Orliki kwiaty z charakterem

Orliki kwiaty z charakterem

Skomentuj artykuł

Przy sadzeniu należy pamiętać, że wysokość poszczególnych gatunków oraz odmian jest zróżnicowana. Odległość między roślinami powinna wynieść do około 50 cm przy najwyższych gatunkach i odmianach.

Orliki kwitną od maja do nawet sierpnia. Po kwitnieniu najlepiej je ściąć, dzięki czemu roślina zostanie zmobilizowana do wytworzenia nowych liści, co jest pożądane ze względu na mało estetyczny wygląd roślin po kwitnieniu, które mogą paść ofiarą m.in. chorób grzybowych.

Przy zbyt niskiej wilgotności podłoża warto uzupełnić niedobory wody. Dla ograniczenia parowania, można je ściółkować co także pozwoli na ograniczenie ekspansji chwastów.
   

Orliki
Orliki

Czy wiesz że …

Warto wiedzieć o tym, że orliki stanowią naturalny sposób na odstraszenie ślimaków, które unikają towarzystwa tych roślin.


Rozmnażanie

Orliki najlepiej rozmnażać generatywnie poprzez nasiona. Wysiewamy je zaraz po zbiorze (czerwiec- lipiec), pamiętając, że wiele form daje samosiew. W naszych ogrodach bardzo łatwo dochodzi do krzyżowania się różnych gatunków orlików, tak więc jeżeli chcemy posiadać dany gatunek, daną odmianę, należy zakupić nasiona.

Poza rozmnażaniem generatywnym, można także rozmnożyć orlika poprzez podział, choć może doprowadzić do utraty rośliny, ze względu na palowy system korzeniowy.
   
Choroby i szkodniki   

Rośliny nie wykazują zbytniej podatności na choroby, ale przy dużej wilgotności powietrza mogą zostać porażone przez mączniaka prawdziwego czy też plamistość liści. Ze szkodników najczęstszym problemem są mszyce.

 
Zastosowanie

Orliki to byliny, które doskonale odnajdą się na barwnych rabatach. Radzą sobie na stanowiskach półcienistych do słonecznych. Dzięki swojemu zróżnicowaniu i bogatej kolorystyce, mogą rozjaśnić nie jedną rabatę. Bardzo pięknie prezentują się w ogrodach w stylistyce wiejskiej, bardziej naturalistycznej. Doskonale prezentują się w towarzystwie paproci. Najniższe odmiany nadają się na obwódki, balkon i taras, a najwyższe także na kwiat cięty. Ze względu na fakt, że po przekwitnięciu orliki stają się mało atrakcyjne, najlepiej sadzić je w towarzystwie innych roślin, które zamaskują niedoskonałości. Sprawdzą się także w kompozycjach z krzewami, hostami, żurawkami, goździkami itp. Gatunki i odmiany skalne można sadzić na skalniakach oraz w alpinariach.

Uwagi końcowe

Orlik pospolity zaliczany jest do roślin lekko trujących, ponieważ zawiera cyjanowodór, zwany kwasem pruskim. Najwięcej substancji znajduje się w nasionach.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie