Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Fuksja, Ułanka - Fuchsia

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Fuksja, Ułanka - Fuchsia
  • Fuksja, Ułanka - Fuchsia

Dodatkowe: 25 z 280

Pozostale zdjęcia: Fuksja, Ułanka - Fuchsia
Opis:

Fuksja pochodzi z Azji Wschodniej, Afryki i obejmuje kilkadziesiąt gatunków. W ostatnim czasie dość popularna, dzięki wszechstronnemu zastosowaniu (mieszkania, balkony, tarasy, ogrody). Rodzina fuksji obejmuje ponad dwa tysiące gatunków, jednak cenionych jest zaledwie około pięćdziesięciu. Fuksja ma krzewiasty pokrój i bardzo dekoracyjne kwiaty (pojedyncze, pełne, jednobarwne, dwubarwne, w wielu kolorach). Dostępne gatunki charakteryzują się pędami wzniesionymi, zwisającymi, choć przy naszej ingerencji mogą przybrać formę drzewka, kuli itd. Fuksja gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, to będzie bardzo intensywnie kwitnąć.

Uprawa:

Formy hodowane w mieszkaniach w okresie letnim musza mieć zapewnione miejsce z dostępem do świeżego powietrza osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimujemy je w temperaturze na poziomie 12ºC- 13ºC w jasnym pomieszczeniu. W lutym pędy przycinamy na 2-3 oczka. Wraz z pojawieniem się nowych odrostów, systematycznie zwiększamy podlewanie, nawożenie i temperaturę. Nawożenie przeprowadzamy, co tydzień, od lutego do października. Przesadzamy wiosną (marzec) do nieco większej donicy, w ziemię do kwiatów doniczkowych, pH 5,8- 6,5. Rozmnażanie natomiast odbywa się poprzez sadzonki pędowe, nieco zdrewniałe u nasady, wybrana sadzonka powinna mieć około 5-6 par liści, przy czym dolna para liści musi być usunięta. Ukorzenienie można przeprowadzić od razu w podłożu lub w wodzie. Oba sposoby są dość skuteczne. Fuksje hodowane na zewnątrz muszą mieć zapewnione stanowiska umiarkowanie słoneczne do półcienistych ale bez bezpośredniego intensywnego oświetlenia słonecznego.. Przed nadejściem mrozów muszą się znaleźć w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, którego temperatura winna być na poziomie 5-8ºC. W takich warunkach ograniczamy podlewanie, uważając tylko, aby bryła całkowicie się nie przesuszyła. Opadające liście na bieżąco usuwamy, aby nie stały się zaczątkiem różnego rodzaju chorób. Jako miejsce do przezimowania można wybrać piwnicę, budynek gospodarczy lub nie ogrzewaną za intensywnie klatkę schodową w bloku.

Zastosowanie:

Fuksja znakomicie nadaje się na balkony, do mieszkań, na tarasy, można stworzyć z nich piękne formy pienne, które znakomicie się prezentują. Dostępność form zwisających jak i wzniesionych daje spore możliwości kompozycyjne.

Kwitnienie:

Ułanka kwitnie zazwyczaj od kwietnia do października.

Zimowanie:

Fuksja zimuje w zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach.Uwagi:

Fuksje mają jeden problem, mianowicie są podatne na choroby. Fuksja najbardziej jest narażona na szarą pleśń, objawiającą się żółtymi a następnie brunatniejącymi i gnijącymi plamami, które z czasem pokrywają się szarym, pylącym nalotem. Poza nią może wystąpić rdza, choroba grzybowa, którą możemy poznać poprzez brunatne nabrzmienia, które wraz z upływem czasu zaczynają pylić. Ze szkodników najczęściej spotykanymi są przędziorki, wciornastki, roztocza, mszyce, mączliki. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: fuksja - ułanka

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.50 / 10 razy oceniany

Artykuł ma 38 komentarzy:

Tytuł: fuksja

wlasnie przenioslam fuksje z balkonu do pokoju.obawiam sie czy przetrwa do przyszlego roku,temperatura pomieszczenia bedzie ok 20 st.c.

dodał(a): t

Tytuł: fuksja

radzę wziąć zaszczepkę i po ukorzenieniu wsadzić do doniczki.dorosła roślina może nie przetrwać.

dodał(a): Halina

Tytuł: fuksja

fuksja najlepiej jest ja spriskiwac co jakis czas letnia woda...

dodał(a): Jolanta

Tytuł: Fuksja

z balkonu do piwnicy.Nie przesuszyć korzeni.

dodał(a): Jerry

Tytuł: Fuksja po zimie

Moja fuksja po zimie nie ma ani jednego liścia.Zimowała w piwnicy.Na jesień po wniesieniu z balkonu opadły jej wszystkie liście i kwiaty i tak jest do dziś. Czy to jest normalne.Co dalej z nią mam robic?

dodał(a): wiesia

Tytuł: Re:Fuksja po zimie

Przytnij wszystkie pędy o 1/3 dł - roślina rozkrzewi się poniżej i pojawią się liście,podlewaj umiarkowanie w zależności od suchości ziemi;od kwietnia z nawozem co 2 tygodnie. Na przyszłość,Wiesiu nie przenoś fuksji na zimę do piwnicy-za ciemno i za ciepło.Moja fuksja zimuje na strychu w temp.12 st na widnym parapecie i nie traci liści w ogóle.Powodzenia

dodał(a): Arietta

Tytuł: fuksja

Mam problem z mszycami. Są one białe, latające i nie mogę się ich pozbyć. Liście roślin stają się lepkie i opadają.Czym to zwalczyć?? Proszę o pomoc!!! dodam, że Prymol i tym podobne środki w aerozolu nie pomagają.

dodał(a): Monika

Tytuł: Fuksja

Kto wie kiedy można ją przenieść na balkon?

dodał(a): Dorota

Tytuł: Fuksja - Przenoszenie na balkon

Ja na balkon zawsze wynoszę ją wtedy, gdy noce stają się cieplejsze, tzn. nie ma już nocnego mrozu. Teraz zrobiłam to w pierwszej połowie kwietnia, ale to zawsze zależy od warunków meteorologicznych.

dodał(a): Monika

Tytuł: ffuksja

super kwiatek

dodał(a): ewa

Tytuł: Fuksja

kiedyś kupiłam pięknie kwitnącą fuksje,za kilka dni opadły prawie wszystkie pąki i kwiatki,teraz boję się znów kupić,chociaż bardzo mi się podoba.

dodał(a): irena

Fuksję należy obficie podlewać i nie pozwolić aby została przesuszona, co z powoduje opadnięciem kwiatów a nawet pąków ( tak jak mogło być w przypadku pani Ireny). Do tego fuksja powinna być systematycznie nawożona odżywkami do kwiatów kwitnących.

dodał(a): Monika

Tytuł: fuksja

moje fuksje zimują w piwnicy,tak iuż od sześciu lat.W lutym przynoszę do domu przycinam'przesadzam do świeżej ziemi.Jak już jest ciepło przenoszę na balkon i pięknie kwitną.

dodał(a): Róża

Tytuł: fuksja

Ja właśnie kupiłam 4 dni temu fuksję:)nie ma kwiatów ale ma pąki. Na razie jest dobrze, stoi sobie na balkonie. Musiałam ją przesadzić bo jak wiał wiatr to mi ją przewracał i kilka gałązek, małych na szczęście, połamał. Teraz ma cięższą doniczkę:)

dodał(a): gonia911

Tytuł: fuksja

Pomimo tego, że mam nowe listki małe i paczki ciągle zastanawiam się czy faktycznie mi ta fuksja przetrwa. Kupiłam piękną dużą a teraz trochę jej powiędły liście, zmizerniała i chyba wiatr jej przeszkadza. Czy powinnam ją wziąć do domu? Czy zostawić na balkonie? i czekać. Mała jest nowym nabytkiem ma zaledwie 2 dni więc na razie jest ładna:) jeszcze mam zamiar kupić ze dwie małe ale inne odmiany gdyby faktycznie ta duża mi padła

dodał(a): gonia911

Tytuł: fuksja

Wczoraj kupiłam fuksj- jaka to piękna roślina!! Zawsze je lubiłam i podziwiałam i teraz jak mam mieszkanie z balkonem mogłam ją kupić;-)))

dodał(a): Tusia2424_

Tytuł: Fuksja

Do Pani Moniki !!!!! Te latające "mszyce" to mączliki bardzo lubią żerować na fuksji. Proszę poczytać o mączlikach tam pisze jak je zwalczać wyglądają jak białe muszki .

dodał(a): Mela

fuksja nie lubi silnego wiatru ani palącego słońca, ponieważ kwiat jak i liść zostają oparzone. A ciągłe trzymanie w domu spowoduje pojawienie się mszyc!!! a na nie jak na razie nie znalazłam sposobu:( Tak więc najlepiej trzymać ją w miejscu zawietrznym oraz osłaniać od słońca w największe upały.

dodał(a): Monika

Tytuł: Fuksja

Witam czy padający deszcz może zaszkodzić fuksją? Bo nie wiem czy mam zdejmować skrzynki i chować przed deszczem. U jednej fuksji zaczęły opadać listki. Może to własnie wina zbyt obfitych opadów. Proszę o odpowiedź

dodał(a): Agawak5

Tytuł: Fuksja

Witam Mam na balkonie fuksje w skrzynkach. Od pewnego czasu na jednej fuksji na liściach pojawiły się brązowe plamy i te liście zaczynają mi opadać. Proszę mi podpowiedzieć co może być przyczyną. Może to przez ostatnie duże opady deszczu. One mają zamokro.

dodał(a): Agawak5

Tytuł: Brązowe plamy na Fuksji

Takie plamy na liściach to objaw zbyt intensywnego podlewania i związane jest z rozwojem grzybów. Zwalcza się dostępnymi preparatami chemicznymi (niestety).Nie znam środka organicznego zdolnego temu zapobiec. Fuksja to trudna roślina w uprawie, choć na pozór wydaje się to łatwe. Największe problemy występują w trakcie zimowania i po.

dodał(a): Maciek

Tytuł: fuksja

Ja swoje fuksje jak bardzo pada biorę do domu bo po tych ostatnich opadach i chłodzie zmarniały trochę a dokupiłam ostatnio jeszcze dwie małe i szkoda mi by było gdyby od razu padły. W domu mam dwie odmiany wiszącej fuksji tez tegoroczny zakup więc małe sadzonki. Już mam dwa kwiatuszki:))biało czerwona i biało fioletowa:)))końcem kwietnia kupiłam dużą wisząca fuksje na balkon i mi padła:((maj był chłodny i wietrzny i nie wytrzymała dlatego jak kupiłam te nowe wiszące, zostawiłam je w domu. Wiem, że ponoć mszyce się lęgną jak jest w domu ale tak mi się podoba a nie mam sumienia narażać ją na to co wcześniejszą. Chyba,że pogoda się unormuje w miarę i nie będzie takich ulew. Na dodatek ja w sobotę miałam mały 5 minutowy grad. Na szczęście przetrwały kwiaty na balkonie oprócz niecierpka, którego próbuję teraz "reanimować" w domu.

dodał(a): gonia911

Tytuł: fuksja

Mam na balkonie fuksje,piękny kwiat.teraz chyba przez te deszcze trochę zmarniała.Co robić kiedy kwiat opadnie i zostanie owoc,obcinać go?

dodał(a): mariola

Tytuł: fuksja

Kupiłam fuksję o dużych kwiatach. Pięknie na balkonie rozkwitły. Następne wyrastają mniejsze i nie rozkwitają do końca ( białe końce są złączone na czubku i nie podnoszą się otwierajęc fioletowy środek).

dodał(a): Jola

Tytuł: do marioli

ja owoców nie obcinam tylko zostawiam,potem kiedy nie ma kwiatów są ozdobą na roślinie,oczywiście nie ze wszystkich są tak piekne owocostany,ale jednego roku miałam okazy ponad 1 cm.najlepiej na początku kwitnienia obcinać ,wtedy cała siła idzie w kwiaty,a nie w owoce,a pod koniec kwitnienia można zostawić,ale to do ciebie należy wybór.jeśli masz jakieś pytania,podaj swój numer gg,chętnie odpiszę na temat fuksji i nie tylko.

dodał(a): malopik

Tytuł: pąki nie rozwijają się i opadają

Co jest przyczyną? Moja fuksja ma mnóstwo pąków i nie mogę doczekać się żeby zobaczyć ich kwiat - bo każdy pąk opada. Co jest przyczyną?

dodał(a): Marzena

Tytuł: fuksja

moja fuksja w ogóle nie chce kwitnąć.Liście się rozrastają a pąków jak nie było tak nie ma. Co robić? Dodam że roślina jest nawożona

dodał(a): Angela

Tytuł: Fuksja

fuksja to mój ukochany kwiat jednak niestety nie działa to w druga stronę po zakupie pięknie kwitła i rosła jednak po tygodniu zaczęła marnieć w tej chwili praktycznie uschła co robić? ps. podlewałam ją:)

dodał(a): Ewelina

Tytuł: fuksja na domu

witajcie ja swoja fuksje przenioslam do domu przed przymrozkami,przezimowala i kwitla gubila listki ale puszczala nowe pedy,przed wyjeciem na balkon na wiosne przycielam na wysoksc 10cm pieknie odbila i kwitnie podlewam codziennie wieczorem nic wiecej nie obie.POWODZENIA

dodał(a): EWA1

Tytuł: T:FUKSJA W DOMU

NIC SIE NIE MARTW NAPEWNO PRZETRWA TYLKO JA PODLEWAJ.NA WIOSNE PRZYTNIJ I WYSTAW NA BALKON ODBIJE,

dodał(a): EWA1

Tytuł: fuksja

czy moje fuksje maja szanse przetrwac zime w mieszkaniu (temp.ok 20st.)

dodał(a): ewa

Tytuł: fuksja w ogrodzie

u mojej fuksji jak opadnie kwiatek pojawiaja sie duze granatowawe jagody,co z nimi robic?

dodał(a): ewa 09 06 2010

Tytuł: fuksja w uprawie

A czemu przestaliście Państwo pisać.Wiele ciekawych informacji tu się dowiedziałam.A teraz klapa

dodał(a): siaba

Tytuł: Pomocy!!! Uschnieta Fuksja:(

Moja Fuksja po zakupie pięknie kwitła i rosła jednak po miesiącu zaczęła marnieć w tej chwili praktycznie uschła. Zostały same lodygi, opadly wszystkie kwiatki i listki, co robić??? Podlewałam kwiatka,mozliwe, ze zostal przelany, bo zanim kwiatki opadly, uschly to pojawily sie na nich brązowe plamy. Pomozcie, da sie jeszcze kwiatka odratowac?

dodał(a): Xaxa

Tytuł: przezimowanie fuchsji

Dziś przeniosłam moją roczną fuchsię do piwnicy. Mam nadzieję że przetrwa zimę, ma jeszcze dużo kwiatów i pąków. Chciałabym zrobić klika sadzonek, jednak nie wiem jak i kiedy :(

dodał(a): agnes8000

Tytuł: drzewka fuksji

ja wychodowałam śliczne drzewka fuksji mają ponad 170 cm wysokości na zimę wynoszę do ciemnej piwnicy na spoczynek zimowy.W lutym lub marcu wynoszę je do ciepłego jasnego pomieszczenia podlewam nawozem aby wyrosły ładne liście,po przymrozkach majowych wynoszę do ogrodu do półcienistego miejsca podlewam gnojówką z pokrzyw-kwitną przepięknie do późnej jesieni,mają już dwa lata .Sadzonki robię sobie sama w 2010 miałam cały ogród w fuksjach swojej produkcji.

dodał(a): Józefina

Tytuł: opadajaca fuksja

WItam, mam fuksje i nie wiem co sie dzieje, ponieważ od jakiego czasu fuksja mi opada, liście jak i pąki. Była gęsta i bujna a teraz jest przezedzona i taka jakaś biedna. Moja sasiadka zajmowała się nią przez 2 tyg jak byłam na urlopie ale nie wiem o co chodzi,jak dotkę ziemię to ejst non stop wilgotna. Czy można przelać fuksje? może sasiadka za dużo lała wody?

dodał(a): Marta

Tytuł: Zmarałam!!!

Chciałam popróbować, czy moja fuksja da radę przezimować w ogrodzie. Pod stosem liści i gałązek choinek... PADŁA. Żal mi jej strasznie, moja wina. W tym roku czeka mnie kolejny zakup fuksji i ... donicy :]

dodał(a): sandruszka

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]