jest czterokanciasta i wzniesiona, w kolorze zielonym z delikatnymi odcieniami fioletu. Melisa wydziela piękny zapach, przypominający trochę zapach cytryny.

Uprawa:

Roślina ta najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i nienarażonych na działanie silnego wiatru. Najlepsze podłoże to gleba żyzna, lekko wilgotna i wzbogacona w wapń. Rozmnażać melisą można z nasion. Wysiewamy je w połowie marca do inspektu. Pomieszczenie, w którym kiełkuje powinno być ciepłe. W połowie maja możemy wsadzić roślinę już na właściwe miejsce w ziemi. W pierwszym roku od posadzenia możemy zebrać już spożywcze części rośliny. W kolejnych latach możemy robić to nawet kilka razy w roku. Melisa to zioło, które lubi silne przycinanie. Przycinając, obcinamy pędy o długości około 10-15 cm.

Zastosowanie:

Melisa lekarska to doskonała roślina o ładnych, żywych, zielonych liściach. Świetnie prezentuje się w ogrodach o charakterze ziołowo-przyprawowym.

Zbiór i Konserwacja:

Zbioru surowca leczniczego dokonujemy zawsze na początku kwitnienia rośliny. Suszymy w ciemnych miejscach w temperaturze ok. 30⁰C. Zioła przechowujemy w ciemnych i suchych miejscach.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Świeże drobno posiekane liście mają specyficzny cytrynowy smak. Melisę możemy dodać do sałat, zup, potraw rybnych, sosów ziołowych, potraw grzybowych i majonezów. Melisa dobrze zastępuję trawę cytrynową.

Właściwości i działanie lecznicze:

Melisa stosowana jest w celach leczniczych. Dodawana bywa do potraw, herbat i wywarów. Zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne, żywice, garbniki i inne cenne substancje. Wykorzystywana jest jako środek uspokajający, przeciwskurczowy, przeciwnerwowy, przy bezsenności, migrenach. Roślina ta jest również bardzo miododajna i bywa sadzona w pobliżu pasiek pszczelich. Produkowane są z niej również likiery oraz perfumy. Pomaga w wywołaniu menstruacji. Herbata z melisy działa uspokajająco i poprawia trawienie.

Kwitnienie:

Zakwita w miesiącach od czerwca do września.

Zimowanie:

Byliny mrozoodporne.

Uwagi:

Melisa lekarska bywa również nazywana matecznik, rojownik, rajownik, pszczelnik.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Melisa – herbata dla każdego
    Melisa – herbata dla każdego

    Uspokajające właściwość melisy znane są od tysiącleci, jednak roślina ta ma znacznie więcej zastosowań. Nie bez powodu przez wielu nazywana jest panaceum na wszelkie dolegliwości. Z roku na rok odkrywane są coraz to nowe właściwości lecznicze melisy.

    Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Renata, Tytuł: melisa cytrynowa

    Czy mozna melise uprawiac stale, jak miete? Czy co roku musze od nowa wsiewac nowe nasiona?

  2. Dodał: Barbara, Tytuł: Melisa złota

    Widziałam w austryjackej tv program zielarski gdzie prezentowano Golden Melise, czyli melisę złotą.Piękna roślina o okazałych czerwonych kwiatach.Będę wdzięczna za informację o niej i gdzie można ją kupić?

Dodaj swój komentarz

Captcha