Wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosowisko w ogrodzie

1 komentarzy

Wrzosy są roślinami niezwykłymi, które praktycznie przez cały okres letni oraz początek jesieni, zaskakują nas swoimi przecudnymi barwami. Krzewinki te, odpowiednio skomponowane i wysadzone w grupach, tworzą wspaniały efekt wrzosowiska, czyli terenu porośniętego różnokolorowymi, niewysokimi, ale za to rozległymi okazami, przeplatanymi niskimi drzewkami iglastymi, czy ozdobnymi trawami. Oczywiście efekt taki nie jest trudny do uzyskania, wystarczy trochę terenu, smykałka do tworzenia kompozycji i odrobina chęci.

Rośliny wrzosowate

Bardzo liczna rodzina roślin, występujących naturalnie w Europie, obu Amerykach, a także w niektórych rejonach Azji i Afryki. Mogą mieć bardzo różny pokrój, od krzewinek, poprzez krzewy do niedużych drzew. Spotkać można kilka tysięcy gatunków wrzosowatych, zebranych w ponad stu rodzajach, jednak w naszym kraju naturalnie znajduje się tylko kilkanaście z nich. Są to m.in.: wrzos, bażyna, chamedafne, wrzosiec, różanecznik, modrzewnica, pomocnik, mącznica, borówka, gruszyczka, korzeniówka.

Gatunki te bardzo często są zimozielone, posiadając skrętoległe, pojedyncze, często szpilkowate listki, niedużych rozmiarów. Latem pojawiają się kwiaty. W zależności od danego okazu mogą być większe lub mniejsze, zawsze obupłciowe (do zapylenia wymagana jest obecność owadów), promieniste, na większości gatunków zrosłopłatkowe i wytwarzające różne kolory. Po przekwitnieniu pojawiają się torebki nasienne lub nieduże jagody.


Co oprócz wrzosowatych?

Wrzosowisko charakteryzuje się przeogromną paletą barw, jakimi możemy się zachwycać w czasie kwitnienia roślin. Nie ma mowy tutaj o monotonii, ale niektórzy z nas pragną dodać kilka innych gatunków, by nadać naszemu ogrodowi indywidualny styl. Do tego celu wspaniale nadają się wszelkiego rodzaju rośliny iglaste, zarówno drzewa, jak i krzewy. Jeżeli brakuje nam dużych kwiatów, możemy zdecydować się na różaneczniki oraz rośliny cebulowe. Idealnie komponują się tutaj również wszelkiego rodzaju trawy ozdobne, takie jak np. trzęślica. Jeżeli jesteśmy fanami rabatek kwiatowych, dodajmy własną kompozycję astrów lub innych, lubianych przez nas gatunków kwitnących. Dowolność jest tutaj bardzo duża. Wrzosowiska wspaniale składają się też w jedną całość ze skalnikami oraz rosnącymi na nich roślinami do ogrodów skalnych.

Wrzosowisko
Wrzosowisko

Jakie miejsca pod wrzosowisko?

Nasze własne wrzosowisko możemy założyć praktycznie wszędzie, jednak nie wszędzie nasze rośliny będą się dobrze czuły i zdrowo kwitły. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na ich indywidualne zapotrzebowanie, ale bez większego problemu możemy stwierdzić, iż powinno to być miejsce słoneczne lub zacienione tylko przez krótką część dnia, o glebie przepuszczalnej, z pH około 5, czyli kwaśnej oraz z dużą ilością wilgoci, lecz nie podmokłą.

Wrzosowisko
Wrzosowisko

Skąd brać inspirację?

Zakładając własne wrzosowisko, podstawową inspirację powinniśmy czerpać z natury. Wycieczka w miejsca, gdzie występują te rośliny może być nie tylko ciekawa i pouczająca, ale również sprawi, iż będziemy w stanie nadać naszym okazom warunki najbardziej zbliżone do tych, jakie w procesie zasiedlania terenów naturalnych wybrały same. Oczywiście naszą przygodę z wrzosowiskiem możemy potraktować również jako tworzenie własnej kolekcji roślin wrzosowatych. Niezastąpiony będzie wtedy spacer po ogrodzie botanicznym.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: anita, Tytuł: wrzosowisko

    są to istotne informacje dla osoby ,która dzisiaj zakupiła 5 doniczek wrzosu

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie