Bielenie drzew

Bielenie drzew

Skomentuj artykuł

Zima to okres, kiedy wypoczywamy, kiedy możemy pozwolić sobie na inne przyjemności, aniżeli opieka nad ogrodem, działką itp. Oczywiście, pewne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać, ale już nie tak liczne jak w sezonie.

W przypadku drzew owocowych, jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w okresie ich spoczynku jest bielenie. Przez wielu zabieg bielenia jest pomijany bądź wykonywany w marcu i kwietniu, kiedy rozpoczynają się intensywne prace ogrodowe. Z rozmów jakie udało mi się przeprowadzić z osobami stosującymi tego typu praktyki, wynika że takie postępowanie jest efektem niewiedzy i kontynuowania przejętych, niewłaściwych wzorców postępowania. Błędne i nic nie wnoszące jest bielenie drzew w okresie wiosennym. Często powtarzany argument ograniczenia szkodników drzew jest nieuzasadniony, a poruszenie kwestii dotyczącej estetyki bielonych drzew jest związane z gustem, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.

Należy zaznaczyć, że zabieg bielenia drzew ma na celu ochronę drzew przed przemarzaniem i uszkodzeniami w postaci pęknięć oraz tworzeniem się ran zgorzelinowych. Uszkodzenia są następstwem wahań temperatury, wynikających z czasowych ociepleń w okresie zimowym, podczas których dochodzi do rozhartowania zewnętrznych tkanek, które podczas nocnych spadków temperatury ulegają uszkodzeniu.

 

Bielenie drzew sprawia, że ogrzewające promienie słoneczne są odbijane od powierzchni drzewa, a tym samym pień oraz większe konary nie skupiają na sobie promieni na tyle, aby zbyt mocno się nagrzać i pobudzić do aktywności uśpione tkanki.

Zabieg bielenia należy dostosować do wielkości drzewa i wystawy. Bielimy oczywiście pień drzewa oraz grubsze nasady konarów, ze szczególnym uwzględnieniem strony południowo- zachodniej, bardziej narażonej na zbytnie ogrzanie.


Do bielenia wykorzystujemy tzw. mleko wapienne, a więc nic innego jak mieszankę wapna z wodą. Dla zwiększenia przyczepności tej mieszanki można dodać glinę. Niektórzy dodają także odrobinę mąki, farby emulsyjnej bądź krowieńca.  Na 10 l wody można wsypać około 2 kg wapna. Taka ilość w zupełności wystarczy. Drzewa można zabielić za  pomocą pędzla bądź zwykłej miotły.

 

Drzewa owocowe

 

Aby bielenie miało sens, należy je wykonać w odpowiednim terminie, a więc nie później niż do początku stycznia. Możemy spokojnie wykonać bielenie w grudniu, a nawet późnym listopadem. W przypadku intensywnych opadów deszczu może dojść do spłukania warstwy ochronnej, wówczas czynność bielenia należy powtórzyć.


Bielenie drzew nie jest jedynym, choć na pewno najpopularniejszych sposobem na ochronę drzew przed przemarzaniem i uszkodzeniami mrozowymi. Inne sposoby na ochronę drzew owocowych to m.in. kopczykowanie, zabezpieczenie słomą bądź też papierem. 

 

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: