Jesień w ogrodzie - jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie - jesienne prace w ogrodzie

4 komentarzy

Planując piękny ogród wiosną musimy pomyśleć o nim już jesienią. Jesień to okres nowych nasadzeń, okrywania  roślin przed nadchodzącymi przymrozkami , a także czas przygotowania gleby do wydania obfitych plonów w nadchodzącym sezonie. Warto więc zapoznać się z listą prac, które czekają każdego ogrodnika w okresie jesiennym.
 

Jesień to okres kiedy zbieramy warzywa z ogrodu, a na drzewach dojrzały już owoce. To okres kiedy z drzew opadają złociste liście, a jesienny wiatr niesie już pierwsze oznaki zimy. Jesień to również okres wykopywania cebulek mieczyków i lilii. Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu cebulki przechowujemy w ciemnym miejscu w temperaturze ok. 5-8⁰C. Jako ostatnie – zaraz po pierwszych przymrozkach wykopujemy karpy dalii. Ważne, aby kłącza dalii były przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu, gdyż mogą one łatwo ulegać procesom gnilnym. Dobrym sposobem jest przezimowanie karp w trocinach. Trociny bez problemu pochłoną nadmiar wilgoci, a jednocześnie zapewniają łatwy dostęp powietrza. Okres od sierpnia do końca listopada to czas wysadzina cebulek kwiatowych, które zakwitną wczesną wiosną. W tym okresie wysadzamy popularne krokusy, narcyzy, hiacynty, szafirki oraz przede wszystkim tulipany. Cebuli możemy wysadzić w specjalnych koszyczkach do uprawy cebulek kwiatowych. Koszyczki takie zabezpieczą cebule przed gryzoniami oraz ułatwią nam późniejsze wykopanie cebul. W tym okresie zaczynamy proces chłodzenia cebul kwiatowych do pędzenia. Warto zapoznać się z artykułem „Jak sadzimy cebulki kwiatowe?”

Nawozy jesienne

Nawóz jesienny do iglaków firmy Target

Okres końca lata i początek jesieni to czas uprawy roślin na poplon popularnie zwany zielonym nawozem. Wysiewamy nasiona roślin szybko rosnących, które to w momencie osiągnięcia 20-25 centymetrów przekopujemy, by pod ziemią uległy stopniowemu rozkładowi. Zabieg ten jest ekologiczny i doskonale wzbogaca glebę w składniki pokarmowe oraz poprawia jej strukturę. Najciekawsze rośliny na poplon to facelia, gorczyca, żyto, rzepak lub gryka. W dobrych sklepach ogrodniczych dostępne są mieszanki roślin na poplon. Rośliny ozime, takie jak rzepak czy wyka przekopujemy dopiero wiosną. Ważne jest abyśmy nie dopuścili do zawiązania się kwiatów i tym bardziej do wysypania nasion w roślin. Nasiona takie mogą zanieczyszczać nam późniejszą uprawę.

Jesień to najlepszy okres do nasadzeń oraz przesadzania drzew i krzewów. Rośliny przez okres od późnej jesieni do przedwiośnia zdążą się zakorzenić i wraz z nastaniem wiosny zaczną intensywny wzrost. W tym okresie okrywamy rośliny na zimę. Warto wyściółkować przestrzeń wokół roślin wieloletnich. Warstwa ściółki zabezpieczy rośliny przed mrozem oraz zatrzyma w okresie wiosennym wilgoć w podłożu. Ściółka dodatkowo blokuje wzrost chwastów oraz zabezpiecza korzenie roślin przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce w lecie.  Późną jesienią dokonujemy ostatnich cięć roślin pnących. Zabieg ten sprawi, że na wiosnę rośliny rozkrzewią się oraz intensywniej zakwitną w następnym sezonie. Pamiętajmy, o zabezpieczaniu oczka wodnego i strumienia ogrodowego na czas zimy. Po spuszczeniu części wody, zabezpieczamy rośliny oraz sprzęt ogrodniczy.

Jesień w ogrodzie

 

Ziemia, w której uprawiamy nasze rośliny wymaga przekopania. Ten prosty zabieg napowietrzy glebę i powstrzyma jej zbicie w okresie zimowym. W zależności od struktury gleby przekopujemy ją szpadlem lub widłami amerykańskimi. Należy jednak pamiętać, iż gleba przekopana jesienią nie wymaga grabienia. Pozostawione „bryły ziemi” zostaną stopniowo rozbite przez deszcz, śnieg i mróz. Przekupując ziemię warto wzbogacić ją w substancje odżywcze. Do wyboru mamy substancje naturalne takie jak np. obornik czy kompost  lub sztuczne nawozy fosforowo-potasowe o długim okresie rozkładu. Nawóz tak rozłoży się dopiero wiosną, gdy temperatura otoczenia wzrośnie. Obornik stosujemy najczęściej co 3 lata w ilości 3-6 kg/1m². Glebę z obornikiem przekopujemy dość płytko, co wpłynie na szybszy rozkład nawozu. Jesień to optymalny okres na wapnowanie zakwaszonej gleby. Nie należy jednak łączyć wapnowania z nawożeniem obornikiem.

Okres po zakończeniu sezonu wegetacyjnego to czas kiedy w ogrodzie każdy ma sporo pracy. Nie możemy jednak zapominać o roślinach uprawianych na balkonie oraz w mieszkaniach. Kwiaty balkonowe i tarasowe, chowamy do pomieszczeń gdzie będą mogły przezimować. Jednocześnie zaprzestajemy nawożenia oraz ograniczamy podlewanie roślin doniczkowych. Zadbane rośliny i ogród w okresie jesiennym wynagrodzą nam cały trud w następnym sezonie, warto więc przyłożyć się i wszelkie prace dokładnie zaplanować i wykonać starannie.

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: kamiloss, Tytuł: dmuchawa do liści

    niestety jesień juz widać w ogrodach poprzez spadające liście, ja postanowiłem od tego sezonu używać dmuchawy zamiast tradycyjnych grabek ;) tylko nie wiem czy model dmuchawy elektrycznej Stiga SBL 2600 el sprawdzi się?

  2. Dodał: Stefania, Tytuł: Pomoc w ogrodzie

    W październiku ogród absorbuje dużo czasu. Niegdyś nie wiedziałam od czego zacząć albo jakie czynności należny wykonać. Zaczęłam wówczas prenumerować "Ogród moich marzeń", usystematyzowała ona moją pracę.

  3. Dodał: dzof , Tytuł: zyzna ziemia

    bardzo dobre rady fahowe ,kompost obornik wspaniala rzecz dla naszej ziemi tylko jesienio z przekopaniem go na zime polecam ,ja tak stosuje nie ma lepszej pruchicy plony gwarantowane.

  4. Dodał: halina , Tytuł: jesien w ogrodzie ....jesiencie

    artykul ciekawy i fachowy sliczne zdjecia.czy cebulki zeszlo roczne tez nalezy okrywac ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Jesień

Koniecznie zobacz: