Kompot z truskawek

Kompot z truskawek

1 komentarzy

Czerwiec oraz lipiec są miesiącami, w których wśród owoców prym wiodą truskawki. Można spotkać je praktycznie na każdym bazarku, w każdym sklepie, czy supermarkecie. Owoce te cieszą się tak wielką popularnością nie tylko ze względu na ich dość niską cenę, ale przede wszystkim ze względu na ich niepowtarzalny smak, cudowny aromat oraz orzeźwiające właściwości. Niektórzy z nas nie potrafią sobie wyobrazić lata bez sezonu truskawkowego. Owoce te można zjadać na surowo, ale również przyrządzać z nich niesamowite desery, potrawy lub przetwory. Jednym z bardziej popularnych ze sposobów na wykorzystanie truskawek jest kompot, którego nie da się zastąpić niczym innym w letnie, upalne dni. Jest mało wymagający, prosty i szybki w przygotowaniu, a przechowywany w lodówce może stanowić źródło orzeźwienia dla całej rodziny.

Przygotowanie kompotu z truskawek jest niezwykle proste. Przede wszystkim wybieramy ładne i zdrowe truskawki, które w okresie letnim bardzo łatwo jest dostać. Można go przygotowywać również z mrożonych owoców, ale zabieg ten jest zbędny, jeżeli mamy do dyspozycji świeże. Wszystkie truskawki dokładnie myjemy, szczególnie zwracając uwagę na piasek, który lubi się na nich osadzać, zwłaszcza gdy rosną w przydomowych ogródkach, a nie na większych, zorganizowanych plantacjach. Pozbywamy je również szypułek, które nie dodadzą smaku naszemu kompotowi. Ważna jest kolejność postępowania - najpierw myjemy, a później usuwamy szypułki, gdyż owoce wchłaniają wodę, przez co stają się mniej słodkie. W międzyczasie wyrzucamy owoce nadgniłe, gdyż nawet pojedyncza taka sztuka może pogorszyć smak naszego dzieła. Tak przygotowane owoce wrzucamy do wody i stawiamy na palnik. Trzymamy do momentu zagotowania się wody, po czym wyłączamy gaz. Kompot z truskawek nie powinien się dłużej gotować, aby owoce się nie rozgotowały i nie porozpadały. Na końcu dodajemy odrobinę cukru, jeżeli stwierdzimy, że jest za mało słodki.


Proporcje truskawek do ilości wody mogą być różne i uzależnione od naszych upodobań. Im więcej truskawek tym kompot będzie bardziej aromatyczny. Optymalne jest danie od pół do kilograma truskawek na jeden litr wody. Do naszego napoju można dodać również inne składniki, które będą urozmaicały nasz deser. Dodając odrobinę soku z cytryny, uzyskamy lekko kwaskowaty smak. Z przypraw dobrze komponuje się również cynamon i goździki. Kompot z truskawek może być robiony również z dodatkiem innych owoców. Najczęściej dodawane są jabłka oraz rabarbar, które w sezonie truskawkowym łatwo dostaniemy na każdym bazarku warzywnym. Dodając owoce twardsze od truskawek musimy pamiętać, aby właśnie one były dodawane jako pierwsze, gdyż ich czas gotowania jest dłuższy od miękkich truskawek.

Kompot z truskawek
Kompot z truskawek

Własnoręcznie przygotowany kompot z truskawek może być podawany do każdego obiadu, czy też innego posiłku. Schłodzony jest idealny na ciepłe letnie popołudnia i wieczory, a także jako chwila ochłody w czasie prac w ogrodzie, czy odpoczynku w altanie. Jest idealnym rozwiązaniem jako napój orzeźwiający w przerwie zabawy dla naszych dzieci, gdyż jest znacznie zdrowszy i bardziej naturalny od każdego z dostępnych napojów w sklepach. Dodatkowo znajdujące się w nim owoce są wyśmienitą przekąską, gdy odrobinę zgłodnieliśmy, a nie nastała jeszcze pora obiadowa.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marta, Tytuł: truskawki w słoikach

    dlaczego truskawki w słoikach tracą smak i kolor po dłuższym przechowaniu w spiżarni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także