Sadzenie tulipanów

Sadzenie tulipanów

2 komentarzy

Sadzenie tulipanów nie należy do trudnych czynności. Jednak, abyśmy otrzymali z cebul ładne kwiaty, powinniśmy poznać kilka zasad.

Zakup cebul

Kupując cebule tulipanów oraz wszelkich innych roślin doniczkowych wybieramy tylko zdrowe egzemplarze.  To znaczy takie cebule, które nie są zaatakowane przez choroby, nie gniją i nie posiadają uszkodzeń mechanicznych, które powstają na skutek złego transportu  czy niewłaściwego obchodzenia się z cebulami.

Warto kupować jak największe cebule, im będą one okazalsze tym efektywniejsze kwiaty uzyskamy. Poza tym duża cebula kwitnie na ogół  dwa razy.
Cebule powinniśmy kupować tuż przed sadzeniem. Najlepiej zaopatrzyć się w nie pod koniec lata lub na jesieni. Nie wskazany jest ich zakup wczesną  wiosną, ponieważ jest duża szansa, że nie zakwitną, a nawet nie wykiełkują.  Dlatego, że dobrze ukorzenią się tylko wtedy, gdy posadzimy je późnym latem, bądź na jesieni.

Stanowisko, podłoże i nawożenie ….

Tulipany możemy uprawiać zarówno  w miejscu słonecznym, jak  również w półcieniu.
Gdy zdecydujemy się jednak  na uprawę doniczkową kwiatów w domu, to warto im   zapewnić chłód.
Ziemia, w której zamierzamy posadzić tulipany powinna być bez chwastów i spulchniona. Warto zmieszać ją z kompostem. Nie powinniśmy sadzić tulipanów na miejscu, które w poprzednim roku, zajmowały rośliny cebulowe.

Tulipany rosnące w gruncie  wiosną można zasilić nawozem mineralnym. Poza tym na początku wzrostu roślin warto zasilić je azotem, który pomoże tulipanom wytworzyć ładne liście i pąki kwiatowe.  Idealnym nawozem azotowym jest Saletra. W okresie kwitnienia tulipanów, warto nawieźć je nawozami bogatymi w potas i fosfor. Pomogą one roślinie między innymi wytworzyć kwiaty.

Sadzenie tulipanów …..

 

Zanim posadzimy cebule tulipanów musimy je dokładnie obejrzeć, aby wyeliminować te, które są zaatakowane przez choroby, uszkodzone mechanicznie czy za małe do sadzenia. Po tej czynności należy cebule zaprawić. Zabezpieczy je to przed atakiem chorób.
Zaprawianie roślin cebulowych polega na  moczeniu cebul około półgodziny w preparacie do zaprawiania.

Możemy posadzić cebule kupione w sklepie, te które posiadamy z zeszłego roku oraz te, które rozmnożyliśmy sami.

Cebule tulipanów rozmnażamy z cebulek przybyszowych. Jednak, ponieważ często nie uzyskujemy  pożądanych efektów warto kupować nowe cebulki, bez rozmnażania starych.
Cebule warto sadzić do ziemi przy pomocy sadzarki do cebul. Jest to urządzenie dostępne w każdym sklepie, przy pomocy, którego łatwiej jest zrobić nam odpowiedni dołek w ziemi do zasadzenia tulipana oraz innych roślin cebulowych.

Kwiaty sadzimy w rzędach, wykopujemy jeden długi podłużny dołek i układamy w nim obok siebie cebule, które potem zasypujemy warstwą ziemi. Tulipany  powinno się sadzić na głębokości dwunastu centymetrów, rośliny sadzimy najczęściej od końca września do pierwszych dni listopada.
Pomiędzy sadzonymi cebulami powinien być zachowany kilkucentymetrowy odstęp, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, zarówno pod jak i nad ziemią.

Cebule możemy, również posadzić w plastikowym koszyczku do sadzenia cebul. Do koszyczka kładzie się kilka sztuk tulipanów. Takie posadzenie znacznie ułatwia zbiór cebul oraz zapobiega uszkodzeniu przy wykopywaniu ich z ziemi.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Wiesiek, Tytuł: Zimowanie cebul

    Nie do końca rozumiem: cebule "powinno się w czerwcu wykopać z ziemi i wsadzić do niej ponownie na jesieni.(...) Wykopanie cebul pozwoli, także ochronić je przed wilgocią oraz mrozem". Trzymamy wykopane ponad rok, czy też czekamy na mrozy między czerwcem a jesienią?

  2. Dodał: marian, Tytuł: sadzenie tulipanów

    artykuł bardzo dobrze instruuje działkowca o sposobie postępowania z tulipanami od posadzenia do przekwitnięcia.oceniam artykuł bardzo wysoko.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: