Ogrody angielskie

Ogrody angielskie

Skomentuj artykuł

Nie od dziś wiadomo, że Anglia słynie z najbardziej rozwiniętego ogrodnictwa na świecie. Jeżeli wybieramy się na wakacje do tego kraju, to najczęściej kierujemy się ku przepięknym, wzorcowym ogrodom angielskim. Wielu, którzy mieli okazję na żywo podziwiać te artystyczne „dzieła sztuki” próbuje przenieść ich klimat do swojego ogrodu, co nie jest takie proste.
   

Ogrody angielskie królowały w wieku XVIII i były sprzeczne z wcześniej obowiązującymi trendami sztywnych, ograniczonych oraz symetrycznych ogrodów barokowych. Przykładem wzorcowych ogrodów angielskich są ogrody autorstwa W. Kent’a, jednego z głównych twórców nurtu. Ten artysta (m.in. malarz) stworzył przepiękne założenia m.in.  w Stow i Buckingkamshire.
   

Głównym założeniem nurtu było tworzenie ogrodów zgodnie z naturą, tzn. wychodzono z założenia, że to natura tworzy najpiękniejsze kompozycje i należy ją naśladować, a wręcz była to próba jej doścignięcia.
   

Dokonując analizy najsłynniejszych, a zarazem wzorcowych ogrodów angielskich można nakreślić podstawowe elementy, jakie powinny się znaleźć w tego typu ogrodach. Podstawą z pewnością będzie nawiązanie do naturalnych krajobrazów, próba przelania piękna naturalnych założeń na grunt ogrodu. Obecność  bardzo zadbanych oraz zajmujących duże powierzchnie trawników na których można podziwiać nieregularne grupy roślin, malownicze drzewa i krzewy. Trawnik o nieregularnych kształtach z licznymi „polanami”, skrytymi między wysokimi nasadzeniami. Ogród powinien nawiązywać do tradycji, odnosić się do historii miejsca, w którym się znajduje, powinien stanowić jego cząstkę. Widok starych budowli, murów nie powinien nikogo dziwić. Ogród ma się wtopić w tego typu elementy i stworzyć spójną całość. Nie powinno zabraknąć także naturalnie wyglądających nierówności terenu, które bez wątpienia nadają miejscu większej naturalności. Dopełnieniem całości są liczne pnącza oplatające budynki, altany, ścieżki ułożone  z naznaczonego czasem materiału (kamień, cegła), ukryte w zakątkach ławki, wodne akcenty (zbiorniki wodne, strumyki), rzeźby. Poza tym całość założenia powinna niepostrzeżenie łączyć się z dalszym krajobrazem. Stare ogrody angielskie nie były ograniczane wysokim ogrodzeniem, jedynie niewielkimi murkami z kamienia oraz cegieł.
   

Przedstawione powyżej cechy odnoszą się do ogrodów angielskich krajobrazowych, a więc takich, gdzie dysponowano bardzo dużą powierzchnią. Trochę inaczej mają się ogrody  angielskie tworzone na niewielkich powierzchniac,  ograniczonych symetrycznym ogrodzeniem. W sztuce ogrodniczej również należy często iść na kompromis i dostosować dany styl do istniejących możliwości.
   

W mniejszych założeniach ogrodowych stylu angielskiego, przede wszystkim dominują rośliny pokrywające liczne rabaty o krętych i nieregularnych liniach. Rabaty tak zaplanowane, aby rosnąca na niej roślinność zachwycała harmonią przejścia między piętrami nasadzeń. Rabaty wypełnione, aż po brzegi zróżnicowaną roślinnością (np. floksy, naparstnice, dzwonki, nachyłki, szałwie, lawendy, kocimiętki, delikatne maki, trawy). Tło mogą stanowić w zależności od powierzchni drzewa (buki krzewy ( lilaki, jaśminowce, budleje, śnieguliczki, ostrokrzewy, bukszpan). Nie powinno zabraknąć także idealnie wypielęgnowanego trawnika, który doskonale podkreśli piękno i nieregularność rabat.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: