Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Skomentuj artykuł

Azot jest niezbędnym składnikiem odpowiadającym m.in. za bujny wzrost trawy. Podstawowy w początkowym okresie wegetacji, kiedy trzeba pobudzić trawę do wzrostu. Wspomaga również krzewienie, a jego brak powoduje żółknięcie i pogorszenie wyglądu trawnika. Należy uważać na przenawożenie azotem, gdyż może ono doprowadzić po chwilowej poprawie do poważnych strat i zniszczenia trawnika. Potas jest składnikiem, który zdecydowanie poprawia rozwój roślin, wpływa na dobre krzewienie trawy  oraz sprawia, że rośliny są bardziej odporne na suszę oraz mrozy. Fosfor odpowiada m.in. za rozwój korzeni co zdecydowanie podnosi odporność traw na niekorzystne warunki. Pierwsze nawożenie wykonujemy po pierwszym koszeniu. Na tym etapie wykorzystujemy przede wszystkim nawozy azotowe np. saletrę amonową w ilości około 1,5 kg na 100 m2. Nawóz należy rozprowadzić równomiernie. Możemy skorzystać ze specjalnych urządzeń, ale przy małych powierzchniach możemy to zrobić ręcznie. Nawóz rozsiewamy w dwóch krzyżujących się kierunkach. Nawożenie wiosenne jest bardzo istotne, gdyż odpowiada za regenerację trawnika po okresie zimowym. Przy dostatecznej wilgoci nawóz jest lepiej wykorzystywany i łatwiej przyswajalny. Nawożenie należy powtórzyć w maju oraz wczesnym latem. Nawozy najlepiej wysiewać przed deszczem tak aby nawóz za długo nie leżał na powierzchni i niepotrzebnie się ulatniał, zamiast wniknąć w glebę. Jeżeli deszcz nie spadnie, wówczas należy podlać trawnik, w celu rozpuszczenia granulatu. Jesienią wysiewamy nawozy z przewagą potasu. Pamiętajmy, że nawóz fosforowy używamy jednorazowo, gdyż przez kilka lat utrzymuje się w podłożu.
   

W okresie letnim, zwłaszcza przy przedłużającej się suszy najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym staje się podlewanie. Brak wody pozbawia trawnik sprężystości oraz powoduje przebarwienia. Zraszanie trawnika jest mało efektywnym sposobem, aczkolwiek bardzo często stosowanym. Należy wyjść z założenia, że tylko obfite podlewanie będzie korzystne dla trawnika. Lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej. Podczas suszy sens będzie miało zlanie podłoża na głębokość co najmniej 10 cm. Przy niewielkich ilościach wody system korzeniowy będzie rozbudowywał się tuż pod powierzchnią, a więc będzie bardziej narażony na suszę. Trawnik najlepiej podlewać późnym wieczorem, kiedy powietrze się schładza i zostaje ograniczone parowanie.
   

Aeracja zwana napowietrzaniem jest kolejnym zabiegiem o którym należy pamiętać przy skutecznej pielęgnacji trawnika. Koszenie trawy, spacery i zabawy na trawniku powodują ubijanie gleby. Ubite podłoże ogranicza napływ powietrza do korzeni. Z czasem może dojść nawet do uduszenia roślin. Zabieg ten najczęściej wykonuje się wiosną za pomocą odpowiednich urządzeń np. (walec z kolcami). Przy niewielkich trawnikach możemy zastosować nakłuwanie widłami amerykańskimi bądź  specjalne nakładki na buty, wyposażone w kolce. W przypadku dużego obciążenia trawnika taki zabieg można powtórzyć w okresie jesiennym. Napowietrzanie ułatwia także cyrkulację wody i przysfajalność składników odżywczych przez rośliny.
   

Dla ułatwienia koszenia i zapewnienia odpowiedniej estetyki trawnika, miejsca łączenia trawnika z rabatami warto utwardzić. Dobrymi materiałami będzie cegła i kamień. Miejsce łączenia powinno być na równi z powierzchnią trawnika. Najczęściej trawnik wrastający w rabatę odcina się za pomocą szpadla. W przypadku pojawienia się placów, gdzie zanikła trawa, należy je w okresie jesiennym bądź wiosennym uzupełnić. W takim miejscu spulchniamy podłoże po czym wysiewamy trawę i lekko ugniatamy. Przy wgłębieniach należy uzupełnić braki w podłożu, a przy garbach, konieczne będzie zdjęcie darni i usunięcie nadmiaru gleby.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik