Ciemierniki kwiaty zimy uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemierniki kwiaty zimy uprawa i pielęgnacja ciemierników

3 komentarzy

Zima to dla miłośników kwiatów dość nudny okres roku. W tym okresie nie ma za wielu roślin, które akurat kwitną. Jest jednak roślina która już pod koniec lutego może pięknie zakwitnąć – to ciemiernik. Byliny te są dość proste w uprawie, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji a bogactwo odmian i mieszanek jest wstanie zadowolić każdego hodowcę. Okazałe kwiaty ciemierników powinny zagościć  więc na stałe w każdym ogrodzie.

Pierwsze kwiaty pojawiają się już w okresie gdy w ogrodzie leży jeszcze śnieg a inne rośliny ani myślą o wypuszczeniu nawet małego pączka. Różowe, białe, żółte a nawet czerwone kwiaty ślicznie wyglądają na tle jeszcze zimowego krajobrazu. Dodatkowo zimozielone liście dekorują nasz ogród prawie przez cały rok.
 

Wśród najbardziej popularnych odmian jako pierwszego należy wymienić – ciemiernika purpurowego inaczej nazywany ciemiernikiem czerwonawym. Odmiana ta w warunkach naturalnych na terenie polski występuje w Bieszczadach.  Roślina osiąga wysokość do 30 centymetrów. Kwiaty zebrane po 2-3 na jednym pędzie skierowane są ku dołowi. W pierwszym okresie mają kolor zielono purpurowy, a w miarę upływu czasu ciemnieją osiągając kolor purpurowo czerwony. Odmiana ta wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i jest pod ścisłą ochroną.

Kolejną ciekawą odmianą o białych kwiatach jest ciemiernik biały. Roślina ta jest najbardziej rozpowszechniona ze wszystkich odmian ciemiernika uprawianych w naszym kraju. Kwiaty średnicy ok. 8 centymetrów zebrane po 2-4 na jednej łodydze kwitną od lutego do końca maja. Podczas ciepłych zim na południowozachodnich obszarach kraju roślina może zakwitnąć już w grudniu Cecha ta sprawia że w niektórych regionach polski roślina ta nazywana jest różą bożego narodzenia. Odmiana jest prosta w uprawie, nie lubi zbyt zbitej gleby oraz przesadzania

Inna odmianą występującą w naturalnych warunkach na terenie zachodniej europy jest ciemiernik cuchnący. Odmiana ta zawdzięcza swoją nazwę intensywnemu ziołowemu zapachowi, uważanemu przez niektórych ogrodników za nieprzyjemny. Odmiana osiąga wysokość do 50 centymetrów i ma piękne dekoracyjne liście. Kwiaty zielone, czasem z czerwoną otoczka zebrane w dość duże wiechy zebrane na sterczących łodygach. Roślina bardzo długo kwitnie, pierwsze kwiaty pojawiają się już w lutym i kwitną do czerwca. Jeśli pozostawimy ziemię wokół rośliny bez przekopywania przez cały rok, istnieją duże szanse na młode rośliny, które wyrosną z rozsypanych nasion.

Ciemierniki w ogrodzie

Ciemierniki kwiaty zimy – uprawa i pielęgnacja ciemierników

Pierwsze kwiaty ciemiernika korsykańskiego pojawiają się już pod koniec stycznia i pozostają na bylinie nawet do kwietnia. Roślina osiąga wysokość do 60 centymetrów i ma kielichowate żółtawozielone kwiaty oraz piękne, szerokie, błyszczące liście. Odmiana ta zasadniczo jest mrozoodporna ale podczas silnych, bezśnieżnych zim może przemarzać, dlatego warto okryć ja kilkoma świerkowymi lub sosnowymi gałązkami.

Zapoznaj się z naszą ofertą na cebulki i sadzonki kwiatowe - KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: kwiatyllo ? Tylko nie to

    Przestrzegam przed zakupami w tej firmie. W tym roku , zamiast wyslac zamówione sadzonki w marcu, jak obiecano w katalogu, wyslano je w polowie kwietnia. Poza tym sadzonki żenującej jakości.Moje dwa ciemierniki w ogole nie daja oznak życia i po prostu dostałem je tak okrojone, że pewnie nie ma tam jednego zdrowego "oczka". A katalog ? Aż oczy się śmiały do kwiatów!

  2. Dodał: Wisia, Tytuł: Uwagi dla rodaka

    Witam! Moim zdaniem jeżeli ktoś dzieli się swoją wiedzą ,doświadczeniem itd. z szerszym gronem ludzi to powinien oprócz przekazywania wiedzy merytorycznej zadbać o to , by jego pisemne wypowiedzi były też przekazywane poprawną polszczyzną.Mierzi mnie to niechlujstwo językowe jak diabli.Proszę poprosić kogoś kompetentnego o pomoc.Nie pisze się tzw.nazw własnych mała literą-np. Polska czy Europa, a dodaje się obornika ,a nie,,oborniku",używamy też nazwy skalniak ,ogród skalny , a nie ,,skalnik" itp.Pozdrawiam i życzę realizacji pasji poprawnie językowo

  3. Dodał: GOŚĆ, Tytuł: DO AUTORA ARTYKUŁU

    "Wśród najbardziej popularnych odmian jako pierwszego należy wymienić ? ciemiernika purpurowego inaczej nazywany ciemiernikiem czerwonawym. Odmiana ta w warunkach naturalnych na terenie polski występuje w Bieszczadach. " CIEMIERNIK PURPUROWY TO NIE ODMIANA ALE GATUNEK CIEMIERNIKA- UWAGA DLA MAŁO ZORIENTOWANEGO AUTORA ARTYKUŁU

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zima