Mały ogród - jak powiększyć wizualnie ogród

Mały ogród - jak powiększyć wizualnie ogród

Skomentuj artykuł

Ogrody niezależnie od swej wielkości potrafią zachwycać swym naturalnym pięknem, zróżnicowaniem pod względem stylu oraz klimatycznością. Zależnie od własnych upodobań mamy możliwość uzewnętrznienia się i ukazana siebie na tym skrawku ziemi. Biorąc pod uwagę poziom trudności urządzania ogrodów, z pewnością więcej czasu należy poświęcić na aranżację małego ogrodu. Oczywiście, taka sytuacja ma miejsce przy świadomym i profesjonalnym podejściu do jego urządzania. Tak naprawdę wielu może uznać, że urządzenie małego ogrodu będzie mniej zajmujące. Ale czy osiągnięty efekt będzie zadawalający ? Czy nie będzie pełen błędów i niedociągnięć ? Małe ogrody to miejsca w których liczy się detal, nie ma mowy o pomyłkach, które zostaną zauważone i nie stracą na intensywności jak ma to miejsce w ogrodach charakteryzujących się większą powierzchnią.

Wielu z nas     chciałoby posiadać większy ogród. Często jesteśmy niezadowoleni z metrażu naszych małych, zielonych oaz, który nie pozwala na realizację wielu pomysłów. Pamiętajmy jednak, że nawet małe ogrody (poniżej 100m2) dają wiele możliwości. Wielu miłośników roślin nie posiada nawet niewielkiego skrawka ziemi, tak więc  cieszmy się z tego co mamy. Zastosowanie różnych sztuczek aranżacyjnych sprawi, że ogród zyska i na szerokości i na długości oraz zyska głębię. Skorzystanie z wielu bardzo popularnych zasad, stosowanych przy aranżacji małych ogrodów sprawi, że ogród wizualnie stanie się większy dostarczając nam jeszcze większej radości z jego posiadania.


Zasady, które należy uwzględnić przy aranżacji małych przestrzeni
   

Na niewielkiej powierzchni nie jesteśmy w stanie zrealizować licznych pomysłów, dlatego na samym początku należy dokładnie przemyśleć kwestię przyszłego ogrodu i po dokonaniu wyboru co do jego końcowego wyglądu, całość uwzględnić w projekcie. Projektując ogród pamiętajmy o zasadzie- Im mniej tym lepiej!, która jest niezbędna przy urządzaniu małych ogrodów. Liczą się wyrównane proporcje poszczególnych założeń oraz dobór odpowiedniej roślinności, która nie charakteryzuje się zbyt wysoką ekspansywnością. Nakreślony projekt należy konsekwentnie realizować aż do samego końca.

Małe ogrody

 

Małe ogrody

Ramy ogrodu
   

Monumentalne, pełne ogrodzenia nie są wskazane w przypadku niewielkich ogrodów. Wysoki szczelny żywopłot może powodować klaustrofobię. Jeżeli tylko możemy zrezygnujmy z nich. Ich usunięcie sprawi, że ogród stanie się jaśniejszy, pełen światła. Dopasowując jego styl do otaczającej nas przestrzeni sprawimy, że stanie się on częścią większej przestrzeni, dzięki czemu nie będziemy czuli się jak w klatce. W przypadku, gdy okolica nie jest zbyt ciekawa i nie dostarcza nam przyjemnego widoku, warto zastosować takie ogrodzenie, które po pierwsze nie będzie zajmowało dużo przestrzeni, a po drugie świetnie wkomponuje się w całościową aranżację. Przykładowo można zastosować ogrodzenie drewniane, które można obsadzić pnączem. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie np. grabu pospolitego na strzyżony, wąski żywopłot. Ogrodzenie drewniane można obsadzić pnączem, tak aby zakamuflować te widoczne ograniczenie. Świetnie, gdy wokół ogrodzenia rosną wyższe rośliny (drzewa i krzewy). Stosując piętrowość nasadzeń, przy zakamuflowaniu ogrodzenia sprawimy, że przestrzeń ogrodu wyda się o wiele większa i, że widoczne w dalszej perspektywie drzewa i krzewy, wizualnie, staną się częścią ogrodu.

Małe ogrody

 

Małe ogrody
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: