Wprowadzenie w świat bylin

Wprowadzenie w świat bylin

Skomentuj artykuł

Warto zaznaczyć, iż rośliny cebulowe, jak i bulwiaste, mimo, że z botanicznego punktu widzenia należą do bylin, to jednak z ogrodniczego punktu widzenia, nie są już ujęte w tak rozumianą kwalifikację i stanowią odrębną grupę.

Dzięki temu, że zasiedliły one prawie każdy zakątek świata, mamy możliwość dużego wyboru i możliwości zastosowania ich w każdym ogrodzie, nawet wówczas, jeżeli jest on zróżnicowany pod względem nasłonecznienia, jego braku, różnego poziomu wilgotności itd. Najczęściej wykorzystujemy je  jako rośliny na rabaty, obwódki, ogrody skalne, miejsca pod drzewami, okolice terenów podmokłych, czy też wielkie przestrzenie, które dzięki umiejętnemu zastosowaniu odpowiednich gatunków, odmian, mogą nabrać takiego wymiaru, że nikt obok takiego widoku nie przejdzie obojętnie.

 

Byliny

 

Byliny

Nisze ekologiczne w świecie bylin

 
    • rabaty, obwódki, to miejsce, gdzie warto wybierać byliny, które charakteryzują się bardzo obfitym kwitnieniem, co jest kluczowe i niezbędne na tych eksponowanych miejscach. Byliny o takim zastosowaniu wymagają większej pielęgnacji, aby dłużej, a przede wszystkim bardziej uwydatniały swoje walory. Żeby osiągnąć taki efekt, należy zapewnić żyzne, bogate i dobrze spulchnione gleby z odpowiednim nawożeniem. Byliny rabatowe nie są zwolennikami bliskiego towarzystwa innych roślin, dlatego też odpowiednia rozstawa i zastosowanie na rabatach i obwódkach, zapewnia im bardzo optymalny rozwój.
    • otwarte połacie ogrodu, to tereny słoneczne, ciepłe, niezacienione miejsca, o glebach zróżnicowanych, mniej intensywnie uprawianych, ale odpowiadających na uprawę wielu bylin,zwłaszcza „dzikich”, dzięki którym te wielkie połacie, mogą się zamienić w bardzo naturalistyczne aranżacje, nie wymagające zbyt wiele naszej troski.
    • ogrody skalne, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się skalistymi, ubogimi glebami, gdzie najlepiej się czują rośliny alpejskie.
    • tereny wokół drzew i krzewów stanowią znakomite miejsce dla bylin cieniolubnych, które w takich warunkach z dostateczną wilgotnością znakomicie sobie radzą, podnosząc wartość dekoracyjną takich właśnie obszarów.

Jak widać warunki w jakich byliny dają sobie znakomicie radę są bardzo zróżnicowane a tym samym możliwości twórczego tworzenia naszych własnych założeń ogrodowych bardzo urozmaicone, tak więc nawet najmniejszy skrawek wolnego miejsca może być oryginalnie zaadaptowany. Gdy podejmiemy się zakupu roślin, najlepiej dokonujmy tego w dobrych szkółkach, centrach, sklepach ogrodniczych, gdzie uzyskamy nie tylko dobry towar, ale również rzetelną informację, co do uprawy danej rośliny, co pozwoli nam na zapewnienie jej optymalnych warunków. Najlepiej jest najpierw wybrać miejsce na nową roślinę a potem ją zakupić, najlepiej z bryłą korzeniową, wówczas mamy czas na spokojne posadzenie w przeciwieństwie, do bylin zakupionych w innej formie, które wymagają natychmiastowego wysadzenia. Pamiętajmy, że zanim zakupimy roślinę, musimy zanalizować warunki panujące w jej miejscu docelowym a więc m.in. czy miejsce jest zacienione, a może słoneczne, czy teren otwarty a może osłonięty, jakie jest podłoże i jakie warunki musi mieć spełnione w okresie zimowym. Gdy już odpowiemy na powyższe pytania i będziemy mieli odpowiednio dobraną roślinę dokonujemy zakupu i sadzenia, o czym napiszę w kontynuacji tematu (patrz: Byliny - kilka uwag o ich pielęgnacji).

 
Opracował Grzegorz na podstawie: L.Startek, K.Mynett.: Rośliny ozdobne, Warszawa 1998., A. Rausch, Leksykon Daumonta- Byliny, Warszawa 2006.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie