Podest w ogrodzie

Podest w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Dom z ogrodem może łączyć nie tylko taras. Wyobraźnia oraz inspiracje trendami w ogrodnictwie mogą nam podsunąć jeszcze ciekawsze rozwiązania. Jeżeli zależy nam na niebanalnym wyglądzie ogrodu, warto pomyśleć, czy nie zastąpić tradycyjnego tarasu, czymś bardziej wyszukanym, ale także bardzo praktycznym. Ciekawym rozwiązaniem jest drewniany podest, który będzie pełnił funkcje tarasu. Bardzo dobrze sprawdzi się on w przypadku działki położonej na skarpie. Nie będzie już potrzeby poruszania się po stromych i niebezpiecznych i niezbyt wygodnych schodach prowadzących z tarasu do ogrodu. Oczywiście drewniany podest możemy także z powodzeniem skonstruować na płaskim podłożu.

Budujemy podest

Dzięki temu niebanalnemu pomysłowi na aranżację ogrodu, zyskamy dodatkowe miejsce, które można wykorzystać na akcesoria ogrodowe, na przykład meble ogrodowe. Od tego, jak chcemy zagospodarować podest, będzie zależała też jego wielkość. Jeżeli mamy zamiar korzystać z niego w niewielkim gronie, może być niezbyt duży. Większy podest spełni rolę miejsca, gdzie można będzie urządzić grilla ogrodowego z przyjaciółmi i poopalać się na leżakach. Od naszych osobistych preferencji będzie zależał również jego kształt. Osoby, które lubią łagodne formy, z pewnością zdecydują się na podest okrągły, czy eliptyczny, albo zbudowany na planie półkola. Miłośnicy geometrycznych kształtów zachwycą się prostokątnymi czy kwadratowymi konstrukcjami. Ciekawie wygląda także podest trójkątny.

Sama budowa takiej drewnianej powierzchni nie jest skomplikowana. Wystarczy zwrócić się do wybranego zakładu stolarskiego i określić swoje preferencje. Stolarz wykona konstrukcję przypominającą taras z drewna. Ponad podłożem, a pod legarami  zawsze pozostaje wolna przestrzeń. Także same deski układa się na legarach tak, by zostały szczeliny, które umożliwią spływanie wody z opadów. Legary, które znajdują się pod deskami umieszcza się na płytach z betonu. Dzięki temu nie stykają się z gruntem i nie grozi im gnicie. Sama nawierzchnia może być wykonana z świerkowego lub modrzewiowego drewna. Musi być ono impregnowane. Jeżeli chcemy położyć nawierzchnię z drewna, którego nie trzeba impregnować, możemy użyć egzotycznego, ale dość kosztownego drewna cedrowego. Legary mogą być wykonane z sosny. By powierzchnia podestu była bezpieczna, należy zadbać o to, by zminimalizować ryzyko poślizgnięć. Osiągniemy to dzięki zastosowaniu żłobionych desek. Warto ponieść nieco wyższe koszty w zamian za pewność, że nikomu nie stanie się krzywda na naszym podeście.

 

Podest ogrodowy

Podest ogrodowy

 

Podest ogrodowy
Podest ogrodowyPodest ogrodowy

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: