Mały ogród - jak powiększyć wizualnie ogród

Mały ogród - jak powiększyć wizualnie ogród

Skomentuj artykuł

Wnętrze ogrodu
   

Aby ogród zyskał więcej przestrzeni, warto go tak urządzić, aby nie brakowało w nim zróżnicowanych zakątków. Podział ogrodu na kwatery osłonięte np. wyższym żywopłotem uniemożliwi obserwatorowi ujrzenie ogrodu w całości. Aby ujrzeć poszczególne zakątki obserwator będzie musiał udać się w głąb ogrodu. Taki sposób aranżacji sprawia, że ogród wydaje się o wiele większy niż w rzeczywistości.
   

Pamiętajmy, aby zróżnicowane zakątki ( np. wypoczynkowy, wodny, warzywny, ziołowy itp.) łączyć płynnymi i harmonijnymi przejściami, aby nie wprowadzać zbędnego chaosu. Ogród powinien być harmonijny i spójny.


Najpopularniejsze sposoby na zmianę wizualnego postrzegania ogrodu pod względem jego wielkości

• Dobrym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu będzie zastosowanie płynnych i łagodnych linii rabat, trawnika, obrzeży itp.

• W przypadku długich, ale wąskich ogrodów, warto zastosować prostopadłe linie (rabaty, ścieżki, obrzeża itp.) w stosunku do dłuższego boku działki. Ten sposób sprawi, że ogród wyda się szerszy.

• Natomiast w przypadku krótkich, ale szerokich ogródków, należy stosować linie rabat, trawnika, ścieżek itp. równolegle w stosunku do dłuższego boku działki.

• Efekt głębi uzyskamy dzięki zastosowaniu roślin kwitnących chłodnymi barwami (barwa niebieska, biała, różowa, fioletowa, kremowa), które oddalają dane kompozycje, sprawiając wrażenie większej przestrzeni.

• Podobny efekt uzyskamy stosując trejaże, charakteryzujące się  specjalnym ułożeniem listewek, dzięki którym uzyskuje się złudzenie perspektywy, która optycznie zwiększa się, zyskując głębie.

• Większą przestrzeń uzyskamy sadząc rośliny charakteryzujące się większymi liśćmi bliżej domu np. przy kąciku wypoczynkowym, a rośliny o niewielkich i delikatnych liściach, bliżej granicy działki.  Duże liście skupiają uwagę, więc nie powinny znajdować się na skraju działki, gdyż będą ją przybliżać. Spowoduje to pomniejszenie i tak już niewielkiego ogrodu.

• Głębię zyskamy także sadząc rośliny zgodnie z ich wysokością, zachowując tzw. piętrowość nasadzeń.

• Optycznie powiększymy ogród, różnicując poziom powierzchni ogrodu, a więc wykorzystując tarasy połączone kilkoma stopniami. Wysokość nasypu powinna wzrastać w kierunku zewnętrznym.

 

Małe ogrody

 

Małe ogrody

• W niewielkich ogrodach warto zastosować także lustro. Powieszenie jego w wybranym miejscu, spowoduje optyczne powiększenie przestrzeni danego zakątka. Aby zyskać więcej naturalności należy pamiętać o zakamuflowaniu krawędzi lustra.

• Iluzoryczne malowidła na ścianach to kolejny sposób na optyczne powiększenie działki. W naszym kraju mało popularne, ale dające świetne efekty.

• Sadząc wyższe rośliny w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy, a niższe w kierunku granic ogrodu, także zyskamy wizualnie większy ogród. Podobnie jest z zastosowaniem ścieżek, które ulegają systematycznemu zwężeniu im bliżej znajdują się granicy ogrodu. Niestety efekt nie działa w drugą stronę, tak więc należy być ostrożnym przy tego typu założeniach.

• Świetnym sposobem są także tzw „ślepe” ścieżki, furtki, schody do nikąd itp. Ich zastosowanie ma na celu pobudzenie wyobraźni obserwatora, który widząc np. schody niknące za zwisającym pnączem, wyobraża sobie, dalsze przestrzenie, których tak naprawdę nie ma.

Aranżacja małych ogrodów jest bardzo pracochłonna, wymaga zwrócenia uwagi na szczegóły i taką aranżację, która nie będzie tożsama z chaosem i przesytem. Dzięki profesjonalnemu podejściu do projektu, z pewnością uda się stworzyć przytulny i harmonijne urządzony ogród. Pamiętajmy o optycznych sztuczkach, które pozwolą efektywniej wykorzystać niewielką powierzchnię. Niech mały ogród stanie się „większy” , a my bardziej nim usatysfakcjonowani.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: