Sadzenie tulipanów

Sadzenie tulipanów

2 komentarzy

Poza tym tulipanów nie musimy koniecznie uprawiać na rabacie, mogą one, także rosnąć w doniczce. Wystarczy, że będzie ona wystarczająco duża i będzie miała dziurki w podstawie, żeby nadmiar wody mógł wypłynąć na podstawkę. Aby zapobiec gniciu cebul, warto, również na dno doniczki wyłożyć warstwę drenażu. Na drenaż sypiemy ziemię, na którą kładziemy cebule i  zasypujemy je ziemią. Tulipany w doniczce powinny być posadzone na taką samą głębokość w doniczce jak w glebie.  Na koniec tulipany solidnie podlewamy. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Jeżeli uprawiamy tulipany w domu to temperatura nie powinna przekraczać dziesięciu stopni.

Pędzenie cebul

Można tak przygotować cebule kwiatów, żeby zakwitły nam zimą w pokoju. Jeżeli chcielibyśmy, żeby kwiaty zakwitły nam na Święta Bożego Narodzenia, to w okresie od połowy września do pierwszych dni listopada sadzimy cebule do doniczek. Sadzimy po około cztery cebule, tak żeby z ziemi wystawał jedynie czubek cebuli. Po  posadzeniu podlewamy rośliny, po czym przenosimy doniczki do ogródka i przysypujemy ziemią na około dwadzieścia centymetrów. W czasie mrozu należy doniczki zabrać z ogrodu. Po upływie ośmiu tygodni zabieramy doniczki z ogródka i zanosimy do chłodnego oraz ciemnego pomieszczenia. Gdy łodyga tulipana urośnie do około dziesięciu centymetrów przenosimy doniczki na jasne stanowisko do pokoju.

Pielęgnacja

Jeżeli kupimy w kwiaciarni tulipany w doniczce, które będą kwitły lub już zakwitły to po przekwitnięciu nie wyrzucamy cebul do kosza, tylko czekamy, aż zaschną liście i jesienią sadzimy cebule w ogrodzie.

Cebule sadzimy jesienią na przełomie września i października, a nie na wiosnę. Dlatego, że cebule posadzone na jesieni są dobrze ukorzenione, mają odpowiednią długość i lepiej kwitną.
Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu skraca czas kwitnienia kwiatów.

Warto wiedzieć, że ……

Gdy nie chcemy rozmnażać tulipanów z nasion, to po przekwitnięciu kwiatów ucinamy łodygi. Zapobiega to powstaniu na nich „owoców” z nasionami, które znacznie osłabiają cebulę i często uniemożliwiają jej wydanie kwiatów w następnym roku. 


Zbiór cebul i  przechowywanie ….

Zasadniczo tulipany mogą rosnąć trzy lata na jednym miejscu, jednak nie powinno się ich w ten sposób uprawiać.

Cebule tulipanów powinno się w czerwcu wykopać z ziemi i wsadzić  do niej ponownie na jesieni.  Jest kilka powodów, dla których warto to zrobić. Przede wszystkim tulipany rosnąc cały czas na jednym stanowisku słabiej rosną i kwitną. Poza tym wykopując cebule możemy oddzielić od cebuli matecznej młode cebulki, co pozwoli tej pierwszej lepiej się rozwijać. W ten sposób rozmnożymy, również kwiaty. Wykopanie cebul pozwoli, także ochronić je przed wilgocią oraz mrozem. Umożliwi, również odseparowanie chorych egzemplarzy od zdrowych, żeby ich nie zarażały. Chorych cebul nie opłaca się ratować, należy je wyrzucić do kosza, nie wolno kłaść ich na kompost.
Nie wykopujemy z ziemi po sezonie tylko gatunków botanicznych tulipanów, które na jednym stanowisku mogą rosnąć wiele lat i którym to służy.

Cebule tulipanów należy przechowywać w miejscu suchym i ciepłym. Po wykopaniu z ziemi suszymy je w skrzyneczce lub w innym płaskim pojemniku  w miejscu zacienionym, najlepiej pod dachem, gdzie jest dobry przepływ powietrza. Podczas suszenia powinny być one luźno rozłożone a nie leżeć jedna na drugiej.  Po wysuszeniu czyścimy je z pozostałych na nich zanieczyszczeń i oddzielamy  młode cebulki od cebuli matecznej. Potem wkładamy je z powrotem do skrzyneczki, gdzie są przechowywane do momentu sadzenia. Zmieniamy im tylko stanowisko na chłodniejsze o temperaturze około dziesięciu stopni.  Co jakiś czas przeglądamy cebule, żeby usunąć te, które są chore. 

Choroby

Jeżeli podczas odpoczynku, zimowania cebule będą miały wilgoć może nastąpić zgnilizna cebul. Poza tym cebule atakuje, także pstrość tulipana czy szara pleśń oraz wiele innych chorób. Najgroźniejsze z nich są choroby wirusowe.

Jednym z piękniejszych widoków jest patrzenie na pole, na którym rośnie kilka odmian tulipanów o różnych kolorach płatków.

Agnieszka Krakowiak

2 komentarzy

  1. Dodał: Wiesiek, Tytuł: Zimowanie cebul

    Nie do końca rozumiem: cebule "powinno się w czerwcu wykopać z ziemi i wsadzić do niej ponownie na jesieni.(...) Wykopanie cebul pozwoli, także ochronić je przed wilgocią oraz mrozem". Trzymamy wykopane ponad rok, czy też czekamy na mrozy między czerwcem a jesienią?

  2. Dodał: marian, Tytuł: sadzenie tulipanów

    artykuł bardzo dobrze instruuje działkowca o sposobie postępowania z tulipanami od posadzenia do przekwitnięcia.oceniam artykuł bardzo wysoko.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: