Zielone dachy

Zielone dachy

Skomentuj artykuł

Dachy z bujną roślinnością to piękny widok zwłaszcza, gdy wokół nas „betonowa” rzeczywistość. W wielkich metropoliach, tego typu rozwiązania są nielicznymi, które pozwalają człowiekowi na bezpośredni kontakt z naturą. Warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż kryją w sobie wiele zalet i są przejawem ekologicznej postawy , którą należy propagować.

Zielone dachy zachwycają swoją oryginalnością, dlatego nie dziwi, że coraz częściej możemy je podziwiać w otaczającej nas rzeczywistości. Mimo znaczących kosztów, coraz więcej osób zastanawia się nad tego typu rozwiązaniem. Posiada ono wiele zalet, a jak klimatyczne są to miejsca, można przekonać się samemu, odwiedzając np.  Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Warszawskiego, której dach stał się barwnym akcentem Warszawy.

Nośność dachu

Nie każdy dach  można pokryć roślinnością. Ze względu na duże ciężary jakie osiągają zielone dachy, koniecznie należy poznać nośność dachu, a więc kontakt ze specjalistą jest w tym wypadku nieunikniony. Ciężar ogrodów ekstensywnych do aranżacji których wykorzystujemy niewielkie rośliny, może sięgać 200 kg/m2, a w przypadku bardzo rozbudowanych ogrodów intensywnych przekracza granicę 200 kg/ m2,  dochodząc nawet do 500 kg/m2 . Zielony dach, zwany odwróconym  najlepiej wykonać na dachu, którego nachylenie jest niewielkie i mieści się w granicach od 2% do 30%. Przy wyższym nachyleniu istnieje konieczność wykonania dodatkowych progów, które będą w stanie utrzymać podłoże. 


Dlaczego ”zielony dach” ?

O zaletach zielonych dachów można pisać długo, gdyż rola tych zielonych „wysepek” jest ogromna, zwłaszcza w zatłoczonych metropoliach. Do najważniejszych zalet ogrodu na dachu zaliczymy:

•    propagowanie ekologii
•    powstawanie nowej przestrzeni dla zwierząt, a czasami także dla ludzi
•    rozbudowane ogrody na dachu przejmują także funkcje miejskich terenów zielonych
•    zielone dachy pochłaniają hałas, dwutlenek węgla, zanieczyszczenia
•    produkują tlen
•    zatrzymują i magazynują część  deszczówki
•    tworzą przyjazny mikroklimat
•    posiadają właściwości termoizolacyjne (w okresie zimowym nie wychładzają budynku, a latem nie nagrzewają)

Wady tego typu rozwiązań to przede wszystkim duży ciężar, często utrudniona pielęgnacja oraz wysokie ceny, które mogą sięgać nawet kilkuset złotych za m2 ogrodu, zależnie od projektu.

Zielone dachy
Zielone dachy

Ogród odwrócony ekstensywny i intensywny

Zależnie od możliwości możemy stworzyć na dachu ogród ekstensywny bądź intensywny.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: