Astry - kwiaty na każdą porę roku.

Astry - kwiaty na każdą porę roku.

6 komentarzy

Astry – kwiaty na każdą porę roku.

 

 

Astry to jedne z najbardziej znanych i cenionych przez działkowców i ogrodników kwiatów uprawianych w naszym kraju. Większości z nas astry kojarzą się z nadejściem jesieni, ale mamy też odmiany kwitnące późna wiosną i latem. Warto przyjrzeć się bliżej kwiatom, które goszczą w naszych ogrodach już od dziesięcioleci a niestety w ostatnich czasach stały się lekko zapomniane.  

 

Nazwa astry pochodzi z języka Grackiego gdzie oznacza gwiazdę, nazwa ta w pełni oddaje kształt i piękno kwiatów którymi obdarzają nas te kwiaty. Cechą charakterystyczną tej byliny jest olbrzymia ilość kwiatów. Astry są wręcz zasypane kwiatami, o przeróżnych formach i kształtach. Piękno tych roślin, przy jednoczesnej prostocie uprawy sprawiają, iż roślina stała się ulubioną początkujących ogrodników oraz osób poświęcających mało czasu pielęgnacji własnego ogrodu. Astry doskonale prezentują się zarówno w małych ogrodach przydomowych, ogrodach wiejskich i w stylu angielskim ale również na obwódki mieszkań, płotów i do uprawy wielopoziomowej.

Ciekawe odmiany

 

Najwcześniej kwitnącym astrem jest aster alpejski. Kwiaty tego gatunku pojawiają się już w czerwcu i cieszą nas swoim urokiem do końca lipca. Roślina osiąga wysokość do 30 – 40 centymetrów i uprawiany jest najczęściej na skalnikach i w ogrodach skalnych. Aster alpejski lubi słoneczne i ciepłe miejsca w naszym ogrodzie. Doskonale nadaję się na kwiat cięty.

Najniższymi z pośród astrów jest aster krzaczasty. Roślina ta osiąga wysokość od 20 do 50 centymetrów. Ceniona jest za swój niezwykle gęsty, kulisty i zwarty pokrój. Roślina bardzo obficie kwitnąca w okresie letnio – jesiennym. Aster krzaczasty lubi jasne słoneczne miejsca oraz żyzną i bogatą w substancje odżywcze ziemię. Doskonała roślina na obwódki , rabaty bylinowe oraz do uprawy w grupach na trawnikach i skalnikach.

 

Astry Marcinki

Bardzo znaną i popularna w Polsce odmianą jest aster nowobelgijskiAstry te popularnie nazywane są marcinkami nowobelgiskimi są zwiastunami jesieni. W zależności od warunków i odmiany osiągają wysokość nawet do 160 centymetrów i jest astrem bardzo obficie kwitnącym. Kwiaty średnicy do 3 centymetrów, zazwyczaj w kolorach: niebieskich, fioletowych, różowych lub czerwonych pojawiają się pod koniec sierpnia i cieszą nas urokiem do listopada. Bylina wymaga żyznej gleby, najlepiej próchniczej i dość widnego stanowiska. Bardzo szybko się rozrasta, tworząc liczne rozłogi i odrosty korzeniowe, które dzieląc rozmnażamy roślinę. Ważną cechą w uprawie tego gatunku jest systematyczne zasilanie nawozami. Doskonała roślina do obsadzania przestrzeni wzdłuż płotów, wokół budynków, na wielopoziomowe kompozycję oraz do ogrodów angielskich.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona astrów – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: Bogumiła, Tytuł: też mi nie wzeszły

    :( moje też śpią i trzeba siać następne, nigdy tak nie miałam z tymi kwiatkami...

  2. Dodał: Megi, Tytuł: siew astrów

    Ja już kilka razy siałam astry w ogrodzie ale mi nie schodziły dlaczego?

  3. Dodał: dosia, Tytuł: specjalistka od więdnięcia

    do Ewy to że roślina więdnie to nie zawsze znaczy że ma sucho

  4. Dodał: ewa M, Tytuł: astry uprawa

    myslę,że mają za sucho;ale to wynika tylko z moich obserwacji w moim ogrodzie

  5. Dodał: babcia Wisia , Tytuł: astry jednoroczne

    ja mam ten sam problem . Wyhodowałam sama sadzonki , przesadziłam na grządki i z żalem patrzę jak wypada jeden za drugim . Jak można je uratować ?

  6. Dodał: kwiatuszek, Tytuł: Astry jednoroczne

    Jaka może być przyczyna,że astry niedługo po posadzeniu stają się jakby zwiędłe, brązowieją liście i całkowicie zamierają. Tak dzieje się z nimi każdego roku w moim ogródku a sadzę je w różnych miejscach. Co to za choroba, opryski też nic nie dają.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie