Wprowadzenie w świat bylin

Wprowadzenie w świat bylin

Skomentuj artykuł

Bogactwo świata botanicznego jest przeogromna, na każdym kroku możemy podziwiać te cuda przyrody. Człowiek od samego początku żyjąc na tym świecie dostrzegał piękno przyrody i starał się upiększać nim swoje najbliższe otoczenie. W dobie cywilizacyjnego rozwoju, często zapominano o zielonej dekoracji, choć w przez ostatnie lata, coraz bardziej dostrzega się konieczność upiększania betonowego świata zielonym „życiem”, a co jest w dzisiejszych czasach bardzo oczekiwane przez społeczeństwo, które coraz częściej szuka spokoju w swych zielonych oazach.

 

Co mają z tym wspólnego byliny, a mają i to bardzo dużo, gdyż właśnie one stanowią jedną z podstawowych grup roślin, jakie pokrywają te nasze małe ogrodowe odskocznie. Ich bogactwo oraz małe zabiegi przy ich uprawie, jak również wielkie walory dekoracyjne sprawiają, że nie mają sobie równych i nie można sobie wyobrazić ogrodu, który byłby ich całkowicie pozbawiony.

 

 

Warto zastanowić się, cóż rozumiemy pod pojęciem byliny, gdyż to pozwoli nam rozróżnić je od innych roślin. Więc tak bylina to roślina, która charakteryzuje się możliwością bytowania na jednym stanowisku kilka lat, co zapewniają organy spichrzowe (korzenie, kłącza, cebule, bulwy), znajdujące się w ziemi i w okresie zimowym bezpiecznie zimujące, choć wierzchnia część rośliny najczęściej obumiera, co wskazywałoby, że to już koniec, a jednak dzięki tym organom w kolejnym okresie wegetacyjnym na nowo się odradza. Oczywiście, części bylin nie przeszkadzają mrozy i pozostają zielone przez cały rok, co jest bardzo cenne dla odpowiedniej aranżacji ogrodu.

 

Byliny są tak gatunkowo zróżnicowane, że możemy je podziwiać w tysiącach barw i form, a ich zróżnicowane kwitnienie, sprawi, że o każdej porze roku, możemy spotkać się z jej kwitnącym przedstawicielem, choć wiosna i lato najbardziej obfituje w barwne ich akcenty. Niezależnie, czy dziko rosnące, czy też hodowlane, wszystkie znajdą swoje miejsce w ogrodach, gdzie będą cieszyć oczy. Oprócz dekoracyjnych właściwości, pełnią również ważną rolę w środowisku naturalnym, gdzie stanowią kluczowe źródło pożywienia i schronienia dla wielu form życia.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie