Kokorycz - Corydalis

Kokorycz - Corydalis

Skomentuj artykuł

Rodzaj Corydalis obejmuje setki zróżnicowanych gatunków bylin, a także roślin  jednorocznych. Występują one przede wszystkim w klimacie umiarkowanym półkuli północnej. Najwięcej gatunków rośnie na kontynencie azjatyckim, w Polsce zaledwie kilka gatunków m.in. Corydalis solida- kokorycz pełna, Corydalis intermedia- kokorycz wątła, Corydalis cava- kokorycz pusta, Corydalis capnoides- kokorycz żółtawa. Wspomniane gatunki są charakterystyczne dla flory polskiej. Występują z różną częstotliwością, jedne pospolite inne znów nie. Poza nimi można wymienić jeszcze kilka gatunków, włączając w to gatunki zawleczone. W uprawie spotyka się rośliny rodzime, zawleczone oraz prawdziwe kolekcjonerskie rarytasy z odległych regionów azjatyckich. Nie brakuje także bardzo dekoracyjnych odmian wybranych gatunków.

Dekoracyjne i oryginalne

Należące do rodziny makowatych (Papaveraceae) kokorycze charakteryzują się drobną i bardzo zwiewną budową. Ich dekoracyjność wynika przede wszystkim z pierzastych liści oraz bardzo oryginalnych kwiatów, opatrzonych liściowymi przysadkami. Grzbieciste kwiaty, kształtem przypominają głowię dzierlatki, a więc niewielkiego ptaka z rodziny skowronków. Kwiaty zebrane są w szczytowe grona  i posiadają charakterystyczną ostrygę u nasady, zazwyczaj niebieskie, purpurowe, białe, a także żółte. Nasiona zawierają elajosom tzw. ciałko mrówcze, bardzo lubiane przez mrówki, które przyczyniają się do rozsiewania nasion. Część podziemną kokoryczy stanowią bulwy korzeniowe.

Kokorycze uprawiane  w naszych ogrodach to przede wszystkim kwiaty wiosny, które w większości, bardzo szybko rozpoczynają wegetację, obficie kwitną,  a latem zasychają. Poza nimi uprawiane są gatunki  kwitnące także w okresie letnim,
oraz  charakteryzujące się zimozielonym ulistnieniem.


Popularne nie znaczy nudne

Do najczęściej uprawianych gatunków kokoryczy w ogrodach zaliczymy Corydalis lutea – kokorycz żółtą,  Corydalis cava- kokorycz pustą, Corydalis solida- kokorycz pełną.

Kokorycz żółta

Corydalis lutea- kokorycz żółta (złocista) stanowi przykład mało wymagającej, kępiastej byliny, której wysokość wynosi 30- 40  cm. Grzbieciste kwiaty, doskonale prezentują się na tle delikatnej zieleni, sprawiając, że pospolita bylina staje się wartościową propozycją rośliny ozdobnej, która doskonale zaprezentuje się w  rozległych kompozycjach roślinnych, pod koronami drzew, a szczególnie na słonecznych i rozległych sklaniakach. Warto zapewnić jej żyzne, próchnicze podłoże, dość wilgotne, na którym piękniej i obficiej kwitnie. Kokorycz żółta to roślina długowieczna, która na jednym stanowisku może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Kwitnąca od maja do września kokorycz żółta, daje duży samosiew i jest dość ekspansywna. Ponieważ jej rozprzestrzenianiu pomagają także mrówki, nie zdziwmy się, że pojedyncze okazy pojawią się w różnych częściach ogrodu. Corydalis lutea na zbyt wietrznych stanowiskach, w mroźne i bezśnieżne zimy, potrafi przemarzać, dlatego wskazane jest, aby uprawiać ją na stanowiskach osłoniętych i zacisznych, gdzie w mniejszym stopniu będzie narażona na niekorzystne warunki.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie