Uprawa tulipanów

Uprawa tulipanów

2 komentarzy

Tulipany to jedne z najładniejszych wiosennych kwiatów cebulkowych. Kiedyś były dostępne w sprzedaży dopiero od kwietnia, obecnie można się nimi cieszyć już w styczniu. Tulipany są tak lekkie i kolorowe jak wiosna. Pochodzą one z Azji i należą do rodziny Liliowatych.

Pięknie wyglądają w ogrodzie, szczególnie rosnąc w grupie,  bardzo go rozweselają masą barw.  Warto łączyć zarówno kolory jak i odmiany kwiatów tulipanów.

Kwiaty mają kolory od białych, poprzez czerwono żółte , czarne do czerwonych o strzępionych obwódkach.

Uprawa Tulipanów

Stanowisko –  Może być zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Jeżeli jednak uprawiamy tulipany w domu w doniczce to powinny one mieć chłodno.

Podlewanie –  Jeżeli uprawiamy kwiaty w doniczce w mieszkaniu, czy w skrzynce balkonowej to podlewamy dwa razy w tygodniu, a w upalne lato zawsze wtedy kiedy mają za sucho. Tak samo jak tulipany uprawiane w gruncie podlewamy tylko wtedy, gdy na skutek braku opadów deszczu mają za sucho.

Rozmnażanie – Z cebulek przybyszowych. Jednak nie jest to najłatwiejszy sposób, lepiej więc kupić nowe cebulki w sklepie. Najlepiej te największe i te, które  nie są sprzedawane  na wagę w hipermarkecie.

Nawożenie –  Na wiosnę tulipany rosnące w gruncie zasilamy nawozem mineralnym.
Kwitnienie – Kwiaty kwitną od kwietnia do maja.

Temperatura – Za wysoka temperatura w mieszkaniu skraca czas kwitnienia. Nie przeszkadza natomiast roślinom niska temperatura.

 

Uprawa tulipanów - sadzenie tulipanów

Uprawa tulipanów - sadzenie tulipanów

Zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli kupimy w kwiaciarni tulipany w doniczce, które będą kwitły lub już zakwitły to po przekwitnięciu nie wyrzucamy cebul do kosza, tylko czekamy, aż zaschną liście i jesienią sadzimy cebule w ogrodzie.

Tulipany

Uprawa tulipanów

Zasadniczo tulipany mogą zajmować to samo stanowisko nawet do trzech lat, jednak latem pozostawione w wilgotnej ciepłej ziemi cebule mogą zostać zaatakowane przez choroby. Dlatego warto co rocznie  w lipcu wykopać cebule. Oczyścić  je, osuszyć i usunąć chore. Potem należy położyć  je w suchym, chłodnym miejscu  i zasadzić jesienią do gruntu.
Cebule sadzimy jesienią na przełomie września i października, a nie na wiosnę. Dlatego, że cebule posadzone na jesieni są dobrze ukorzenione, mają odpowiednią długość i lepiej kwitną.

Pędzenie tulipanów

Można tak przygotować cebule kwiatów, żeby zakwitły nam zimą w pokoju. Jeżeli chcielibyśmy, żeby kwiaty zakwitły nam na Święta Bożego Narodzenia, to w okresie od połowy września do pierwszych dni listopada sadzimy cebule do doniczek.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Irena, Tytuł: Przed posadzeniem cebulek tulipanów

    Słyszałam,a tu nikt o tym nie pisze-iz przed posadzeniem cebulek tulipanów nalezy cebulki zamoczyć w środku przeciwgrzybicznym.Czy ktos wie w jakim?Jaka nazawa jest tego srodka?Napiszcie na bernadeta13@wp.pl

  2. Dodał: maria, Tytuł: obcięte liście

    co zrobić kiedy już obcięłam liście tulipanów? można jakoś uratować cebulki aby zakwitły ponownie?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: