Odmiany gruszy

Odmiany gruszy

Skomentuj artykuł

Grusze powinniśmy sadzić tak, aby poszczególne odmiany pasowały do siebie, będąc  dla siebie na przykład dobrymi zapylaczami. Warto, również posadzić odmiany niskopienne, aby móc w łatwy sposób zbierać owoce. Poza tym powinniśmy posadzić takie odmiany, które pozwolą nam przez cały sezon cieszyć się owocami. To znaczy jak zbierzemy jedna partię  gruszek warto móc za jakiś czas zebrać kolejną. Należy, także, przerzedzać zawiązki owoców, aby otrzymać jak najlepsze plony a chcąc uniknąć połamanych gałęzi pod ciężarem grusz  trzeba podpierać gałęzie podpórkami.

Odmiany gruszy

Odmiany gruszy dzielimy na letnie jesienne oraz zimowe.

Odmiany letnie

Do odmian letnich należą:

Lipcówka kolorowa

Lipcówka kolorowa jest  odmianą odporną na parcha gruszy i wrażliwą na mróz. Jej owoce dojrzewają pod koniec lipca.
Odmianę zapyla Klapsa.

Klapsa, (Faworytka)

Klapsa to moja ulubiona odmiana gruszek. Owoce są  słodkie, soczyste  i smaczne.  Idealne do jedzenia na surowo. Gruszki zbieramy w sierpniu i odbywa się to corocznie. Odmiana jest mało odporna na mróz oraz średnio wytrzymała na atak parcha gruszy.  Godna polecenia jest również „Red Faworytka”. Klapsę zapylają, m.in.:  Komisówka, Konferencja oraz Bera Hardy.

Odmiany jesienne

Bonkreta Williamsa

Gruszki tej odmiany znakomicie nadają się na susz. Owocami nie możemy się cieszyć każdego roku, jednak jak drzewa zaowocują to plon jest obfity. Odmiana nie jest odporna na zarazę ogniową oraz parcha gruszy.
Bonkreta Williamsa jest zapylana przez Komisówkę oraz Klapsę.

Konferencja

Gruszki tej odmiany są średniej wielkości i są określane jako deserowe. Owoce są słodkie oraz soczyste, bardzo smaczne. Zbiera się je na przełomie września i października. Drzewo jest  w miarę odporne na mróz. Odmiana radzi sobie z Parchem Gruszy.
Gruszę zapylają, m.in.: Bonkreta Williamsa, Komisówka oraz Klapsa.

Lukasówka

Odmianę tą charakteryzują  duże i smaczne gruszki, które możemy zbierać na przełomie września oraz października. Owoce nie sprawiają problemów przy przechowywaniu.  Ładnie owocują dając duże plony. Jednak jest to odmiana dla wytrwałych i doświadczonych ogrodników, ponieważ nie radzi sobie ani z mrozem, ani z parchem gruszy.
Odmianę zapylają: Bonkreta Williamsa, Klapsa oraz Komisówka.

Odmiany gruszy

Odmiany zimowe

General Leclerc

General Leclerc należy do odmian  mało wrażliwych na parcha gruszy oraz odpornych na mróz. Gruszki są polecane zarówno do jedzenia na surowo, jak  i na przetwory.  Owoce są duże i smaczne. Zbieramy je w ostatnich dniach września. Odmiana owocuje obficie.
Odmianę zapylają:  Komisówka oraz Konferencja.

Komisówka

Odmiana ta może rosnąć praktycznie w każdym regionie Polski. Jest odporna na parcha gruszy i radzi sobie z mrozem.
Komisówkę zapyla Klapsa.

Triumf Packhama

Mając w ogrodzie tą odmianę gruszy możemy liczyć na coroczny plon. Drzewa są wytrzymałe na mróz i mało odporne na choroby grzybowe. Owoce są smaczne i soczyste. Zbieramy je na przełomie września i października.

Dobrymi zapylaczami dla odmiany są: Bonkreta Williamsa oraz Paryżanka.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: