Jałowce w ogrodzie

Jałowce w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Z pewnością przyznamy, że jałowce są chyba najbardziej popularnymi krzewami iglastymi, które goszczą w naszych ogrodach. Lubimy je nie tylko dlatego, że mają niewątpliwe walory ozdobne i cieszą oko soczystą zielenią, ale także z powodu bardzo niewielkich wymagań. Jałowce nie są trudne w uprawie, więc wspaniale nadają się dla początkujących w sztuce ogrodniczej. Jałowce płożące tworzą piękny zielony kobierzec, który upiększy każdy ogród.

Naturalny dywan.

Jałowce płożące mają naprawdę minimalne wymagania. Wystarczy im słoneczne stanowisko i średniej jakości, nawet piaszczysta gleba. Krzewy bez problemu się przyjmą i dość bezproblemowo zaaklimatyzują. Podstawową sprawą, jest wybór odpowiedniego gatunku. Niestety wielu początkujących ogrodników utrudnia sobie pielęgnację jałowców płożących, ponieważ decyduje się na sadzenie gatunków, które bardzo intensywnie się rozrastają, na niewielkiej powierzchni. Nietrudno domyślić się, do czego to prowadzi. Zamiast cieszyć się z dobrej aklimatyzacji jałowca, walczymy z jego ekspansją, by uniknąć zagłuszenia innych roślin lub wychodzenia jałowca poza jego wyznaczone terytorium, na przykład na ścieżkę. Kiedy mamy do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, pytajmy w sklepie o odmiany karłowe, a na wielkie obszary wybierajmy gatunki szybko rozrastające się.

Jałowiec jest krzewem wytrwałym, przetrwa ciężkie warunki, takie jak mróz, małą ilość wody, czy niekorzystny klimat miejski i zanieczyszczone powietrze. W pewnym stopniu może nawet znieść czasowe zaniedbania z naszej strony. Jednak i tak mało wymagająca roślina ma wielkiego wroga. Chodzi o mocz zwierząt domowych. Nigdy nie narażajmy naszego krzewu na kontakt z tą szkodliwą dla niego substancją. W przeciwnym razie w krótkim czasie możemy spodziewać się żółknięcia i usychania kobierca.

 

Jałowiec

Jałowiec "Blue Star" - zdjęcie Filip

Jaki krzew wybrać?


Mamy naprawdę spory wybór spośród szeregu odmian. Różnią się one nie tylko szybkością rozrostu, ale także barwą. Jałowce płożące mogą być soczyście zielone, o odcieniu złocistym lub niebieskim. Kolejna różnica pomiędzy gatunkami polega na gęstości zielonego kobierca. Istnieją także gatunki bardziej i mniej płożące. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy odmianę w sposób przemyślany. Dzięki zielonym gęstym krzewom, takim jak „Green Carpet”, można uzyskać efekt trawnika. Raz na jakiś czas warto przystrzyc taki dywan kosiarką, a wpłynie to na odmłodzenie krzewu i pobudzi do dalszego wzrostu. Zadbany krzew jako trawnik bardzo efektownie się prezentuje.

Jałowce ogrodowe


Jałowce w ogrodzie
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: