Ścieżki i dróżki w ogrodzie

Ścieżki i dróżki w ogrodzie

3 komentarzy

Ogród to bardzo dokładnie zaaranżowany kawałek przestrzeni, na której mamy możliwość posiadania zróżnicowanej roślinności oraz ciekawych aranżacji związanych z małą architekturą, która jest dopełnieniem roślinnych kompozycji. Całość stanowi wręcz idealne połączenie pozwalające pełniej korzystać z uroków posiadania ogrodu.
   

Ścieżki i dróżki to bardzo ważne ciągi komunikacyjne, które należy uwzględnić w ogrodzie, aby ułatwić i ograniczyć uszkodzenia wynikające z samowolnego wyznaczania sobie ciągów komunikacyjnych- zwłaszcza jeżeli ogród jest odwiedzany przez wiele osób. Często już w fazie projektu określa się podstawowe ciągi komunikacyjne, które mają ułatwić komunikację pomiędzy podstawowymi i najbardziej kluczowymi miejscami w ogrodzie. Ważność poszczególnych miejsc może wynikać z ich walorów użytkowych, jak również estetycznych. Przykładem takich punktów może być składzik na narzędzia, szklarnia, zakątki wypoczynkowe, oczko wodne, zakątek z warzywami, rabata z różanecznikami i azaliami oraz skalniak. Chcąc, aby linie ciągów komunikacyjnych były bardzo funkcjonale i praktycznie rozprowadzone- zgodnie z potrzebami korzystających z ogrodu, można w początkowym okresie użytkowania ogrodu nie wyznaczać żadnych ścieżek i dróżek. Z czasem korzystający z ogrodu wyznaczą najczęściej uczęszczane ciągi i właśnie one powinny posłużyć jako pierwowzór na przyszłe utwardzone ścieżki i dróżki.
   

Obecność ścieżek jest bardzo istotna we frontowej części posesji, a więc w miejscu reprezentacyjnym, które stanowi swego rodzaju wizytówkę gospodarzy. W strefie wejściowej oprócz estetycznych ścieżek koniecznością są także wszelkiego rodzaju podjazdy, przede wszystkim do garażu. W części za domem nie ma zbytniej konieczności na bardzo rozbudowany system ciągów komunikacyjnych, ponieważ do ogrodu wkradnie się chaotyczność, która nie będzie sprzyjała wypoczynkowi.
   

Ścieżki można wyłożyć bardzo zróżnicowanymi materiałami. Bardzo dobrze prezentują się przede wszystkim materiały naturalne takie jak kamień, żwir, drewno, które bardzo dobrze komponują się w każdej aranżacji, niezależnie od zastosowanego stylu. Pamiętajmy, że ścieżki i pozostałe utwardzane nawierzchnie powinny wpisywać się w całościową aranżację ogrodu, jak i całej posesji. Najlepiej jest korzystać z materiałów zbliżonych bądź tych samych jakie zostały wykorzystane do budowy domu i pozostałych konstrukcji- także wpisujących się w małą architekturę.

Materiały na nawierzchnię ścieżek:

- kostki betonowe;
- płyty;
- cegły;
- kamień naturalny;
- żwir;
- kora;
- drewno;
- trawnik;
- wybrane rośliny okrywowe.


   

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: daisy1114, Tytuł: gnejs

    Firma z Wołomina oferuje korę kamienną - gnejs idealnie nadający się na ścieżki, dróżki i inne tego typu w ogrodach przydomowych. Za niewielkie pieniądze można mieć coś na prawdę ładnego. Obsługa w firmie bardzo przyjemna i sprawna, towar dowieziony samochodem dostosowanym do warunków ogrodowych i rozładowany.

  2. Dodał: basia, Tytuł: można łatwiej :)

    a ja zamiast się męczyć zamówiłam kamien w firmie mm dom i ogrod, panowie przywiezli, przygotowali, ulozyli :) a ja tylko ciesze się efektami :)

  3. Dodał: Elizka, Tytuł: Trudne scieżki

    Ja w swoj ogród włożyłam mnóstwo wysiłku, czasy i też pieniędzy, ale było warto. Część rzeczy wyszukałam przez internet, zamówiłam kamienie i żwir, co było najmniej problematyczne, bo dowieźli mi "zakupy" do domu. Resztę aranżacji już musiałam zrobić sama. Układanie i utwardzanie było chyba najcięższe.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: