Aeracja i wertykulacja trawnika

Aeracja i wertykulacja trawnika

2 komentarzy

O pięknym trawniku możemy myśleć wyłącznie wówczas, kiedy zapewnimy optymalne warunki do jego rozwoju, pamiętając o wszystkich niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Najczęściej pamiętamy o nawożeniu, podlewaniu i koszeniu, ale zapominamy o tak ważnych zabiegach pielęgnacyjnych trawnika jak aeracja i wertykulacja.

        

Aeracja to inaczej napowietrzanie trawnika przy użyciu odpowiednich narzędzi spulchniających zwanych aeratorami. Spulchnianie podłoża polega na wykonywaniu otworów w murawie. Uznaje się, że ilość takich otworów na metrze kwadratowym, powinna wynieść około 200 w przypadku ciężkich gleb. Na lżejszych glebach ta liczba jest o wiele niższa.

 

Wertykulację określamy jako zabieg pionowego cięcia darni, mającego na celu przeciwdziałanie powstawaniu na trawniku tzw. filca oraz pozytywnego wpłynięcia na kondycję trawnika. Urządzenia wykorzystywane do tego zabiegu zwane są wertykulatorami.

 

 

Po co przeprowadzać zabieg aeracji ?

Napowietrzanie trawnika bardzo korzystne wpływa na jego kondycję. Przy systematyczności zabiegu możemy liczyć na liczne korzyści, a więc: napowietrzymy podłoże;

    1. - uzyskamy zwartą darń;

    • - zostanie rozbudowany system korzeniowy;
    • - obniżeniu ulegnie utrata wilgoci z podłoża w wyniku ograniczonego parowania;
    • - trawnik stanie się bardziej elastyczny;
    • - zapewnimy pełniejsze wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny;
    • - skuteczniej będziemy walczyć z mchem i chwastami.

 

 

Rodzaje aeracji

W zależności od głębokości napowietrzania wyróżniamy:

- aerację powierzchniową, mającą na celu rozluźnienie wierzchniej warstwy trawnika;

- aerację wgłębną, którą wykonujemy się w przypadku konieczności dokonania głębszych otworów, do około 10 cm głębokości.

 

Kiedy napowietrzać ?

Optymalnym okresem na przeprowadzenie aeracji jest okres letni bądź wczesna jesień, aczkolwiek w razie konieczności możemy przeprowadzić go także w okresie wiosennym.

W przypadku trawników narażonych na duże obciążenia, może zaistnieć konieczność częstszego zabiegu aeracji. W przypadku trawników przydomowych możemy zabieg ten wykonywać co 2- 3 lata.

 

2 komentarzy

  1. Dodał: eliza, Tytuł: trawnik

    Ja tam moj trawnik wertykujuje kazda wiosne ok. 500 m i mampiekny trawnik. Znajomi podziwiaja, chodze jak po kobiercu. O trawe trzeba dbac aby pieknie wygladala. Kosic raz w tygodniu, nawozic kwiecien, czerwiec, jesienny wrzesien. Opryskiwac mniszkiem, podlewac codziennie w czasie suszy. Jeszcze na snieg mozna rozrzucic wapno lub krede malarska jest tansza, trawnik nie źolknie. I to cala filozofia.

  2. Dodał: , Tytuł:

    A ta Pani jest do kupienia co może na trawniku

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: