Zioła oczyszczające

Zioła oczyszczające

Skomentuj artykuł

We współczesnym świecie, tak jak w czasach odległych coraz częściej sięgamy po zioła. To właśnie one, zawierając liczne substancje czynne, pozwalają nam na walkę z ułomnościami, także charakterystycznymi dla współczesnego świata. Warto przybliżyć wiedzę z zakresu fitoterapii, aby pełniej i bezpieczniej korzystać z dobrodziejstw Matki Natury.

Zioła stanowią liczną grupę roślin, zazwyczaj zielnych, ale nie tylko, które w swoim składzie zawierają substancje chemiczne, dzięki którym człowiek może leczyć wiele, nawet bardzo zróżnicowanych przypadłości.

Należy wiedzieć, że przy samodzielnym stosowaniu ziół należy zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ zioła mogą zawierać także substancje niekorzystne, a nawet zagrażające życiu człowieka, dlatego ich stosowanie, dawkowanie, powinno być koniecznie konsultowane z lekarzem.

Zioła, a właściwości oczyszczające

W Polsce roślin zaliczanych do ziół naliczymy steki, a znaczna ich ilość jest powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. Zioła pomagają na zdecydowaną większość dolegliwości, dlatego warto po nie sięgać. W tym zróżnicowanym bogactwie odnajdziemy także zioła, które słyną ze swoich właściwości oczyszczających organizm. We współczesnym świecie pełnym chemii, detoksykacja jest bardzo ważna, zwłaszcza jeżeli opiera się na naturalnych składnikach.


Czy wiesz że …


Detoksykacja ( z ang. detoxification) to nic innego jak odtrucie z toksyn zalegających w organizmie. Istnieje wiele metod na detoksykację, jednak bez wątpienia warto polecać detoksykację przy pomocy ziół, które w naturalny sposób, oczyszczą organizm, a w konsekwencji  przyczynią się m.in. do poprawy samopoczucia.


   
Ważne

Warto zaznaczyć, że nie powinno się mylić ziół o właściwościach oczyszczających z ziołami, które znane są ze swych właściwości przeczyszczających. Zioła o właściwościach oczyszczających, oczyszczają organizm z toksyn, natomiast zioła o właściwościach przeczyszczających, pomagają wydalić zalegający w jelitach kał.


W sklepach zielarskich możemy nabyć liczne zioła, mieszanki ziół o właściwościach oczyszczających. Pamiętajmy, że postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta, znajdującymi się zazwyczaj na opakowaniu. Poza tym w otaczającym nas krajobrazie nie brakuje ziół, które możemy wykorzystać w diecie oczyszczającej. Nie należy pozyskiwać ziół z terenów zanieczyszczonych. Poza tym jak już wcześniej wspomniano, samodzielne stosowanie zebranych ziół, powinno być konsultowane ze specjalistą.

 

Wybrane zioła można także uprawiać w ogrodzie, na działce, a także balkonie i tarasie.

Do najbardziej znanych ziół, słynących ze swych właściwości oczyszczających należą:

Mniszek lekarski – Taraxacum officinale

Bardzo popularne ziele, zazwyczaj traktowane jako chwast. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się zarówno korzeń,  liście, kwiaty oraz ziele. Mniszek jest znany ze swoich właściwości oczyszczających organizm z toksyn. Dobroczynnie wpływa na wątrobę, pobudza wydzielanie żółci, reguluje trawinie, działa moczopędnie, obniża ciśnienie krwi.

 Zioła oczyszczające - mniszek lekarski
Zioła oczyszczające - mniszek lekarski

Fiołek trójbarwny- Viola tricolor

Roślina jednoroczna bądź dwuletnia, którą bardzo często można spotkać na polnych drogach, bezdrożach, a najczęściej na zachwaszczonych polach uprawnych. Uznawana za chwast, ale ze względu na zawarte w sobie substancje biologicznie czynne, stanowi cenne zioło, które powszechnie wykorzystywane jest także w diecie oczyszczającej organizm z toksyn. Jako surowiec, stosuje się ziele fiołka trójbarwnego, które działa moczopędnie, oczyszczająco, reguluje przemianę materii, a także w niewielkim zakresie działa napotnie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: