Kolkwicja

Kolkwicja

Skomentuj artykuł

Rodzaj Kolkwitzia  reprezentuje zaledwie jeden gatunek, a konkretnie kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis). Należy ona do przepięknych krzewów liściastych, które niestety nie są  popularne w ogrodach mimo swych niewątpliwych walorów dekoracyjnych. Często spotykane w ogrodach botanicznych. Naturalne siedliska kolkwicji występują w Chinach. Do uprawy wprowadzona dopiero w XX w. Charakteryzuje się krzaczastym i dość szerokim pokrojem. Zazwyczaj osiąga 1,5 do 2 m wysokości, ale można się spotkać także z krzewami o większych rozmiarach.
   

W maju oraz na początku czerwca posiadacze tych wyjątkowych krzewów mają okazję podziwiać szczególnie obfite kwitnienie. Przewieszające gałęzie i pędy pokrywają się tysiącem dzwonkowatych kwiatów w jasnoróżowej barwie. Kwiaty osiągają niewiele ponad jeden centymetr długości i zebrane są w kwiatostany. Wewnątrz kwiatu możemy zaobserwować żółtawą (do pomarańczowej) plamkę. Orzęsione liście kolkwicji chińskiej są sezonowe.
   

Kolkwicja należy do jednych z najmniej wymagających krzewów ozdobnych, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Z pewnością można ją polecić nawet największemu amatorowi. Preferują stanowiska słoneczne, podłoża przepuszczalne, piaszczysto- gliniaste. Najlepiej sadzić je w zacisznych zakątkach ogrodu, gdyż w mroźne i wietrzne zimy mogą przemarzać- nie są w pełni mrozoodporne. Poradzą sobie także na stanowisku lekko zacienionym, ale trzeba się liczyć z mniej obfitym kwitnieniem. Nie wymagają szczególnego nawożenia- wystarczy podsypać kompostu, który z pewnością wystarczy. Pamiętajmy, że nawożenie organiczne powinno stanowić podstawę, a nawożenie nawozami mineralnymi- ewentualne uzupełnienie. Kolkwicja chińska wymaga uzupełniania niedoborów wody zwłaszcza w okresie silnego wzrostu i kwitnienia. W zasadzie nie wymaga cięcia. W razie potrzeby usuwa się uszkodzone i zbyt wybujałe pędy. W przypadku przemarznięcia krzewu, należy wyciąć uszkodzone pędy. Roślina szybko zacznie się regenerować. Ewentualne cięcie wykonujemy po kwitnieniu, gdyż kolkiwcja należy to krzewów kwitnących na ubiegłorocznych pędach. Nie charakteryzuje się ona szybkim wzrostem, a roczne przyrosty wynoszą  średnio kilkanaście centymetrów. Rozmnażanie krzewu może odbywać się poprzez sadzonki zielne oraz nasiona. Sadzonki zielne pobieramy po kwitnieniu. Dla sadzonek przygotowujemy przepuszczalne podłoże np. mieszankę torfu z piaskiem. Dla zwiększenia prawdopodobieństwa przyjęcia się sadzonek należy okryć je folią. Natomiast nasiona zbieramy w okresie jesiennym. Przechowujemy w suchym pomieszczeniu, najlepiej w papierowej torebce. Muszą przejść stratyfikację! Nasiona wysiewamy wiosną w ciepłym pomieszczeniu i monitorujemy.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: